مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است

عنوان

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی‌ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را برای ارائه معافیت پزشکی معتبر بداند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برنامه نیم نگاه با موضوع بررسی مشکلات اجتماعی بیماران سلیاک، با حضور دکتر رضا ملک زاده (معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) از شبکه رادیویی سلامت روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر رضا ملک زاده با اشاره به مشکلات بیماران سلیاکی در حوزه معافیت از خدمت سربازی، گفت: شایسته است که سازمان وظیفه عمومی در صورت تایید بیماری سلیاک در مراکز معتبر پزشکی از مداخله در رژیم فاقد گلوتن بیماران پرهیز کند.

وی با اشاره به اینکه بیماری سلیاک با مصرف گندم و جو دو مرتبه عود می کند، اظهار داشت: تشخیص بیماری سلیاک در وظیفه عمومی از طریق بیمار کردن افراد کار مناسبی نیست.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه تمامی آزمایشات تایید کننده سلیاک در مراکز معتبر پزشکی کشور انجام می شوند، عنوان کرد: بیمار سلیاکی در وضعیت خدمت سربازی امکان رعایت رژیم فاقد گلوتن را ندارد، بر همین اساس باید از جانب سازمان وظیفه عمومی معاف دائم شناخته شود.

وی با اشاره به این که مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است، اظهار داشت: انجمن سلیاک ایران آمادگی دارد تا برای همکاری در خصوص ارائه معافیت های پزشکی مدارک بیماران سلیاکی را در اختیار سازمان وظیفه عمومی قرار دهد.

رضا ملک زاده در ادامه اضافه کرد: بیمار مبتلا به سلیاک پس از مصرف گلوتن درگیر بیماری های مختلفی می شود که در دوران رژیم از وجود آن ها مصون بوده است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر آمار تمامی بیماران سلیاکی در انجمن حمایت از بیماران سلیاکی موجود است، خاطر نشان کرد: سازمان نظام وظیفه می تواند بر اساس آمار ارائه شده از سمت انجمن حمایت از بیماران سلیاکی مشمولان مبتلا به این بیماری را از خدمت سربازی معاف کند؛ در صورتی که انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تعهد خود را در قبال این اطلاعات و بیماران قبول می کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود 70 هزار بیمار سلیاکی در کشور زندگی می کنند، اذعان داشت: انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تا به امروز 7 هزار ن بیمار مبتلا به سلیاک را مورد شناسایی دقیق قرار داده است.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی با اشاره به این که در بسیاری از مواقع پزشکان وظیفه عمومی تاییده های وزارت بهداشت و انجمن سلیاک را مقبول نمی دانند، عنوان کرد: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را معتبر بداند.

وی افزود: متاسفانه برخی از بیماران برای برخورداری از معافیت پزشکی، خود را با بیماری ها و عوارض متعدد آن درگیر می کنند.

رضا ملک زاده در ادامه اضافه کرد: بدون شک یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک تا آخر عمر خود با این بیماری درگیر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم افزایش دسترسی بیماران سلیاکی به محصولات بدون گلوتن در سراسر کشور، اظهار داشت: در سال های گذشته انجمن حمایت از بیماران سلیاکی و وزارت بهداشت در تلاش بوده اند تا با همکاری صنعت تولیدی های متعددی را به سمت تولید و ارائه محصولات فاقد گلوتن سوق دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: امید است که در سال های آینده با توجه به تلاش های انجام شده تنوع محصولات بدون گلوتن در داخل کشور افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر بسیاری از داروها حاوی گلوتن هستند، اظهار داشت: در برخی از موارد محصولات تولید شده به نام بدون گلوتن نیز دارای مقادیری گلوتن هستند که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

رضا ملک زاده با اشاره به وضعیت بیمه ای بیماران سلیاکی، تصریح کرد: آزمایش های مختص به سلیاک باید تحت پوشش بیمه ها قرار بگیرد، اما در بسیاری از مواقع این موضوع مورد کم لطفی سازمان های بیمه گر قرار می گیرد.

وی در خصوص افزایش قیمت بن خرید محصولات فاقد گلوتن، عنوان کرد: بیماران سلیاکی به صورت ماهانه 30 هزار تومان بن خرید محصولات بدون گلوتن دریافت می کنند، اما وزارت بهداشت در تلاش است تا این مبلغ را در حد دو برابر افزایش دهد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی
تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز
تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین