تکمیل دو سد سیلاب گیر در بالادست طرح فازهای ۱۳و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

عنوان

سرپرست طرحهای پشتيبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بارش‌های سیلابی در پارس جنوبی، از تکمیل دو سد سیلاب‌گیر در بالادست پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی (سایت اختر) خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس ، سید محی الدین جعفری سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس در تشریح اهداف ساخت سدهای تاخیری در منطقه پارس جنوبی به بارندگی های سیلابی این منطقه در فصول پاییز و زمستان اشاره کرد و گفت: احداث این سدها موجب کنترل و هدایت سیلاب ها و جلوگیری از ایجاد خسارت در فازهای درحال ساخت و بهره برداری پارس جنوبی می شود.

 

جعفری با بیان اینکه ساخت سدهای تاخیری سایت اختر شامل 5 سایت در شمال طرح توسعه فازهای 13 و 24-22 از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت نفت و گاز پارس واگذار شده، اظهار کرد: باتوجه به اهمیت جلوگیری از ایجاد خسارت در این فازها ، سدهای شماره یک و دو از سدهای مذکور در مرحله ساخت قرار گرفت و با توجه به تجریبات قبلی ساخت سامانه کنترل سیلاب پارس یک توسط طرح های پشتیبانی نفت و گاز ، اجرای پروژه مذکور به مجری طرح های پشتیبانی نفت و گاز واگذار شد.

 

به گفته سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس پس از برگزاری مناقصه در پاییز 1393و انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی دو سد موسوم به D2 و D1 آغازو طبق برنامه زمانی مدون، به منظور انجام فعالیت های پروژه جهت پیشگیری از ورود سیلاب، به احداث کافردم های 1 و 2 (سدهای مقیاس کوچک و موقت که بخشی از بدنه سد اصلی هستند) منجر شد.

 

وی با اشاره به اینکه با احداث این کافردم ها، با وقوع سیلاب در پاییز و زمستان 1394، هیچ آسیبی به طرح توسعه فاز 13 وارد نشد، افزود: در ادامه فعالیت های اجرایی مربوطه و طی سال های 95 و 96، ساخت بدنه اصلی سدها به پایان رسید و همزمان سامانه دفع سیلاب (شامل کانال های پایین دست این سدها) نیز تکمیل شد.

 

سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس افزود: با توجه به احداث این سدها قبل از تکمیل، در بهمن و اسفند ماه سال 1395 حجم عظیم سیلاب ناشی از بارش های 110 میلیمتری کنترل و مانع بروز خسارت به طرح فازهای 13 و 24-22 شد.

 

به گفته جعفری مسئولیت عملیات ساخت سه سد دیگر از شمار سدهای تاخیری سایت اختر، تکمیل سامانه کنترل سیلاب و نیز سد بالادست طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی واقع در سایت تمبك، سال 96به سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واگذار شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

چرا ترامپ از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود؟

سی‌ان‌ان در مطلبی به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد به دلیل نقض آن از سوی روسیه پرداخت.

عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان ⁩ ناقض ⁧ حقوق ⁩ بشر در یمن، بحرین و عامل قتل خاشقجی شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست تخصصی نقش توسعه ظرفیت‌های پتروپالایشگاها در بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی مطرح شد
افزایش ظرفیت پالایش مانع تحریم‌های نفتی می‌شود
وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین