بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در مورد حادثه تروریستی در اهواز

عنوان

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، متن بیانیه ستاد حقوق بشر در محکومیت حادثه تروریستی اهواز به این شرح است:

"بسمه تعالی


ستاد حقوق بشر اقدام جنایتکارانه و تروریستی در مراسم رژه نیروهای مسلح را در سالروز آغاز جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس محکوم می نماید و انتظار دارد همه نهادها و مسئولین حقوق بشری کشورها و بین المللی با موضوع تروریسم برخورد صادقانه و قاطعانه داشته باشند.

مرتکبین این حادثه تروریستی که بر اساس اطلاعات واصله تاکنون موجب شهادت 26 نفر و مجروحیت 60 نفر از افراد نظامی و غیرنظامی، کودکان و زنان گردیده است، متأسفانه دارای وابستگی‌ها و حمایت‌های غیرقابل انکار به مدعیان دروغگو و ریاکار دفاع از حقوق بشر می باشند.

جمهوری اسلامی ایران بارها بر مسأله ضرورت برخورد جدّی با تروریسم تأکید کرده و یکی از موفق ترین کشورهای جهان در این زمینه است و همواره با تروریسم مبارزه نموده و خواهد نمود و انتظار دارد همه نهادهای حقوق بشری و مسئولین سیاسی کشورها با موضوع تروریسم با جدیّت و بدون هرگونه اغماضی برخورد نمایند.

امروز، شاهد جنایتی هستیم که توسط عواملی انجام شده است که متأسفانه در گزارش ها و مکاتبات نهادهای بین المللی تحت عنوان «مدافعان حقوق بشر» مورد حمایت قرار گرفته اند.

بدیهی است اگر موازین حقوق بشری بدون تبعیض، سیاست بازی و استفاده ابزاری مورد توجّه و عمل قرار می گرفت ما شاهد چنین جنایتی نبودیم، با وصف مذکور همه مسئولین نهادهای بین المللی حقوق بشری باید شرمگین باشند و از استاندارد دوگانه و تبعیض آمیز در حقوق بشر دست بردارند.

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ های مستدل و مستند خود به ادعاهای مطروحه در پیش نویس های گزارش دبیرکل و گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران در ادوار مختلف، پیرامون وضعیت پرونده مرتکبین اقدامات تروریستی پاسخگویی نموده و مقامات مذکور و رویه داران ویژه را از حمایت نادرست از آنان بر حذر داشته است که به عنوان نمونه به طور خلاصه به برخی از آن ها اشاره می گردد:

1-دبیرکل سازمان ملل متحد در پیش نویس گزارش برای ارائه به هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قسمت اخیر بند 68 عبارت «جامعه اعراب اهوازی» را به کار برده که در پاسخ به آن آوردیم: « لازم به یادآوری است چنانکه در گذشته هم تذکر داده شد به کار بردن عبارت اعراب اهوازی برای مردم استان خوزستان غیرمنطبق با تقسیمات کشوری و هم سو با اهداف تجزیه طلبانه می باشد و مطابق آئین کار موجود لازم است در مکاتبات رویّه های ویژه از عناوین رسمی و تقسیمات کشوری تبعیّت شود.»

2-گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران در پیش نویس گزارش برای ارائه به هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بند 102 به عنوان مجعول و توطئه آمیزی مانند عرب های اهوازی اشاره نموده و سعی کرده است از متهمان فعالیت های تروریستی با پوشش های مختلف دفاع کند که در این زمینه پاسخ روشن و قاطع داده شده است.

3-دبیرکل سازمان ملل متحد در پیش نویس گزارش برای ارائه به هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بند 57 عبارت Ahwazi Uprising را به کار برده که اقدام شرم آوری در جهت حمایت از تروریسم بوده و خلاف آئین کار در گزارش های بین المللی است.

4-گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران در پیش نویس گزارش برای ارائه به هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بند 68 به بازداشت فردی از شهروندان خوزستان اشاره نمود که ادعائی از اساس مجعول بوده و صرفاً جهت تحریک به آشوب و تشویق اقدامات خشونت بار باید محسوب گردد. البته در پاسخ به طور صریح آوردیم: در جمهوری اسلامی ایران هرگونه بازداشت افراد بر اساس قانون و بدون توجّه به عناصری مانند قومیّت، مذهب، گرایش افراد و نظایر این انجام می­شود. درخصوص فرد مورد اشاره در این بند نیز چنانکه ارائه می شود مطلقاً بازداشتی صورت نگرفته است و لازم است این ادّعا حذف گردد.

5-دبیرکل سازمان ملل متحد در پیش نویس گزارش برای ارائه به شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بند 43 افرادی را تحت عنوان «فعّالین قوم عرب و یا بلوچ و یا کرد» معرفی نموده است که در پاسخ به طور خلاصه آوردیم: «جامعه ایرانی جامعه ای چند قومی با آمیختگی های کهن فرهنگی و مذهبی است به همین جهت در ایران قومیت ها وجود دارند ولی اطلاق عنوان اقلیت به اقوام غیر منطبق با این پیشینه است... جای تأسف است که علی رغم اطلاع رسانی های مکرّر مجدداً در پیش نویس حاضر تروریست هایی که مرتکب کشتن افراد بی گناه و انفجار در اماکن عمومی و خطوط نفت و گاز، حمل سلاح و مواد منفجره، آدم ربایی و ... شده اند به عنوان فعّالین قوم عرب و یا بلوچ و یا کرد معرفی شده اند آنان افرادی بوده اند که ضمن حمل و نگهداری اسلحه جنگی نظیر کلت کمری، کلاشینکف، مسلسل، نارنجک دستی، آر پی جی و مهمّات مربوط و طراحی و برنامه ریزی جهت انجام عملیات خرابکارانه در ساختمان ها، تأسیسات عمومی و نظامی و با تیراندازی به سوی منازل افراد و ایراد ضرب و جرح عمدی کارگران غیربومی شاغل در راستای تقویت اقدامات قوم گرایانه و تجزیه طلبی، موجب رعب و وحشت در میان مردم شده اند.

6-در پاسخ پیش نویس گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران برای ارائه به شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح نمودیم: « درخصوص ادعای مندرج در بندهای 51 تا 53 اشعار می دارد. «بر اساس مستندات موجود هیچ شهروند ایرانی اعم از عرب و کرد و بلوچ و فارس و ترک صرفاً به دلیل تغییر مذهب مورد پیگرد قرار نگرفته و آنچنان که در پاراگراف های قبلی با جزئیات بیان شد تحرکّات تروریستی افراطی گری و سلفی- تکفیری این افراد متأثر از جریانات افراطی در منطقه بوده و مستندات پرونده نیز مؤید فعّالیت های آنان در ترویج تفکّرات افراطی و وابستگی به دولت های آلوده در منطقه و فرامنطقه می باشد. اقدامات انتظامی و قانونی برای مقابله با جریان های تروریستی مذکور در جهت تأمین امنیت و آسایش تمام مردم می باشد.»

با اوصاف فوق­الذکر از اینکه سازمان ملل و ساز و کارهای بین­المللی حقوق بشر، ابزار دفاع از تروریسم و حمایت و دادن پوشش به مرتکبین اعمال تروریستی گردیده است باید مقامات ذی ربط عذرخواهی کنند.

هرچند در بیانیه 22 سپتامبر 2018 به سخنگوی دبیرکل سازمان ملل آقای استفان دوجارریک، آمده است: «دبیرکل حمله امروز به عمل آمده در شهر اهواز، در جنوب غربی ایران، که گزارش شده است، بسیاری از کشته­ها، منجمله کودکان، از خود بجا گذاشته است را محکوم می­نماید، او تسلیت خود را به خانواده­های قربانیان و دولت و مردم ایران ابراز می­نماید. او آرزوی بهبود سریع مجروحین را دارد» امّا علی رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقاء و حمایت از حقوق بشر، همکاری­‌های مستمر با ساز و کارهای بین­المللی حقوق بشر را در دستور کار داشته و همواره به گسترش همکاری­ها و تعاملات با ساز و کارهای سازمان ملل اهتمام دارد، با وجود اینکه سی و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جریان برگزاری است متاسفانه تا جایی که کسب اطلاع شده است نه کمیسرعالی حقوق بشر و نه رئیس شورای حقوق بشر و نه گزارشگر ویژه ایران و نه سایر رویه­داران، اعلام موضع در برابر این جنایت تروریستی نداشته  و یا بیانیه­ای صادر ننموده‌­اند. درحالیکه انتظار این است که همه نهادها و مسئولین نهادهای حقوق بشری بین المللی با موضوع تروریسم شدیداً برخورد جدّی و مؤثر به عمل آورند.

تیراندازی به سوی نظامیانی که در حال تشریفات نظامی بودند و نه عملیات نظامی، مصداق جنایت علیه بشریت است و بر اساس اصول حقوقی و مقررات بین­المللی جانیان و دولت­های حامی ایشان مرتکب جنایت سازمان­یافته علیه بشریت شده­‌اند. به علاوه براساس کنوانسیون­های ژنو و پروتکل­های الحاقی نقض­های فاحش اصول حقوق بشردوستانه صورت پذیرفته است و مصداق روشن، ترور و جنایت است.

باید توجه شود که تروریسم یک پدیده ضدّ بشری است که به هیچ وجه توجیه حقوقی و انسانی ندارد و توسل به عملیات تروریستی برای قتل مردم بی­گناه جرم سازمان یافته است و همه نهادها و مقامات می­بایست با آن برخورد نمایند.

در خاتمه یادآور می‌­شود مردم شریف اهواز و سراسر کشور در روز حمله صدامیان بار دیگر دشمنی مسّببین جنگ و کشتار را شناسایی کردند همانطور که در طول دوران دفاع مقدّس شجاعت و فداکاری بسیاری از خودشان نشان دادند این اقدام تروریستی هیچ تاثیری در اراده ملت ما نخواهد داشت و این حق مسلّم جمهوری اسلامی ایران است که هسته های تروریستی را در هر نقطه ای که باشند مورد تعقیب و مجازات قرار دهد و حامیان آنان باید بهای جنایات خود را بپردازند."

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!
۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین