مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛

مروری بر جنایت‌های تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب در خوزستان

عنوان

در نخستین ماه های پیروزی انقلاب اسلامی بر اثر اقدامات گروه های معاند، استان خوزستان، دستخوش آشوب و ناآرامی شد و از بهار سال ۱۳۵۸ تا آغاز جنگ تحمیلی انفجار های پیایی در نقاط مختلف اهواز، آبادان و خرمشهر آرامش را از مردم سلب کرد. عامل اصلی این ناآرامی ها چند گروهک فتنه گر بودند که با حمایت دول غربی و عربی، اهداف تجزیه طلبانه را پی گیری می کردند.


به گزارش حوزه احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، گروه های تجزیه ط لب در سراسر کشور با پشتوانه قدرت های خارجی درصدد طراحی توطئه و ضربه زدن به نظام نوپای اسلامی برآمدند و غائله های متعددی را در خوزستان، آذربایجان، کردستان، گنبد، سیستان و بلوچستان ساماندهی و عملیاتی کردند. یکی از همین گروه ها که در منطقه جنوب خوزستان به ویژه در شهر های خرمشهر و آبادان فعالیت داشت گروه خلق عرب بود که با حمایت مستقیم رژیم بعث عراق و سوءاستفاده از موقعیت شیخ شبیر خاقانی توانستند توطئه ها و جنایت های متعددی در آن منطقه صورت دهند که درایت امام خمینی و همکاری مردم و نهاد های انقلابی موجب خنثی شدن نقشه های شیطانی آن ها و برقراری آرامش و امنیت در منطقه شد.

در نخستین ماه های از پیروزی انقلاب اسلامی، با فعالیت های گروهک های معاند، استان خوزستان و به خصوص شهر خرمشهر دستخوش آشوب و ناآرامی شد و از بهار سال ۱۳۵۸ تا آغاز جنگ تحمیلی انفجار های پیایی در نقاط مختلف اهواز، آبادان و خرمشهر آرامش را از مردم شهر سلب کرد. عامل اصلی این ناآرامی ها چند گروهک فتنه گر بودند که به دنبال تحقق اهداف تجزیه طلبانه خود بودند. مروری بر حوادث سال های اولیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خوزستان درک بهتری از اهداف و عملکرد این گروهک تروریستی تجزیه طلب به دست می دهد.

اهداف تشکیل گروهک های تجزیه طلب در خوزستان

سرمنشأ شکل گیری بسیاری از گروهک های فتنه گر قومی در ماه های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خوزستان گروهکی به نام "جبهه التحریر" بود که در سال ۱۳۴۷ با تأثیر پذیری از مرامنامه حزب بعث عراق و حمایت های مادی و معنوی این رژیم تشکیل شده و به آلت دست بعثی ها در خوزستان مبدل شده بود. حسین فردوست قائم مقام ساواک تأسیس جبهه التحریر را یک طرح درازمدت می دانست تا اگر در شرایط فرضی محمدرضا پهلوی قادر به تأمین منافع غرب در خوزستان نبود، آمریکا و انگلیس راساً از طریق این گروهک با حمایت ناسیونالیست های عرب، این استان را از ایران جدا کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور های غربی و سران رژیم عراق پیگیری مطامع قبلی خود در ایران را به طور جدی در دستور کار قرار دادند و لذا مراکزی تحت عنوان دفاتر جبهه آزادی بخش خوزستان در بصره و العماره گشوده شد و عضو گیری برای این دفاتر آغاز شد.

در داخل کشور نیز وابستگان به "جبهه التحریر" و گروه چپگرای دیگری به نام "الجبهه الشعبیه لتحریر اهواز" تشکلّی به نام جبهه سیاسی را در اولین روز های سال ۱۳۵۸ تأسیس کردند که بعد از مدت کوتاهی به سازمان سیاسی خلق عرب تغییر نام داد.

پشتیبانی مستقیم رژیم بعث از گروهک های تجزیه طلب در خوزستان

علاوه بر اینکه ایدئولوژی رژیم بعث آبشخور فکری گروهک های تجزیه طلب خوزستان بود، حمایت های مادی و معنوی صدام از گروهک خلق عرب غیرقابل انکار است. پشتیبانی مالی، تبلیغاتی، سیاسی و تسلیحاتی از مهم ترین عناوین حمایت های رژیم بعث بود.

در همین زمینه محسن رضایی که مسئولیت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده داشت می گوید: «رژیم بعث عراق به طرفداران به اصطلاح خلق عرب در خوزستان تسلیحات فراوان می داد. عراقی ها در خرمشهر مدرسه ای برای فرزندان کارمندان کنسولگری عراق داشتند که این مدرسه به یک آموزشگاه نظامی تبدیل شده بود و بعد ها که کمیته انقلاب اسلامی خرمشهر آنجا را گرفت، مشخص شد که دوازده افسر عراقی بطور رسمی در آنجا آموزش نظامی می دهند و نیرو تربیت می کنند.

با بررسی انفجار های مکرر خطوط انتقال نفت خوزستان به تحریکات سازمان امنیت عراق، رسیدیم و مشخص شد که در پشت این حوادث رژیم بعثی عراق دست دارد. درواقع صدام با محوریت استخبارات، در دو پایگاه فکه، عراق و بجلیه انبار بزرگی از انواع سلاح ایجاد کرده بود و به رؤسای عشایر عرب به هر میزان که درخواست می کردند بصورت پنهانی سلاح تحویل می دادند به گونه ای که براساس گزارش های برادر شمخانی در اهواز و برادر غلامعلی رشید در دزفول، نزدیک به ۱۰ هزار قبضه سلاح توزیع کردند که البته بسیاری از این سلاح ها با همکاری شیوخ عرب طرفدار انقلاب اسلامی، به سپاه پاسداران تحویل داده شد.»

طرح خلق عرب برای جدایی خوزستان از ایران

اصلی ترین هدف گروهک خلق عرب، جدایی خوزستان از ایران بود که در طرحی که از آن با عنوان "عربستان بزرگ" یاد می شد بتوانند این منطقه نفت خیز و سرشار از ثروت را تجزیه کنند. در این طرح حتی نام استان ها، شهرها، استاندار ها و فرماندار ها هم مشخص شده بود و با حمایت مستقیم رژیم بعث به شدت پیگیری و عملیاتی می شد.

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسین علی اکبریان (اکبری) که حاکم شرع منطقه جنوب خوزستان (خرمشهر و آبادان) در ابتدای پیروزی انقلاب بود و نقش مهمی در خنثی سازی توطئه های خلق عرب داشت درباره نحوه فعالیت گروهک های تجزیه طلب می گوید: «برنامه آن ها این بود پسر بچه هایی که عرب زبان بودند و اصلاً فارسی نمی دانستند بین شانزده و هفده سال را انتخاب می کردند. به این ها می گفتند اینجا که کار نیست، درآمد هم نیست. می خواهید بروید کویت کار کنید؟ می گفتند که می خواهیم، ولی پولی نداریم که برویم. می گفتند ما شما را می بریم.

این ها را سوار لنج می کردند به کویت می بردند. کویت هم آن ها را می برد به بصره و دوره های نظامی به آموزش می دادند. خوب که ورزیده می شدند این ها را می آوردند مقابل خرمشهر از یک نصف شب به بعد - فضا هم باز بود که خیلی مشکل نداشتند - می آمدند. بعد به هر کدام شان یک اسلحه کلاشنیکف، ۱۲۰ تا تیر و پنج هزار تومان پول می دادند می گفتند بروید از ناموس تان دفاع کنید. سوار لنج می کردند این طرف آب پیاده می کردند. این ها می رفتند در روستا های خودشان و آموزش می دادند و می چیدند و روستا ها را تکه تکه می کردند. به این صورت می خواستند منطقه نفت خیز خوزستان را از ایران تجزیه کنند. در یک سحرگاهی در نزدیکی امیدیه ۱۵۰ تا از این جوان ها را دستگیر کرده بودند که در حال رفتن برای سوار شدن به لنج بودند و همه را به مدرسه ای در ماهشهر انتقال دادند.»

توطئه خلق عرب و گروه های چپ برای بستن پالایشگاه آبادان

یکی دیگر از توطئه ها، مسئله بستن پالایشگاه نفت آبادان بود. این پالایشگاه روزانه ششصد هزار بشکه پالایش می کرد و نفت و بنزین کل کشور را تغذیه می کرد. در این زمینه مرحوم علی اکبریان می گوید: «آقای تندگویان یک روز آمد پیش من. ایشان عضو یا رئیس انجمن اسلامی پالایشگاه بود. گفت که حاج آقا برنامه این است که پالایشگاه را ببندند. این برنامه از طرف خلق عرب بود، اما مجاهدین خلق (منافقین) و کمونیست ها همه باهم یکی شده بودند.

من یک روز که تازه از دزفول برگشته بودم نزدیک ساعت ۲ بعدازظهر در منزلی که همان دادگاه خرمشهر بود وضو گرفته بودم نماز بخوانم آقای کیانی فرمانده سپاه آبادان آمد و گفت که حاج آقا وضع خطرناک است. گفتم چه شده؟ چون سال ۵۸ ما هر ساعت و هر روز در سراسر خوزستان مسئله داشتیم.

گفت که ۱۲۰۰ نفر آمدند پالایشگاه نفت آبادان را ببندند و الان هم تمام دفتر ها را پلمب کردند و بستند و در ها را هم قفل کردند و همه کارمند ها را هم بیرون کردند یا بیرون می کنند. گفتم چرا؟ گفت: این ها می گویند ما دیپلم بیکار هستیم و دولت باید به ما کمک کند و الّا ما این پالایشگاه را می بندیم. گفتم که بگذارید من نمازم را بخوانم. گفت که نه حاج آقا خطرناک است، بیائید نمازتان را آنجا بخوانید. من عبایم را برداشتم با ایشان سوار شدم آمدم دم ژنرال حفیض که کنار رودخانه هم است پیاده شدم و وارد شدم. در چمن ها عبایم را انداختم و نماز ظهر و عصر را خواندم. بعد رویم را برگرداندم به جمعیت نشستم و حالا تماشا می کنم. بعد فقط نگاه کردم که این ها چه کار می کنند، می روند و می آیند. همه طور آدم هم بود. هزار و دویست نفر ریخته بودند و منطقه را اشغال کرده بودند. نیم ساعت، سه ربعی گذاشت، آقای کیانی دم در بود. گفتم آقای کیانی بگویید آن در را ببندند و کسی بیرون نرود. این ها به من نگاه کردند. یواش یواش پاهایشان شل شد. رفت و آمد ها هم خیلی ضعیف تر شد.

مروری بر جنایت های تروریستی گروهک های تجزیه طلب در خوزستان

فرمانده سپاه گفت: آقا اگر نیروی مسلح می خواهید بگویم بیایند. گفتم چقدر نیرو مسلح دارید؟ گفت: چهل، پنجاه نفری داریم. گفتم حالا باشد اگر لازم شد من می گویم. یک نیم ساعت سه ربعی گذشت گفتم آقای کیانی راننده را بفرستید ده، پانزده تا عکاس بیاورد، تمام این آقایانی که در اینجا هستند عکس شان را بگیرید. فردا در دادگاه اگر این ها دیپلم بیکار بودند من با تمام وجود در اختیارشان هستم. حق شان هم هست، گرسنه هستند؛ بنابراین باید کمک شان کرد. من پول می دهم از دولت کمک می گیرم و بالاخره این مشکل شان را حل می کنم.، ولی والله اگر کسی دیپلم بیکار نبود و آمده خودش را قاطی کرده ـ. حالا دارم بلند هم می گویم ـ من در دادگاه پوست از سرش می کنم.

او هم راننده فرستاد که عکاس بیاورد و حالا نزدیک غروب آفتاب شده. من بلند شدم. آن ها رنگ هایشان زرد شد. ماندند که حالا حاج آقا می خواهد چه بکند؟ بلند شدم عبایم را برداشتم و گفتم که آقای کیانی من می روم تا خرمشهر اگر مسئله ای شد خبر بدهید. گفت: چشم، رفتم. نماز مغرب و عشاء را خوانده بودم دیدم که آقای کیانی زنگ زد که حاج آقا همه رفتند. گفتم چرا رفتند؟ چه شد؟ گفت که گفتند ما همان حرف حاکم شرع را قبول داریم که از دولت برای ما پول بگیرد، در را باز کنید برویم. تمام این هزار و دویست نفر بلند شدند در را باز کردند و رفتند و واقعاً از موقعیت دادگاه فردا خیلی وحشت کردند.

این طرح بزرگ و خطرناکی بود که اگر پالایشگاه نفت آبادان بسته می شد تمام پمپ بنزین های سراسر کشور می ایستادند. بزرگترین خطری که خدا می داند نه یک گلوله ای شلیک شد نه کسی را گرفتیم، اما همه اش عنایت خداوند بود.»

حمله گروهک تجزیه طلب به نظامیان و غیرنظامیان در ۹ خرداد ۵۸

در بهار سال ۱۳۵۸، به تدریج شدت برخورد ها و تعارضات بین انقلابیون و ضدانقلاب در خوزستان بالا گرفت. در سحرگاه ۹ خرداد ۱۳۵۸، یک اتومبیل سواری با چند سرنشین در خیابان های خرمشهر به حرکت در آمد و با شلیک های پیاپی، آرامش شهر را بر هم زد. به دنبال این اقدام، عناصر خلقی وارد شهر شدند و شروع به سنگربندی کردند. آن ها پمپ بنزین و خیابان فردوس خرمشهر را به آتش کشیدند، خیابان موسوی را بستند و دو یا سه انبار مخابرات را به آتش کشیدند. کمی بعد فرمانداری شهر مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و ساعت ۸ صبح عناصر تجزیه طلب با پاسداران درگیر شدند و به واسطه آتش سوزی، برق و تلفن قسمت هایی از شهر قطع شد.

ساعت ۱۰:۳۰ افراد خلق عرب از طریق کارون به پایگاه دریایی خرمشهر حمله کردند و هنگام ظهر، سه کشتی هزار تنی را به آتش کشیدند. بنا به گزارش مطبوعات و رسانه ها، در این حمله تروریستی، ۲۱ نفر شهید و ۷۶ نفر زخمی شدند و به این ترتیب، این گروهک با به شهادت رساندن عده ای از مردم و پاسداران، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه خود ثبت کردند. [۷]یورش وحشیانه سازمان خلق عرب به مردم متحصن در مسجد

تیراندازی های شبانه، تهدید به ترور، آتش زدن بازار و غارت آن تنها بخشی از اقدامات سازمان موسوم به خلق عرب در جهت ناامن کردن خوزستان در نخستین ماه های پیروزی انقلاب اسلامی بود.

روزنامه جمهوری اسلامی، طی گزارشی در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۵۸، به روایت یکی دیگر از جنایت های سازمان خلق عرب در خرمشهر پرداخت. براساس گزارش این روزنامه، با انتشار خبر شهادت دو تن از پاسداران گمرک بوسیله عناصر مرتجع، مردم با حضور حداکثری (۵۰ هزار نفره) در مراسم تشییع پیکر آنان، پاسخ دندان شکنی به تروریست ها دادند.

مروری بر جنایت های تروریستی گروهک های تجزیه طلب در خوزستان

بنا بر گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، مردم پس از بازگشت از مراسم تشییع پیکر دو پاسدار، در مسجد جامع شهر متحصن شده و خواستار مجازات عاملین ترور شدند. براساس این گزارش، دائما از میان جمعیت فریاد زده می شد: "یا دولت به حساب این ها برسد یا خودمان. "

در حالی که مردم در مسجد جامع حضور داشتند، ناگهان سازمان خلق عرب حمله به مردم را شروع کرد. روزنامه جمهوری اسلامی در این باره نوشت: «حدود ساعت ۴ و نیم صبح بود که صدای شلیک گلوله های پی در پی مردمی را که در مسجد بخواب رفته بودند وحشت زده بیدار کرد. پس از مدتی صدای گلوله هایی از سوی شهربانی که مورد حمله سازمان سیاسی خلق عرب خوزستان قرار گرفته بود وضع شهر را کاملا متشنج کرد. مجددا مسجد با کوکتل مولوتوف و مسلسل از سوی یک پیکان سفید رنگ مورد حمله قرار گرفت. قابل توجه است که در این لحظه ناگهان چندین نقطه حساس شهر مانند انبار ها و پمب بنزین ها و مغازه های بزرگ مورد آتش سوزی و حمله مهاجمان قرار گرفت... پس از مدتی مسجد محل تجمع مردمی قرار گرفت که سراسیمه تقاضای کمک می کردند...» حمله به مردم و غیرنظامیان، ترور های کور و جنایت هایی از این قبیل، یکی از شیوه های سازمان خلق عرب بود که ماهیت آن سازمان ضد مردمی را نشان می داد.

جنایت گروهک خلق عرب در مسجد جامع خرمشهر

در ۲۴ تیرماه ۱۳۵۸ حمله به مراسم سومین روز شهادت یکی از پاسداران به نام انوشیروان رضایی در مسجد جامع خرمشهر یکی دیگر از جنایت های گروهک موسوم به خلق عرب بود که البته منجر به ختم غائله آن ها در جنوب خوزستان شد. امیر سرتیپ سید ابراهیم حجازی که در آن دوران فرماندهی شهربانی خرمشهر را بر عهده داشت ماجرا را اینگونه روایت می کند: «یک شب شهید انوشیروان رضایی فرمانده نیرو های سپاهی اعزامی از خرم آباد از مسیر جاده آبادان به طرف پل در منطقه "کوت شیخ" نزدیکی های زایشگاه با یک اتومبیل لندرور در حال حرکت بودند که مورد حمله و تیراندزای واقع می شوند و ایشان در بیمارستان نیروی دریایی به شهادت می رسند. این جرقه ای بود که جریانات روحی را علیه ضدانقلاب تشدید کرد... بعد از شهادت انوشیروان رضایی مردم برای انجام مراسم سوم ایشان در مسجد جمع شدند. پس از آن راهپیمایی کرده و به مسجد جامع برگشتند تا در آنجا به سخنرانی و قرائت قطعنامه گوش کنند. در پایان جهت اقامه نماز آماده می شدند که اتفاق مشکوک دیگری رخ داد.» که این اتفاق، حمله گروهک های تجزیه طلب به مردم و نمازگزاران در مسجد جامع خرمشهر بود.

براساس گزارش روزنامه جمهوری اسلامی در حمله گروهک خلق عرب به مسجد جامع خرمشهر «از نارنجک استفاده شد. عده زیادی مجروح شدند و مردم با شعار "الله اکبر" به خیابان ریختند... تیراندازی هم شدیدا ادامه داشت و خون مردم بی گناه همه جا را سرخ کرده بود. از پشت بام ها به مردم تیراندازی می شد.» در ادامه این گزارش آمده است: «بر اثر انفجار نارنجک، ۶ تن شهید و حدود ۶۰ نفر زخمی شده بودند که دیروز عصر هم یکی از مجروحین در بیمارستان بر اثر جراحات زیاد درگذشت که جمعا تعداد شهدای این حادثه به ۷ نفر رسید.»

پس از این حادثه، شدت عمل نهاد های انقلابی و مردمی برای مقابله با توطئه های آن ها بیش از پیش شد و در اقداماتی هماهنگ نقشه های این گروه های تجزیه طلب و حامیان غربی و عربی اش نقش بر آب شد، اما جنایت های تروریستی این گروهک تجزیه طلب در حافظه تاریخی مردم خوزستان و ملت ایران ثبت و ضبط شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!
۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین