۴۵ میلیون راس دام علیه تب برفکی مایه کوبی می شود

عنوان

بجنورد- ایرنا- مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی اعلام کرد: در طرح مقابله با تب برفکی که تا یک ماه دیگر آغاز می شود ۴۵ میلیون راس دام سبک کشور علیه این بیماری مایه کوبی می شود.

به گزارش ایرنا سیدبهمن نقیبی روز دوشنبه در همایش روز ملی دامپزشکی در بجنورد اظهار داشت: این طرح برای دامداران هزینه ای ندارد، اما در واکسیناسیون دام سنگین علیه تب برفکی، که در حال انجام است، بخش عمده هزینه ها بر عهده دامدار است.
وی گفت: تب برفکی از بیماری هایی است که می تواند اقتصاد کشور را با تهدید روبه رو کند از این رو مایه کوبی دام به صورت فراگیر اجرا می شود.
نقیبی، صیانت از جمعیت و سرمایه های دامی کشور را وظیفه دامپزشکی دانست و افزود: ریشه کن کردن بیماری تب برفکی و پی.پی. آر، از برنامه های اصلی این سازمان است.
وی اظهار داشت: اکنون 37 هزار نفر در خانواده دامپزشکی کشور برای تامین سلامت و ارتقای ایمنی غذایی مردم از مزرعه تا سفره، فعالیت دارند که 30 هزار نفر از این تعداد مربوط به بخش خصوصی است.
وی با تاکید بر لزوم همراهی مردم و دیگر نهادها با دامپزشکی، گفت: اگر همکاری و تعامل نیروی انتظامی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و تعزیرات حکومتی نباشد، خدمات ما ناقص می ماند.
نقیبی، قاچاق دام را از بسترهای ورود بیماری ها به کشور خواند و گفت: اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای کشور انجام شده و اکنون نگرانی ما، حمل بدون مجوز دام در داخل کشور است.
مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی تصریح کرد: باید حمل دام و جابه جایی ها بین استان های مختلف کشور نیز ساماندهی شود.
نقیبی درباره نگرانی ها از ورود پرندگان مهاجر به کشور گفت: این مهاجرت ها می تواند یک تهدید برای طیور ما باشد و ممکن است سویه جدیدی از آنفلوانزا از این طریق وارد کشور شود.
وی گفت: در زمینه طیور در واحدهای صنعتی نگرانی خاصی نیست اما در روستاها توصیه می شود طیور در مکان های محصور نگهداری شوند تا از نزدیک شدن به پرندگان مهاجر جلوگیری شود.
مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی در باره راه اندازی مرحله دوم سامانه «سواد» در دامپزشکی خراسان شمالی گفت: برای نخستین بار در کشور سامانه مایه کوبی و آمار دام در این استان راه اندازی شده و تلاش داریم در صورت امکان، این طرح را به کل کشور تعمیم دهیم.
بر اساس این گزارش، در این همایش از مرحله دوم سامانه سواد دامپزشکی خراسان شمالی رونمایی و از 80 نفر از فعالان برگزیده دامپزشکی استان در بخش های مختلف نیز تقدیر شد.
در سامانه سواد، اطلاعات و آمار مربوط به مایه کوبی دام های منطقه به صورت برخط قابل دستیابی است.
7185/5132

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین