پاسخ روسیه به اقدام غیرمسئولانه اسرائیل چه خواهد بود؟

عنوان

منابع نظامی روسی بعید ندانستند که مسکو در پاسخ به مقصر بودن نیروی هوایی اسرائیل در سرنگونی هواپیمای این کشور در آسمان سوریه، ممکن است سامانه موشکی اس-۳۰۰ در خاک سوریه مستقر کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشت: وزارت دفاع روسیه روز گذشته جزئیات دقیقی از حادثه سرنگونی هواپیمای ایل-20این کشور در آسمان سوریه را اعلام کرد. مقصر این حادثه به طور نهایی نیروی هوایی اسرائیل شناخته شد که بر اساس اطلاعات کارشناسان روسی، جنگنده های اف-16 آن نه تنها درباره حمله نظامی خود به تاسیسات دولتی در خاک سوریه، به مقامات روسی هشدار نداده بودند، بلکه به طور آگاهانه از هواپیمای ایل- 20 برای پوشش خود در مقابل شلیک موشک های پدافند هوایی سوریه استفاده کرده و در نتیجه منجر به کشته شدن 15 نظامی روسی شدند.

بدین ترتیب سفر هیئت نظامی اسرائیلی به مسکو برای ارائه اطلاعات درباره این حادثه و توجیه اقدام جنگنده های اسرائیلی، نتوانست دیدگاه مقامات مسکو در این باره را تغییر دهد. اکنون مسئله این است که طرف روسی چه اقداماتی را در پاسخ به این حادثه در نظر خواهد گرفت. بر اساس اطلاعات این روزنامه، صحبت ممکن است بر سر تحویل سامانه های موشکی اس-300 به سوریه باشد.

این در حالی است که وزارت جنگ اسرائیل توضیحات مقامات نظامی روسیه را قبول نکرده و اصرار دارد که نیروی هوایی این کشور تلاش نکرده تا خود را پشت هواپیمای روسی مخفی کند و همچنان مسئولیت این حادثه را بر عهده ارتش سوریه، ایران و جنبش حزب الله لبنان می گذارند.

مقامات نظامی اسرائیلی در عین حال تاکید کرده اند که به هماهنگی اقدامات خویش با مسکو ادامه خواهند داد، چرا که ادامه همکاری با روسیه در سوریه برای طرف اسرائیل اسرائیلی اهمیت دارد. به عقیده آنها منافع مسکو و تل آویو در سوریه مشترک بوده و این امکان را از بین خواهد برد که ایران بتواند مواضع خود در این کشور را تقویت کند.

البته مقامات اسرائیلی هم بعید نمی دانند که مسکو آزادی عمل آنها در سوریه را محدود ساخته و حریم هوایی این کشور را به روی هواپیماهای نظامی اسرائیلی ببندند یا محدودیت هایی برای اجرای عملیات نظامی آنها ایجاد کند. یک مقام نظامی اسرائیلی به این روزنامه گفت: «اکنون دیگر مهم نیست چه کسی درست می گوید و چه کسی در این حادثه مقصر است. مهمترین مسئله آن است که موضع گیری تند وزارت دفاع روسیه  در این رابطه و چگونگی برخورد روسیه نسبت به این مسئله در آینده است.» وی یادآور شد که مقامات تل آویو همچنان اطمینان دارند که مسکو ممکن است متقاعد شود که اسرائیل در این سانحه هوایی مقصر نبوده است.

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه پیش از این گفته بود که اقدامات این کشور برای پاسخگویی به این حادثه، قبل از هرچیز تامین مضاعف امنیت نیروهای نظامی روسیه و تاسیسات این کشور در خاک سوریه خواهد بود. پوتین تاکید کرد که این اقدامات به گونه ای خواهد بود که همه جهان متوجه آن خواهند شد. البته هنوز مشخص نیست مقامات مسکو چه تدابیری در این رابطه اندیشیده اند.

یک مقام بلندپایه نظامی روس به روزنامه «کامرسانت» گفت، یکی از اقدامات مسکو ممکن است استقرار سامانه های دفاع ضد موشکی اس-300در سوریه باشد. چنین امکانی نخستین بار پس از اولین حمله نظامی ائتلاف غربی به سرکردگی آمریکا به خاک سوریه یادآوری شده بود، ولی تاکنون تحقق نیافته است.

به گفته وی، اگر موشک های اس-300 در هر حال در خاک سوریه مستقر شوند، این مسئله تهدید جدی برای برای نیروی هوایی اسرائیل در صورت عدم خودداری از تکرار حملات هوایی به سوریه خواهد بود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین