مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است

عنوان

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی‌ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را برای ارائه معافیت پزشکی معتبر بداند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برنامه نیم نگاه با موضوع بررسی مشکلات اجتماعی بیماران سلیاک، با حضور دکتر رضا ملک زاده (معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) از شبکه رادیویی سلامت روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر رضا ملک زاده با اشاره به مشکلات بیماران سلیاکی در حوزه معافیت از خدمت سربازی، گفت: شایسته است که سازمان وظیفه عمومی در صورت تایید بیماری سلیاک در مراکز معتبر پزشکی از مداخله در رژیم فاقد گلوتن بیماران پرهیز کند.

وی با اشاره به اینکه بیماری سلیاک با مصرف گندم و جو دو مرتبه عود می کند، اظهار داشت: تشخیص بیماری سلیاک در وظیفه عمومی از طریق بیمار کردن افراد کار مناسبی نیست.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه تمامی آزمایشات تایید کننده سلیاک در مراکز معتبر پزشکی کشور انجام می شوند، عنوان کرد: بیمار سلیاکی در وضعیت خدمت سربازی امکان رعایت رژیم فاقد گلوتن را ندارد، بر همین اساس باید از جانب سازمان وظیفه عمومی معاف دائم شناخته شود.

وی با اشاره به این که مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است، اظهار داشت: انجمن سلیاک ایران آمادگی دارد تا برای همکاری در خصوص ارائه معافیت های پزشکی مدارک بیماران سلیاکی را در اختیار سازمان وظیفه عمومی قرار دهد.

رضا ملک زاده در ادامه اضافه کرد: بیمار مبتلا به سلیاک پس از مصرف گلوتن درگیر بیماری های مختلفی می شود که در دوران رژیم از وجود آن ها مصون بوده است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر آمار تمامی بیماران سلیاکی در انجمن حمایت از بیماران سلیاکی موجود است، خاطر نشان کرد: سازمان نظام وظیفه می تواند بر اساس آمار ارائه شده از سمت انجمن حمایت از بیماران سلیاکی مشمولان مبتلا به این بیماری را از خدمت سربازی معاف کند؛ در صورتی که انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تعهد خود را در قبال این اطلاعات و بیماران قبول می کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود 70 هزار بیمار سلیاکی در کشور زندگی می کنند، اذعان داشت: انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تا به امروز 7 هزار ن بیمار مبتلا به سلیاک را مورد شناسایی دقیق قرار داده است.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی با اشاره به این که در بسیاری از مواقع پزشکان وظیفه عمومی تاییده های وزارت بهداشت و انجمن سلیاک را مقبول نمی دانند، عنوان کرد: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را معتبر بداند.

وی افزود: متاسفانه برخی از بیماران برای برخورداری از معافیت پزشکی، خود را با بیماری ها و عوارض متعدد آن درگیر می کنند.

رضا ملک زاده در ادامه اضافه کرد: بدون شک یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک تا آخر عمر خود با این بیماری درگیر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم افزایش دسترسی بیماران سلیاکی به محصولات بدون گلوتن در سراسر کشور، اظهار داشت: در سال های گذشته انجمن حمایت از بیماران سلیاکی و وزارت بهداشت در تلاش بوده اند تا با همکاری صنعت تولیدی های متعددی را به سمت تولید و ارائه محصولات فاقد گلوتن سوق دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: امید است که در سال های آینده با توجه به تلاش های انجام شده تنوع محصولات بدون گلوتن در داخل کشور افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر بسیاری از داروها حاوی گلوتن هستند، اظهار داشت: در برخی از موارد محصولات تولید شده به نام بدون گلوتن نیز دارای مقادیری گلوتن هستند که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

رضا ملک زاده با اشاره به وضعیت بیمه ای بیماران سلیاکی، تصریح کرد: آزمایش های مختص به سلیاک باید تحت پوشش بیمه ها قرار بگیرد، اما در بسیاری از مواقع این موضوع مورد کم لطفی سازمان های بیمه گر قرار می گیرد.

وی در خصوص افزایش قیمت بن خرید محصولات فاقد گلوتن، عنوان کرد: بیماران سلیاکی به صورت ماهانه 30 هزار تومان بن خرید محصولات بدون گلوتن دریافت می کنند، اما وزارت بهداشت در تلاش است تا این مبلغ را در حد دو برابر افزایش دهد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین