دولت چه زمانی می‌تواند سند الحاق را به FATF تحویل دهد؟

۴ گزاره حقوقی درباره تبصره لایحه الحاق به CFT

FATF

پیوستن به هر کنوانسیون سه مرحله دارد. امضا توسط دولت. تصویب توسط مجلس. تودیع اسناد توسط دولت نزد امین کنوانسیون در سازمان ملل. با این وصف در صورت تایید شورای نگهبان دو مرحله از مراحل فوق انجام شده و مرحله سوم با هوشمندی توسط مجلس شورای اسلامی مشروط به خروج ایران از لیست سیاه شده است. به عبارت دیگر اگر اف ای تی اف بخواهد بهانه تراشی کرده و ایران را از لیست خارج نکند دولت حق ندارد مرحله سوم اجرایی شدن سی اف تی را اجرا کند.

به گزارش نسیم آنلاین دکتر جلیل محبی مدیر دفتر حقوقی مرکز پژوهش های مجلس در صفحه شخصی خود نوشت:

در خصوص تبصره راجع به ماده واحده الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که اخیراً به تصویب مجلس رسید سوالات زیادی توسط دوستان حقوقدان میشود که در چند نکته این مورد را توضیح مختصری می دهم. این تبصره مقرر داشته است: (دولت صرفاً پس از خارج شدن جمهوری اسلامی ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (fatf) می تواند سند الحاق را نزدامین اسناد تودیع نماید.)

1. پیوستن به هر کنوانسیون سه مرحله دارد. امضا توسط دولت. تصویب توسط مجلس. تودیع اسناد توسط دولت نزد امین کنوانسیون در سازمان ملل. با این وصف در صورت تایید شورای نگهبان دو مرحله از مراحل فوق انجام شده و مرحله سوم با هوشمندی توسط مجلس شورای اسلامی مشروط به خروج ایران از لیست سیاه شده است. به عبارت دیگر اگر اف ای تی اف بخواهد بهانه تراشی کرده و ایران را از لیست خارج نکند دولت حق ندارد مرحله سوم اجرایی شدن سی اف تی را اجرا کند.


2. در ادبیات گروه اقدام مالی فهرست سیاه یا خاکستری وجود ندارد؛ بلکه از «قلمروهای دارای ریسک بالا» و «قلمروهای تحت نظارت» استفاده شده که در ادبیات تحلیل‌گران از آن به فهرست سیاه و خاکستری یاد می‌شود. ایران به عنوان «قلمرو دارای ریسک بالا»  از سال 2012 تعیین شده و هنوز هم واجد همین وضعیت است و تنها در سال 2016 اقدامات متقابل علیه کشور تعلیق و سه مرتبه تمدید شده‌است نه خروج از فهرست کشورهای دارای ریسک بالا(همان فهرست سیاه). با این بیان، کشور در فهرست سیاه با تعلیق اقدامات متقابل است و نه فهرست «قلمروهای تحت نظارت»(فهرست خاکستری) یا وضعیتی مادون آن.
3. برخی ادعا میکنند که ایران در فهرست خاکستری است درحالی که این ادعا خلاف واقع است. در این لینک فهرست خاکستری سایت اف ای تی اف وجود دارد که ایران در زمره آنها نیست.

4. در واقع ایران کماکان در فهرست سیاه موسوم به فهرست کشورهای دارای ریسک بالا فرار دارد و صرفاً اتخاذ اقدام متقابل علیه ایران تعلیق شده‌است و وضعیت (تعلیق اتخاذ اقدام متقابل) به مثابه خروج از فهرست سیاه نیست. مراجعه به این لینک در سایت اف ای تی اف این مساله واضح است.

از ابتدای «قلمرو دارای ریسک بالا»  قلمدادشدن ایران تا تعلیق اقدام متقابل، تصمیمات در این زمینه طبق عملکرد و رویه این گروه، با اجماع بوده و در مرحله تعلیق و سه مرتبه تمدید آن، بر همین اساس عمل شده‌است؛ در کلیه این مراحل تصمیم بر استمرار تعلیق اخذ شده و نه اعاده اقدامات متقابل و در جلسه آتی این گروه در خصوص ایران در اواخر مهر 97 همین موضوع یعنی استمرار تعلیق ایران مورد رأی‌گیری است و نه اعاده اقدامات متقابل. وضعیت ایران در آخرین بیانیه عمومی اعلام شده توسط گروه اقدام مالی، (آخرین قسمت از اولین جمله از پاراگراف سوم  بیانیه عمومی 29 ژوئن 2019) تعلیق اقدام متقابل است و در جلسات این گروه که منجر به تصمیم‌گیری در خصوص وضعیت ایران می‌شود و متعاقب آن بیانیه عمومی صادر می‌شود، استمرار تعلیق اقدامات متقابل موضوع تصمیم‌گیری بوده‌ و می‌باشد؛ به عنوان نمونه در بند سوم آخرین بیانیه عمومی می‌توان این موضوع را ملاحظه نمود.
 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین