مرحله نخست پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار در حال اتمام است

عنوان

بیرجند - ایرنا - معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مرحله نخست جذب و پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در حال اتمام است و با نظارت های جدی در این زمینه باید در جای خود و به افراد واجد شرایط پرداخت شود.

به گزارش ایرنا سید حمید کلانتری دوشنبه شب در نشست مشترک کارگروه تخصصی اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک های استان خراسان جنوبی اظهار داشت: مرحله نخست طرح پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بنا بود تا پایان شهریورماه جذب شود اما به دلایلی تا پایان جذب کامل به استان ها مهلت داده شد.
وی بیان کرد: توزیع اعتبارات در این زمینه تا حد زیادی متوازن بوده است و دلیل پررنگ تر بودن آن در گرایش های کشاورزی، اشتغال بیشتر روستاییان در این زمینه است.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: استان مرزی خراسان جنوبی از نظر جذب نسبی تسهیلات رتبه هفتم کشور را دارد که قابل قبول و تقدیر است.
وی افزود: بعد از 15 سال اعتبار ویژه ای با شرایط ویژه تر برای جوامع روستایی پیش بینی شده است تا روستاها تبدیل به کانون توسعه و از این طریق از مهاجرت روستاییان جلوگیری شود.
کلانتری درباره افزایش اختیارات استانداران در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی گفت: نباید تنها به برگزاری جلسات و گزارش کار بسنده کرد بلکه خروجی مهم است.
وی ادامه داد: اینکه در خراسان جنوبی جلسات اشتغال به ریاست استاندار و با حضور مدیران عامل بانک ها و دستگاه های اجرایی برگزار می شود خوب است که پیشنهاد می شود به صورت پایلوت کار گروهی و دسته جمعی در استان ادامه یابد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مبانی توسعه درون زا، مردمی و عدالت محور برای اقتصاد مقاومتی همین نظریه هایی است که در روستاها بیان شده و مردم مشارکت داده شده اند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای کارهایی که روتین شده نیاز به برگزاری جلسات مکرر نیست بلکه باید جلساتی برگزار شود تا مشکلات و گره کارها بررسی و رفع شود.
وی گفت: در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری 11 استان مرزی در اختیار معاونت تعاون گذاشته شد که تاکنون هشت استان جزو رتبه های نخست از نظر میزان جذب و پرداخت تسهیلات هستند.
کلانتری افزود: خراسان جنوبی نسبت به برخی استان ها که به عنوان استان برخوردار مطرح هستند عملکرد بهتری داشته و توانسته اکثر مبلغ ابلاغی را پرداخت و حدود 40 درصد بیش از این را هم مصوب و انعقاد قرارداد کند.
وی بیان کرد: برخی طرح های مصوب و انعقاد قرارداد شده در بانک های عامل استان وجود دارد که منتظر تخصیص مرحله دوم تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری هستند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: همه تلاش مدیران ذیربط باید معطوف به این موضوع شود که تسهیلات اشتغال پایدار در جای خود صرف و هزینه شود.
وی گفت: برخلاف برخی نگرانی هایی که در آغاز طرح پرداخت تسهیلات مطرح بود که این پول در اختیار افراد واجد شرایط قرار نگیرد اما با نظارت بر طرح ها تاکنون طرح با موفقیت پیش رفته است.
دی ماه 96 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور العمل «آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری با استفاده از صندوق توسعه ملی» را با هدف کاهش بیکاری و رونق اشتغال به استانداران سراسر کشور ابلاغ کرد.
مجموع منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع هریک از بانک های عامل حدود 12 هزار میلیارد تومان بوده که برای پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اختصاص یافته است.
نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی با توجه به مناطق روستایی، مرزی و عشایری متفاوت و از چهار تا 6 درصد است که مدیران دستگاه های اجرایی با ارائه طرح و مدیران عامل بانک ها باید تا پایان شهریور نسبت به جذب سهم استان خود اقدام می کردند اما مدت زمان تعیین شده حذف و مقرر شد تا پایان جذب کامل تسهیلات ابلاغی، تسهیلات جذب و پرداخت شود.
حضور در نشست تخصصی و هم اندیشی با تعاونگران خراسان جنوبی، نشست بررسی مشکلات شرکت های تعاونی و تولیدکنندگان شهرستان قائنات، بازدید از کارخانه خوراک طیور شرکت تعاونی کشاورزی مودت قاینات و بازدید از نمایشگاه تعاونی روستایی الغدیر شهرستان بیرجند از دیگر برنامه های معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان جنوبی بود.
7557*3028

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین