پاسخ روسیه به اقدام غیرمسئولانه اسرائیل چه خواهد بود؟

عنوان

منابع نظامی روسی بعید ندانستند که مسکو در پاسخ به مقصر بودن نیروی هوایی اسرائیل در سرنگونی هواپیمای این کشور در آسمان سوریه، ممکن است سامانه موشکی اس-۳۰۰ در خاک سوریه مستقر کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشت: وزارت دفاع روسیه روز گذشته جزئیات دقیقی از حادثه سرنگونی هواپیمای ایل-20این کشور در آسمان سوریه را اعلام کرد. مقصر این حادثه به طور نهایی نیروی هوایی اسرائیل شناخته شد که بر اساس اطلاعات کارشناسان روسی، جنگنده های اف-16 آن نه تنها درباره حمله نظامی خود به تاسیسات دولتی در خاک سوریه، به مقامات روسی هشدار نداده بودند، بلکه به طور آگاهانه از هواپیمای ایل- 20 برای پوشش خود در مقابل شلیک موشک های پدافند هوایی سوریه استفاده کرده و در نتیجه منجر به کشته شدن 15 نظامی روسی شدند.

بدین ترتیب سفر هیئت نظامی اسرائیلی به مسکو برای ارائه اطلاعات درباره این حادثه و توجیه اقدام جنگنده های اسرائیلی، نتوانست دیدگاه مقامات مسکو در این باره را تغییر دهد. اکنون مسئله این است که طرف روسی چه اقداماتی را در پاسخ به این حادثه در نظر خواهد گرفت. بر اساس اطلاعات این روزنامه، صحبت ممکن است بر سر تحویل سامانه های موشکی اس-300 به سوریه باشد.

این در حالی است که وزارت جنگ اسرائیل توضیحات مقامات نظامی روسیه را قبول نکرده و اصرار دارد که نیروی هوایی این کشور تلاش نکرده تا خود را پشت هواپیمای روسی مخفی کند و همچنان مسئولیت این حادثه را بر عهده ارتش سوریه، ایران و جنبش حزب الله لبنان می گذارند.

مقامات نظامی اسرائیلی در عین حال تاکید کرده اند که به هماهنگی اقدامات خویش با مسکو ادامه خواهند داد، چرا که ادامه همکاری با روسیه در سوریه برای طرف اسرائیل اسرائیلی اهمیت دارد. به عقیده آنها منافع مسکو و تل آویو در سوریه مشترک بوده و این امکان را از بین خواهد برد که ایران بتواند مواضع خود در این کشور را تقویت کند.

البته مقامات اسرائیلی هم بعید نمی دانند که مسکو آزادی عمل آنها در سوریه را محدود ساخته و حریم هوایی این کشور را به روی هواپیماهای نظامی اسرائیلی ببندند یا محدودیت هایی برای اجرای عملیات نظامی آنها ایجاد کند. یک مقام نظامی اسرائیلی به این روزنامه گفت: «اکنون دیگر مهم نیست چه کسی درست می گوید و چه کسی در این حادثه مقصر است. مهمترین مسئله آن است که موضع گیری تند وزارت دفاع روسیه  در این رابطه و چگونگی برخورد روسیه نسبت به این مسئله در آینده است.» وی یادآور شد که مقامات تل آویو همچنان اطمینان دارند که مسکو ممکن است متقاعد شود که اسرائیل در این سانحه هوایی مقصر نبوده است.

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه پیش از این گفته بود که اقدامات این کشور برای پاسخگویی به این حادثه، قبل از هرچیز تامین مضاعف امنیت نیروهای نظامی روسیه و تاسیسات این کشور در خاک سوریه خواهد بود. پوتین تاکید کرد که این اقدامات به گونه ای خواهد بود که همه جهان متوجه آن خواهند شد. البته هنوز مشخص نیست مقامات مسکو چه تدابیری در این رابطه اندیشیده اند.

یک مقام بلندپایه نظامی روس به روزنامه «کامرسانت» گفت، یکی از اقدامات مسکو ممکن است استقرار سامانه های دفاع ضد موشکی اس-300در سوریه باشد. چنین امکانی نخستین بار پس از اولین حمله نظامی ائتلاف غربی به سرکردگی آمریکا به خاک سوریه یادآوری شده بود، ولی تاکنون تحقق نیافته است.

به گفته وی، اگر موشک های اس-300 در هر حال در خاک سوریه مستقر شوند، این مسئله تهدید جدی برای برای نیروی هوایی اسرائیل در صورت عدم خودداری از تکرار حملات هوایی به سوریه خواهد بود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین