محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  

درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است

آذری جهرمی

ما از سمت صدا و سیما شکایت های متعددی علیه کسب و کارهای داخلی داشتیم بارها از مدیران سرویس های داخلی ویدیویی از جمله آپارات و... شکایت شده که شما در رابطه با صوت و تصویر فراگیر مقررات را نقض کرده اید. الان طرحی با عنوان قانون نحوه مدیریت صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی مجلس در جریان است و تعریفی مرکز ملی فضای مجازی جمع بندی کرده است و در کمیسیون تعریف صوت و تصویر فراگیر به تصویب رسیده است، اما هنوز در صحن مجلس به تصویب نرسیده است. 

به گزارش نسیم آنلاین محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درگفت و گو با برنامه «نقطه سرشب» از رادیو تهران گفت: در خصوص فیلتر اینستاگرام نه ابلاغ و نه دستوری صادر شده است. 

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه با رادیو تهران درباره اینستاگرام گفت: در خصوص فیلتر اینستاگرام نه ابلاغ و نه دستوری صادر شده است و بحث به عنوان یک اظهار نظر مطرح است، آن چیزی که من از مطلب دکتر خرم آبادی مطالعه کردم این بود که ایشان اشاره داشتند صوت و تصویر فراگیر بر اساس قانون اساسی بر عهده صدا و سیماست، و سرویس لایو اینستاگرام این انحصار را شکسته و این برخلاف قانون اساسی است. این یک گذاره است و ممکن پشت آن اقدامی باشد یا نباشد، اما یک گذره حقوقی است. 

آذری جهرمی در ادامه با بیان توضیحات بیشتر افزود: اما آنچه جایی بحث دارد معنای صوت و تصویر فراگیر است، اینجا محل اختلاف است که تصویب نشده است. شورای عالی فضای مجازی مسئول تفسیر است که این تفسیر را به رسمیت بشناسد که بگوید ابعاد موضوع چیست؟ ما از سمت صدا و سیما شکایت های متعددی علیه کسب و کارهای داخلی داشتیم بارها از مدیران سرویس های داخلی ویدیویی از جمله آپارات و... شکایت شده که شما در رابطه با صوت و تصویر فراگیر مقررات را نقض کرده اید. الان طرحی با عنوان قانون نحوه مدیریت صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی مجلس در جریان است و تعریفی مرکز ملی فضای مجازی جمع بندی کرده است و در کمیسیون تعریف صوت و تصویر فراگیر به تصویب رسیده است، اما هنوز در صحن مجلس به تصویب نرسیده است. 

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ اگر ما سرویس لایو اینستاگرام را مطابق آن تعریف و انطباق بدهیم  و مشخصات صوت و تصویر فراگیر معنا بدهد، حرف دکتر خرم آبادی می تواند مبنای قانونی داشته باشد، این یک واقعیت است. اما الان اگر این که انطباق انجام شود که این سرویس لایو اینستاگرام به عنوان صوت و تصویر فراگیر را دارد به لحاظ قانونی باید تبیین شود. آقای خرم آبادی فرمایش قانونی داشتند و جایگاه حقوقی و قانونی دارند فقط نوع مسئله خود کلمه صوت و تصویر فراگیر است.

 وی افزود: حالا این که سرویس لایو چالش هایی را ایجاد می کند گزارش های مختلفی به دست ما رسیده و با توجه به شکایت هایی که از مردم به دست ما رسیده است به نظرم باید در فضای منطقی به آن نگاه کنیم و یک مقداری از حواشی سیاسی دورش کنیم که واقعیت موضوع چیست. اما بحثی در این رابطه در شورای عالی فضای مجازی، کار گروه مصادیق نبوده و بحثی در رابطه فیلتر اینستاگرام نبوده است.
آذری جهرمی معتقد است: لایو اینستاگرام یک لبه تکنولوژِی است ، تکنولوژی زمانی که رشد می کند یک سری پوسته های سابق را از بین می برد، ما قانونی در کشور داریم که مرتبط به زمان برودکست بوده حالا تطبیقش با برادوند می دهند نتیجه اش می شود این، اگر تکنولوژی بالا رفته، باید قانون را ارتقا بدهیم. 

آقای خرم آبادی مجری قانون است و قانون گذار نیست، ایشان موضوع را با قانون فعلی انطباق می دهد و نظرش را اعلام می کند و حالا این نظر می تواند شخصی یا نظر سازمانی باشد، اینجا نباید انتقاد کنیم که تکنولوژی بالا رفته و قانون را بگذاریم کنار، قانون کشور است و نباید به آن بی اعتنا باشیم، راه درست این که ظرفیت های قانونی را با توجه به تکنولوژی بالا ببریم.

  برنامه «نقطه سرشب» دوشنبه ها کاری از گروه تولید و تامین شبکه رادیویی تهران است که در حوزه آی تی و فضای مجازی روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز همراه مخاطبان است.

ارسال نظر

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست

نیاز امروز ما به تصویر روشن از اینده برای نسل‌های جدید است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:
نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین