۴۵ میلیون راس دام علیه تب برفکی مایه کوبی می شود

عنوان

بجنورد- ایرنا- مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی اعلام کرد: در طرح مقابله با تب برفکی که تا یک ماه دیگر آغاز می شود ۴۵ میلیون راس دام سبک کشور علیه این بیماری مایه کوبی می شود.

به گزارش ایرنا سیدبهمن نقیبی روز دوشنبه در همایش روز ملی دامپزشکی در بجنورد اظهار داشت: این طرح برای دامداران هزینه ای ندارد، اما در واکسیناسیون دام سنگین علیه تب برفکی، که در حال انجام است، بخش عمده هزینه ها بر عهده دامدار است.
وی گفت: تب برفکی از بیماری هایی است که می تواند اقتصاد کشور را با تهدید روبه رو کند از این رو مایه کوبی دام به صورت فراگیر اجرا می شود.
نقیبی، صیانت از جمعیت و سرمایه های دامی کشور را وظیفه دامپزشکی دانست و افزود: ریشه کن کردن بیماری تب برفکی و پی.پی. آر، از برنامه های اصلی این سازمان است.
وی اظهار داشت: اکنون 37 هزار نفر در خانواده دامپزشکی کشور برای تامین سلامت و ارتقای ایمنی غذایی مردم از مزرعه تا سفره، فعالیت دارند که 30 هزار نفر از این تعداد مربوط به بخش خصوصی است.
وی با تاکید بر لزوم همراهی مردم و دیگر نهادها با دامپزشکی، گفت: اگر همکاری و تعامل نیروی انتظامی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و تعزیرات حکومتی نباشد، خدمات ما ناقص می ماند.
نقیبی، قاچاق دام را از بسترهای ورود بیماری ها به کشور خواند و گفت: اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای کشور انجام شده و اکنون نگرانی ما، حمل بدون مجوز دام در داخل کشور است.
مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی تصریح کرد: باید حمل دام و جابه جایی ها بین استان های مختلف کشور نیز ساماندهی شود.
نقیبی درباره نگرانی ها از ورود پرندگان مهاجر به کشور گفت: این مهاجرت ها می تواند یک تهدید برای طیور ما باشد و ممکن است سویه جدیدی از آنفلوانزا از این طریق وارد کشور شود.
وی گفت: در زمینه طیور در واحدهای صنعتی نگرانی خاصی نیست اما در روستاها توصیه می شود طیور در مکان های محصور نگهداری شوند تا از نزدیک شدن به پرندگان مهاجر جلوگیری شود.
مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی در باره راه اندازی مرحله دوم سامانه «سواد» در دامپزشکی خراسان شمالی گفت: برای نخستین بار در کشور سامانه مایه کوبی و آمار دام در این استان راه اندازی شده و تلاش داریم در صورت امکان، این طرح را به کل کشور تعمیم دهیم.
بر اساس این گزارش، در این همایش از مرحله دوم سامانه سواد دامپزشکی خراسان شمالی رونمایی و از 80 نفر از فعالان برگزیده دامپزشکی استان در بخش های مختلف نیز تقدیر شد.
در سامانه سواد، اطلاعات و آمار مربوط به مایه کوبی دام های منطقه به صورت برخط قابل دستیابی است.
7185/5132

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین