تکمیل دو سد سیلاب گیر در بالادست طرح فازهای ۱۳و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

عنوان

سرپرست طرحهای پشتيبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بارش‌های سیلابی در پارس جنوبی، از تکمیل دو سد سیلاب‌گیر در بالادست پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی (سایت اختر) خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس ، سید محی الدین جعفری سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس در تشریح اهداف ساخت سدهای تاخیری در منطقه پارس جنوبی به بارندگی های سیلابی این منطقه در فصول پاییز و زمستان اشاره کرد و گفت: احداث این سدها موجب کنترل و هدایت سیلاب ها و جلوگیری از ایجاد خسارت در فازهای درحال ساخت و بهره برداری پارس جنوبی می شود.

 

جعفری با بیان اینکه ساخت سدهای تاخیری سایت اختر شامل 5 سایت در شمال طرح توسعه فازهای 13 و 24-22 از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت نفت و گاز پارس واگذار شده، اظهار کرد: باتوجه به اهمیت جلوگیری از ایجاد خسارت در این فازها ، سدهای شماره یک و دو از سدهای مذکور در مرحله ساخت قرار گرفت و با توجه به تجریبات قبلی ساخت سامانه کنترل سیلاب پارس یک توسط طرح های پشتیبانی نفت و گاز ، اجرای پروژه مذکور به مجری طرح های پشتیبانی نفت و گاز واگذار شد.

 

به گفته سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس پس از برگزاری مناقصه در پاییز 1393و انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی دو سد موسوم به D2 و D1 آغازو طبق برنامه زمانی مدون، به منظور انجام فعالیت های پروژه جهت پیشگیری از ورود سیلاب، به احداث کافردم های 1 و 2 (سدهای مقیاس کوچک و موقت که بخشی از بدنه سد اصلی هستند) منجر شد.

 

وی با اشاره به اینکه با احداث این کافردم ها، با وقوع سیلاب در پاییز و زمستان 1394، هیچ آسیبی به طرح توسعه فاز 13 وارد نشد، افزود: در ادامه فعالیت های اجرایی مربوطه و طی سال های 95 و 96، ساخت بدنه اصلی سدها به پایان رسید و همزمان سامانه دفع سیلاب (شامل کانال های پایین دست این سدها) نیز تکمیل شد.

 

سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس افزود: با توجه به احداث این سدها قبل از تکمیل، در بهمن و اسفند ماه سال 1395 حجم عظیم سیلاب ناشی از بارش های 110 میلیمتری کنترل و مانع بروز خسارت به طرح فازهای 13 و 24-22 شد.

 

به گفته جعفری مسئولیت عملیات ساخت سه سد دیگر از شمار سدهای تاخیری سایت اختر، تکمیل سامانه کنترل سیلاب و نیز سد بالادست طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی واقع در سایت تمبك، سال 96به سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واگذار شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی

براساس آمار موجود حدود ۱۳ میلیون نفر در بافت فرسوده روستایی زندگی می‌کنند که باید خانه انها بازسازی و مقاوم سازی گردد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین