استمرار وزرات راه و شهر سازی چگونه به اقتصاد کشور صدمه زد؟

عنوان

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به به مسکن به عنوان مهمترین لکومتیویی که اقتصاد کشور را به حرکت در می‌آورد و ضرورت استفاده از مدیران توانمند و کارآمد در شرایط جنگ اقتصادی کنونی از ثبات و بی تحرکی در وزرات راه و شهرسازی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، مقام معظم رهبری در مسیر هدایت انقلاب اسلامی بارها نسبت به جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران هشدار داده اند و به همین سبب بوده است که از سال 1386 تا به امروز، با نامگذاری سال ها و هشدارهای جدی به مسئولین نظام و مردم، راه حل عبور از بحران های اقتصادی را ارائه کرده و می کنند. اما وضعیت فعلی اقتصاد کشور به گونه ای است که احساس می شود دولتمردان این جنگ اقتصادی را جدی محاسبه نکرده اند در این رابطه با دکتر علی اسلامجو ،اقتصاددان و استاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت و گو کردیم؛

وی با اشاره به جنگ اقتصادی که از ابتدای دهه  90 به طور علنی و با تمام توان آغاز کرده است گفت: بعد از آزمایش کردن و به بن رسیدن دشمن از انواع و اقسام روشها برای به زانو درآوردن انقلاب اسلامی و بی نتیجه بودن آن دشمن در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیده است که از حربه اقتصاد برای زمین گیر کردن اقتصاد کشور استفاده کند.

این کارشناس اقتصادی  در رابطه با اینکه اکنون جنگ در چه مرحله ای است گفت: شرایطی جنگی سختی ها و زحمت هایی را به همراه خود دارد اما هرگز دشمن موفق نشده و نخواهد شد که به هدف غایی خود یعنی فلج کردن اقتصاد ایران به جهت ظرفیتهایی که کشور ایران از آن بهره مند است برسد اما به جهت اینکه احساس کرده در مقاطعی با استفاده از این حربه نتایجی به زغم خود بگیرد همچنان بر این جنگ اصرار دارد.

علی اسلامجو با اشاره به مقالات و گزارشهایی که اقتصاددانان غربی در اواخر سال 2013 میلادی در آن به  بی اثر بودن تحریمهای اقتصادی علیه ملت ایران اعتراف کرده بودند گفت: با اتفاقاتی که در سال 1392 شمسی در عرصه سیاسی کشور رخ داد خودآگاه یا ناخودآگاه جهش تحلیل کارشناسان و اتاق فکر غربی ها عوض شد و آنها را به رسیدن اهدافشان از مسیر فشارهای اقتصادی امیدوار کرد.

وی علت چنین برداشتی را نیز نشئت گرفته از برخی شعارهای سیاسی مطرح در آن زمان دانست و افزود: به هر دلیلی جریانی در انتخابات رای آورد و این در کشور مرسوم است که بعد از اینکه 8 سال جریانی حاکم است شانس جریان مقابل برای پیروزی در انتخابات بالا باشد اما انتخاب یک رویکرد خاص و پیروزی با این رویکرد این خیال واهی را برای طرف مقابل داشت که تحریمهای آنها ملت را خسته کرده است.

این استاد دانشگاه امام حسین (ع) با هشدار نسبت به فراموشی ظرفیتهای عظیم کشور و ملت ایران گفت: تفاوت شرایط کشور در موقعی که به طور کلی تحریم باشد با شرایطی که تحریم نباشد تنها 20 درصد است بنابراین اگر در کشور نابه سامانی وجود دارد به جهت بی توجهی به ظرفیتهای عظیم داخلی است کما اینکه در این چند ساله این اتفاق صورت گرفت و به جهت اینکه تمامی شرایط اقتصادی کشور به این 20 درصد گره زده شده بود شکست در این زمینه یعنی تقریبا تمامی ظرفیتهای مد نظر دولت شکست بخورد و در نتیجه نابه سامانی در چنین شرایطی طبیعی خواهد بود.

* مهمترین سلاح کشور در جنگ اقتصادی دشمن مدیران کارآمد و جهادی

علی اسلامجو با اشاره به جایگاه کارآمدی مدیران دولتی در استفاده از ظرفیتهای اقتصادی کشور گفت: مهمترین سلاح کشور در جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران مدیرانی کارآمد که جهادی کار می کنند.

*عامل نوسانات نرخ ارز نارکارآمدی و نه تحریم

این کارشناس اقتصادی  با تصریح به جایگاه کارآمدی در شرایط حساس کنونی گفت: نوسانات نرخ ارز باعث نوسانات شدید در سایر بازارها می شود حال  اگر به مباحث نوسانات نرخ ارز توجه داشته باشیم علی رغم وضع شدیدترین تحریمها در اوایل دهه 90 اما شاهد این حجم از نوسانات نرخ ارز نبودیم بنابراین این یک نمونه است از نقشی که مدیریت صحیح می تواند در شرایط اقتصادی کشور داشته باشد که اگر چه متغیر تحریم مشترک بود اما متغیر نوسانات در این دوره به شدت بیشتر و بیشتر بود.

* صدمه به پیکره اقتصاد کشور با استمرار مدیریت عالی در وزارت  راه و شهرسازی 

وی با اشاره به مسکن به عنوان مهمترین لکومتیویی که اقتصاد کشور را به حرکت در می آورد گفت: در طول این دو دولت یازدهم و دوازدهم متأسفانه هیچ برنامه ای برای رونق در این حوزه ازسوی وزارت مرتبط نبودیم و متأسفانه دولت با اصرار به استمرار این مدیریت بزرگترین صدمه را به اقتصاد کشور و خود زد و طرحهایی همچون مسکن اجتماعی و احیای بافتهای فروسوده فقط شعارهای زیبایی برای زیر سوال بردن طرح مسکن مهر بود و هیچگاه به خود رنگ واقعیت نگرفت.

علی اسلامجو  با اشاره به اینکه برای راه اندازی هر طرحی باید توانایی عموم مردم را در نظر گرفت گفت: طرح اعطای تسهیلات نیز طرح آنچنان موفقی نبود چرا که اقساط و شرایط آن به گونه ای نبود که عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

این استاد دانشگاه با یادآوری نقش اثر گذار مدیریت اقتصادی در توسعه کشور که به شرایط تحریمی ارتباطی ندارد گفت: آیا وقتی دولتی هزینه های جاری اش چندین برابر دولت ماقبل خود افزایش داشته باشد و در مقابل آن سهم بودجه عمرانی کشور را کاهش می دهد  در حالیکه تمامی پروژه های عمرانی اش تکمیل پروژه های نا تمام دولت سابق است و خود کلنگ هیچ پروژه ای را به زمین نزده است تحریم بودن یا نبودن تفاوتی در کشور ایجاد می کند.

وی در ریشه یابی عواملی که باعث نابه سامانی در بازار می شود گفت: برخی از صفات بد است که اگر در مدیران ارشد دولتی رسوخ کند نتیجه طبیعی آن نابه سامانی در بازار خواهد بود بنابراین دولت برای انتخاب مدیران خود باید بسیار دقت کند که مدیرانی بی تفاوت، تنبل و مدیری که  اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد و به دنبال فساد و خیانت به سود منافع شخصی و حزبی است  انتخاب نکند.

علی اسلامجو  با تصریح به اینکه شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که بایستی در انتخاب مدیران اقتصادی کشور به تنها چیزی که فکر کنیم کارآمدی و دلسوزی مدیر برای نظام و ملت باشد گفت: اکنون اگر  مدیری به جهت غیر فنی انتخاب شود یا نشود خیانت در حق ملت و نظام است.

این کارشناس اقتصادی  با اشاره به اینکه یکی از مولفه های مدیر کارآمد تجربه پذیری است گفت: مثلا در زمینه تثبیت نرخ ارز کشور در گذشته نیز به این سمت رفته بود  اما بدون در نظر گرفتن این تجربه گذشته و آشنایی با محاسن و معایب آن مجدد اجرا شد و مجددا به همان رویه سابق اجرا شد و شکست خورد.

* ابلهانه بودن دنبال گشتن رشد و توسعه از سوی کشورهایی با سابق استمعماری و استثماری

وی با اشاره به ضرورت اتکای مدیران به توان داخلی گفت: تا زمانی که مدیران به این خودباوی دست پیدا نکنند که می شود  برای رشد و توسعه به توانایی هایی داخل کشور تکیه کرد مسائل اقتصادی کشور حل نخواهد شد؛ تصور این مطلب که کشوری یا کشورهایی راه توسعه را رفته و در سوابق خود سابقه استعمار و استثمار سایر ملتها را نیز دارند مسیر توسعه را برای سایر کشورها خواهند گشود  ابلهانه است.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه

جز در موارد نظامی، امنیتی هیچ رازی را پنهان نکنید

قتل فجیع خاشقجی، ماهیت تروریست پرور سعودی را آشکارتر کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تامین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان بلحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده های آنها غصه دار می شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون ها انسان را متلاطم می کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می کند نمی توان برخورد عاطفی کرد.

چرا ترامپ از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود؟

سی‌ان‌ان در مطلبی به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد به دلیل نقض آن از سوی روسیه پرداخت.

عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان ⁩ ناقض ⁧ حقوق ⁩ بشر در یمن، بحرین و عامل قتل خاشقجی شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست تخصصی نقش توسعه ظرفیت‌های پتروپالایشگاها در بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی مطرح شد
افزایش ظرفیت پالایش مانع تحریم‌های نفتی می‌شود
وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین