۴۵ میلیون راس دام علیه تب برفکی مایه کوبی می شود

عنوان

بجنورد- ایرنا- مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی اعلام کرد: در طرح مقابله با تب برفکی که تا یک ماه دیگر آغاز می شود ۴۵ میلیون راس دام سبک کشور علیه این بیماری مایه کوبی می شود.

به گزارش ایرنا سیدبهمن نقیبی روز دوشنبه در همایش روز ملی دامپزشکی در بجنورد اظهار داشت: این طرح برای دامداران هزینه ای ندارد، اما در واکسیناسیون دام سنگین علیه تب برفکی، که در حال انجام است، بخش عمده هزینه ها بر عهده دامدار است.
وی گفت: تب برفکی از بیماری هایی است که می تواند اقتصاد کشور را با تهدید روبه رو کند از این رو مایه کوبی دام به صورت فراگیر اجرا می شود.
نقیبی، صیانت از جمعیت و سرمایه های دامی کشور را وظیفه دامپزشکی دانست و افزود: ریشه کن کردن بیماری تب برفکی و پی.پی. آر، از برنامه های اصلی این سازمان است.
وی اظهار داشت: اکنون 37 هزار نفر در خانواده دامپزشکی کشور برای تامین سلامت و ارتقای ایمنی غذایی مردم از مزرعه تا سفره، فعالیت دارند که 30 هزار نفر از این تعداد مربوط به بخش خصوصی است.
وی با تاکید بر لزوم همراهی مردم و دیگر نهادها با دامپزشکی، گفت: اگر همکاری و تعامل نیروی انتظامی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و تعزیرات حکومتی نباشد، خدمات ما ناقص می ماند.
نقیبی، قاچاق دام را از بسترهای ورود بیماری ها به کشور خواند و گفت: اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای کشور انجام شده و اکنون نگرانی ما، حمل بدون مجوز دام در داخل کشور است.
مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی تصریح کرد: باید حمل دام و جابه جایی ها بین استان های مختلف کشور نیز ساماندهی شود.
نقیبی درباره نگرانی ها از ورود پرندگان مهاجر به کشور گفت: این مهاجرت ها می تواند یک تهدید برای طیور ما باشد و ممکن است سویه جدیدی از آنفلوانزا از این طریق وارد کشور شود.
وی گفت: در زمینه طیور در واحدهای صنعتی نگرانی خاصی نیست اما در روستاها توصیه می شود طیور در مکان های محصور نگهداری شوند تا از نزدیک شدن به پرندگان مهاجر جلوگیری شود.
مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی در باره راه اندازی مرحله دوم سامانه «سواد» در دامپزشکی خراسان شمالی گفت: برای نخستین بار در کشور سامانه مایه کوبی و آمار دام در این استان راه اندازی شده و تلاش داریم در صورت امکان، این طرح را به کل کشور تعمیم دهیم.
بر اساس این گزارش، در این همایش از مرحله دوم سامانه سواد دامپزشکی خراسان شمالی رونمایی و از 80 نفر از فعالان برگزیده دامپزشکی استان در بخش های مختلف نیز تقدیر شد.
در سامانه سواد، اطلاعات و آمار مربوط به مایه کوبی دام های منطقه به صورت برخط قابل دستیابی است.
7185/5132

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:
نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین