میزبانی از عاشقان ناشناس حسینی

عنوان

ساری- ایرنا- پذیرایی از مهمانان حسینی در اکثر شهرها به خصوص روستاهای مازندران سنتی حسنه در روزهای تاسوعا و عاشوراست، مهمانانی که از اقصی نقاط ایران به دیار علویان سفر کرده اند تا تفریحشان را با تعزیه در هم آمیزند و خاطره سفرشان را به رنگ معنویت بیامیزند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مازنی ها در این روزها با طبخ غذاهای محلی شامل انواع خورشت قیمه ، قورمه سبزی ، فسنجان، مرغ شکم پر، چلو مرغ و سایر غذاهای سنتی دیگر از مهمانان خود پذیرایی می کنند و در این راه با تنوع در پخت از یکدیگر سبقت می گیرند.
این سنت که در قالب دادن نذری قدمتی به بلندای تاریخ در دیار علویان دارد، اگر چه در سال های اخیر به خاطر چشم و هم چشمی ها و گران شدن ارزاق عمومی در پی تورم افسار گسیخته تا حدودی در حال رنگ باختن است، ولی همچنان در برخی روستاها و شهرهای مازندران با قوت دنبال می شود.
اطلاع از وجود چنین سنت حسنه ای در روستاها و شهرهای مازندران مهمانان زیادی را از اقصی نقاط ایران به دیار علویان می کشاند و سطح جاده های این خطه شمال کشور به خصوص مبادی ورودی و خروجی روستاهای هدف را با ترافیک شدید خودرویی مواجه می کند.
نمونه این سنت های حسنه را می توان در قالب مجمعه گذاری در روستاهای کوهستان، اومال، وجیه محله، اسبوکلا و چندین وچند روستای دیگر شرق،غرب و مرکز مازندران دید که همچنان پذیرایی از مهمانان ناخوانده حسینی رسم بر جامانده از چندین دهه گذشته است.
** هشدار مبلغان به بریز و بپاش در این سنت دیرینه
بسیاری از کارشناسان و مبلغان مذهبی در مازندران ضمن تایید چنین رسم و رسوم که بر گرفته از سنت حسنه ائمه اطهار (ع) است نسبت به برخی ریخت و پاش ها و چشم و هم چشمی ها در آن هشدار دادند.
این کارشناسان چشم و هم چشمی ها را تهدید اصلی این سنت مذهبی می دانند و بر این باورند که باید با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی جلوی این تهدیدات را گرفت.
مدیر حوزه اسلامی دانشگاهیان مرکز بابل نذری دادن را امری مرسوم در اکثر ادیان الهی از جمله اسلامی می داند که قدمتی به بلندای تاریخ در دیار علویان دارد.
جواد قلیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: باید نذری دادن را به سمت کارهای فرهنگی سوق داد و از روند فعلی حاکم بر افکار عمومی که نذری را صرفا توزیع غذا می دانند جلوگیری کرد.
این کارشناس مذهبی اظهار داشت: در شرایط فعلی نذوراتی که در برخی مناطق به خصوص مازندران رایج شده رویکرد فرهنگی و دینی آن کمرنگ شده است و از اصل کار خیر نذری که سیر کردن شکم فقرا است، خارج شده و به سمت تجمل گرایی و چشم و هم چشمی سوق پیدا کرد.
قلیان افزود : سفارش اسلام به نذورات و اطعام دهی کمک به فقرا و نیازمندان بود که می تواند هم جنبه اطعام دهی داشته باشد و هم به سمت سایر فعالیت ها چون تامین جهیزیه نوعروسان، کمک به درمان نیازمندان ، تحصیل دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت سوق یابد.
وی معتقداست که باید دستگاههای فرهنگی و مذهبی در سطح کشور از طریق رسانه ها مباحث پیرامون نذورات را به فعالیت های فرهنگی سوق دهند تا به مرور زمان از تجمل گرایی فعلی جلوگیری شود.
این کارشناس مذهبی اظهار داشت: مازندران علاوه بر داشتن بیشترین موقوفه درسطح کشور از لحاظ اعتقادی و تمکن مالی نذری دادن بیشتر در این خطه شمال کشور رایج است و به طبع آسیب های اجتماعی که در برخی نذری ها وجود دارد نیز بیشتر از استان های دیگر است.
** راه اندازی کمپین نذری کتاب در مازندران
مدیرکل کتابخانه های مازندران هم گفت: در موسم محرم سال جاری اداره کل کتابخانه های این استان کمپین نذری کتاب را راه اندازی کرد تا بتواند بخشی از نذورات مردم را به این سمت جذب کند.
آرزو ولی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که اداره کل کتابخانه های مازندران قصد دارد تا در کنار نذری های مرسوم غذایی در مازندران، توزیع کتاب نذری را نیز در بین عزاداران اجرایی کند تا بتواند از این راه جلوی برخی کارکردهای غیر فرهنگی حاکم بر عزاداری ها را کاهش دهد.
به گفته وی در اجرای این کمپین که درشهرستان های مازندران اجرایی می شود به عزاداران کتاب هایی با مضمون قیام عاشورا اهداء می شود.
6982/1654

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

تصویر آینده نیاز امروز جامعه
امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
حاشیه‌ای بر رونمایی از یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای درباره فیلم و سریال
از دستورات عمل‌ نکرده تا آیین رونمایی از دست‌خط
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین