میزبانی از عاشقان ناشناس حسینی

عنوان

ساری- ایرنا- پذیرایی از مهمانان حسینی در اکثر شهرها به خصوص روستاهای مازندران سنتی حسنه در روزهای تاسوعا و عاشوراست، مهمانانی که از اقصی نقاط ایران به دیار علویان سفر کرده اند تا تفریحشان را با تعزیه در هم آمیزند و خاطره سفرشان را به رنگ معنویت بیامیزند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مازنی ها در این روزها با طبخ غذاهای محلی شامل انواع خورشت قیمه ، قورمه سبزی ، فسنجان، مرغ شکم پر، چلو مرغ و سایر غذاهای سنتی دیگر از مهمانان خود پذیرایی می کنند و در این راه با تنوع در پخت از یکدیگر سبقت می گیرند.
این سنت که در قالب دادن نذری قدمتی به بلندای تاریخ در دیار علویان دارد، اگر چه در سال های اخیر به خاطر چشم و هم چشمی ها و گران شدن ارزاق عمومی در پی تورم افسار گسیخته تا حدودی در حال رنگ باختن است، ولی همچنان در برخی روستاها و شهرهای مازندران با قوت دنبال می شود.
اطلاع از وجود چنین سنت حسنه ای در روستاها و شهرهای مازندران مهمانان زیادی را از اقصی نقاط ایران به دیار علویان می کشاند و سطح جاده های این خطه شمال کشور به خصوص مبادی ورودی و خروجی روستاهای هدف را با ترافیک شدید خودرویی مواجه می کند.
نمونه این سنت های حسنه را می توان در قالب مجمعه گذاری در روستاهای کوهستان، اومال، وجیه محله، اسبوکلا و چندین وچند روستای دیگر شرق،غرب و مرکز مازندران دید که همچنان پذیرایی از مهمانان ناخوانده حسینی رسم بر جامانده از چندین دهه گذشته است.
** هشدار مبلغان به بریز و بپاش در این سنت دیرینه
بسیاری از کارشناسان و مبلغان مذهبی در مازندران ضمن تایید چنین رسم و رسوم که بر گرفته از سنت حسنه ائمه اطهار (ع) است نسبت به برخی ریخت و پاش ها و چشم و هم چشمی ها در آن هشدار دادند.
این کارشناسان چشم و هم چشمی ها را تهدید اصلی این سنت مذهبی می دانند و بر این باورند که باید با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی جلوی این تهدیدات را گرفت.
مدیر حوزه اسلامی دانشگاهیان مرکز بابل نذری دادن را امری مرسوم در اکثر ادیان الهی از جمله اسلامی می داند که قدمتی به بلندای تاریخ در دیار علویان دارد.
جواد قلیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: باید نذری دادن را به سمت کارهای فرهنگی سوق داد و از روند فعلی حاکم بر افکار عمومی که نذری را صرفا توزیع غذا می دانند جلوگیری کرد.
این کارشناس مذهبی اظهار داشت: در شرایط فعلی نذوراتی که در برخی مناطق به خصوص مازندران رایج شده رویکرد فرهنگی و دینی آن کمرنگ شده است و از اصل کار خیر نذری که سیر کردن شکم فقرا است، خارج شده و به سمت تجمل گرایی و چشم و هم چشمی سوق پیدا کرد.
قلیان افزود : سفارش اسلام به نذورات و اطعام دهی کمک به فقرا و نیازمندان بود که می تواند هم جنبه اطعام دهی داشته باشد و هم به سمت سایر فعالیت ها چون تامین جهیزیه نوعروسان، کمک به درمان نیازمندان ، تحصیل دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت سوق یابد.
وی معتقداست که باید دستگاههای فرهنگی و مذهبی در سطح کشور از طریق رسانه ها مباحث پیرامون نذورات را به فعالیت های فرهنگی سوق دهند تا به مرور زمان از تجمل گرایی فعلی جلوگیری شود.
این کارشناس مذهبی اظهار داشت: مازندران علاوه بر داشتن بیشترین موقوفه درسطح کشور از لحاظ اعتقادی و تمکن مالی نذری دادن بیشتر در این خطه شمال کشور رایج است و به طبع آسیب های اجتماعی که در برخی نذری ها وجود دارد نیز بیشتر از استان های دیگر است.
** راه اندازی کمپین نذری کتاب در مازندران
مدیرکل کتابخانه های مازندران هم گفت: در موسم محرم سال جاری اداره کل کتابخانه های این استان کمپین نذری کتاب را راه اندازی کرد تا بتواند بخشی از نذورات مردم را به این سمت جذب کند.
آرزو ولی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که اداره کل کتابخانه های مازندران قصد دارد تا در کنار نذری های مرسوم غذایی در مازندران، توزیع کتاب نذری را نیز در بین عزاداران اجرایی کند تا بتواند از این راه جلوی برخی کارکردهای غیر فرهنگی حاکم بر عزاداری ها را کاهش دهد.
به گفته وی در اجرای این کمپین که درشهرستان های مازندران اجرایی می شود به عزاداران کتاب هایی با مضمون قیام عاشورا اهداء می شود.
6982/1654

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم ویژه هفته دفاع مقدس:
در روایت دفاع مقدس روح مجاهدت وشکست‌ناپذیری ملت ایران متبلور باشد
حجت الاسلام پناهیان در نهمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین