در تیتر امشب مطرح شد؛

ضرورت تکمیل سامانه جامع تجارت/جریمه ۲۶ میلیون تومانی برای احتکار و گران فروشی پوشک!

نسیم آنلاین

سخنگوی سازمان تعزیرات گفت:تنها ۲۶ میلیون تومان جریمه برای ۵۶ پرونده گران فروشی و احتکار پوشک تعیین شد که به هیچ وجه بازدارنده نیست.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص افزایش مجدد قیمت لبنیات با وجود مجوز افزایش 32 درصدی ماه گذشته، گفت:در گزارشاتی که ماداشتیم متاسفانه این افزایش قیمت در سطح عرضه اتفاق افتاده در حالیکه هیچ گونه مجوز افزایش قیمت مجدد بعد از افزایش 32 درصدی  وجود نداشته و این امر تخلف است.

وی ادامه داد:این تخلف از سوی یکی از شرکت های لبنی صورت گرفته که  چند ماه پیش هم 3 و نیم میلیارد تومان در همین خصوص جریمه شده است.

رایگانی تصریح کرد:در این ارتباط برای 2 شرکت معروف لبنی پرونده تشکیل شده است .مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده و قطعا به عنوان گران فروشی محسوب شده و حکم آن طی چند هفته آینده اعلام می شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات در خصوص تخلف عدم درج قیمت ها گفت:عدم درج قیمت در سطح عرضه کمتر اتفاق می افتد و در واقع این تخلف از سوی واحدهای تولیدی انجام می گیرد.

رایگانی در خصوص افزایش قیمت رب گوجه تصریح کرد:کارخانه متخلف در تیرماه گوجه را با قیمت 500 تومان از سر زمین خریده و  افزایش 80 تا 100درصدی قیمت رب داشته و در حال مخدوش کردن قیمت رب بوده است که با رسیدگی سازمان تعزیرات این کارخانه پلمپ شد.

رایگانی اظهار داشت:در خصوص پوشک 5 پرونده قاچاق تشکیل شد که در مجموع  10 میلیون تومان جریمه شدند و 56 پرونده در زمینه گران فروشی و احتکار تشکیل شد که برای آن 26 میلیون تومان حکم داده شده است این حکم برای تخلف چند میلیاردی که در این حوزه صورت گرفته به هیچ وجه بازدارنده نیست و باید قانون در مجلس اصلاح شود.

وی ادامه داد:این بحث در کمیسیون های اقتصادی در درست بررسی است تا لایحه آن تهیه و به مجلس ارائه شود.

وی تصریح کرد:در حوزه موبایل 26 پرونده به سازمان تعزیرات ارجاع  وشد از این میان 13 پرونده رسیدگی و حکم  آن داده شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات خبر داد: با مختومه شدن پرونده تخلف احتکار پوشک یک شرکت ، عرضه 2 میلیون بسته پوشک احتکار شده  در استان البرز از پس فردا شروع می شود.

وی ادامه داد:972 پرونده احتکار در این سازمان تشکیل شده که 770 پرونده مختومه شده و باید اجناس احتکار شده هرچه سریعتر به بازار عرضه شود.

بر اساس این گزارش عوض پور دبیر کل اتاق اصناف در خصوص تخلف عدم درج قیمت تصریح کرد:اخیرا نوساناتی در تامین و توزیع به وجود آمده واحدهای تولیدی افزایش قیمت به صورت مداوم داشته اند و این عدم درج قیمت ها بخشی به این دلیل بود.

وی ادامه داد:نوسانات ارز تنها 3 تا 5 درصد در کالاهای ضروری و اساسی تاثیر دارد و اگر تخلف در واحد صنفی باشد بازرسین ما رسیدگی می کنند.

عوض پور افزود:50 درصد از تخلفات منجر به تشکیل پرونده مربوط به عدم درج قیمت بوده و بخشی هم به گران فروشی و نبود صورت حساب بر می گردد.

دبیر کل اتاق اصناف در خصوص عرضه کالا با قیمت بالاتر از درج شده بر روی کالا در برخی فروشگاه ها گفت:فروشگاه های زنجیره ای صندوق های مکانیزه دارند و قابل نظارت و رسیدگی است و خود واحد تولیدی کالا را گران تر به فروشگاه عرضه می کند.

وی تاکید کرد:هزینه تولید در کشور ما بالاست و مدیریت هزینه کمتر انجام می شود.

عوض پور تصریح کرد: در شرایط کنونی باید افزایش عرضه را داشته باشیم و کالاهای احتکار شده پرونده هایی که رسیدگی می شود هرچه سریعتر به بازار عرضه شود.

وی اظهار داشت:در چندروز گذشته با کاهش التهاب بازار  شاهد کاهش قیمت ها از جمله گوشت و مرغ بوده ایم امیدوارم این ثبات ادامه داشته باشد.

باستانی عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه برنامه با بیان اینکه متولی نظارت بر بازار وزارت صمت و سازمان حمایت است گفت: در حوزه نظارت در بخش اجرا قرار بر این بود هر کالایی که در داخل و خارج تولید و توزیع می شود تا زمان رسیدن به دست مشتری در قالب یک سامانه  جامع آورده شود تا نظارت کامل بر این زنجیره صورت گیرد.

وی ادامه داد:اگر سامانه نظارت جامع وجود نداشته باشد مگر می شود بر این همه حجم کالای تولید داخل و واردات نظارت  وجود داشته باشد.سامانه جامع تجارت قرار بود به همه بخش ها گمرک انبار و غیره لینک شود اما اینکار هنوز تکمیل نشده است و این سامانه باید خیلی جامع تر باشد.

باستانی تصریح کرد:جرائم سازمان تعزیرات خیلی کم است و بازدارنده نیست. انتظار مجلس بر این است هرجایی قوانین متناسب با اجرا نیست لایحه ای در این خصوص تهیه شود اما باید سیستم نظارت تکمیل شود تا از بروز این تخلفات جلوگیری شود.

وی اظهار داشت:در شرایط کنونی کمبودی در کالاهای اساسی نداریم اما اگر همه در اثر جو روانی اقدام به خرید بیش از اندازه کنند مشکل پیش می آید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:
نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین