ان.بی.سی نیوز:

کاخ سفید و ترکیه در مورد آزادی کشیش آمریکایی به توافق رسیدند

عنوان

تهران – ایرنا – شبکه ان.بی.سی نیوز به نقل از منابع آگاه گزارش داد، کاخ سفید و ترکیه در مورد آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی به توافق رسیدند.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، این شبکه به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا و یک فرد آگاه دیگر نوشت، طبق توافق کاخ سفید و آنکارا قرار شده، برانسون از برخی اتهامات مبرا شده و طی روزهای آینده آزاد شود. دادگاه بعدی این کشیش آمریکایی برای روز جمعه برنامه ریزی شده است.
جزئیات این توافق هنوز روشن نیست اما منابع آگاه گفته اند که قرار است آمریکا در ازای آزادی برانسون فشارهای اقتصادی بر ترکیه را کاهش دهد.
یک مقام دولت آمریکا گفت که واشنگتن یقین ندارد که ترکیه به این توافق پایبند باشد زیرا آنکارا چند ماه پیش در آستانه آزاد کردن برانسون قرار داشت اما منصرف شد.
برونسون کشیش آمریکایی به اتهام همکاری با کودتاگران ترکیه، همدستی با گروه های تروریستی، همکاری با گروه گولن و پ.ک.ک و نیز جاسوسی به نفع آمریکا بر اساس متهم شده است و از نهم دسامبر 2016 (19 آذرماه 1395) در بازداشت موقت به سر می برد. اگر اتهامات علیه این کشیش ثابت شود وی احتمالا به 35 سال محکوم خواهد شد.
برانسون 50 ساله که اهل کارولینای شمالی است و از دو دهه پیش در ترکیه زندگی می کند این اتهامات را رد کرده است. ترکیه در ماه ژوئیه برانسون را آزاد کرد و تحت بازداشت خانگی قرار داد.
پرونده برانسون روابط ترکیه و آمریکا را که در وضعیت آرامی قرار نداشت، متشنج کرده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا ماه گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در خصوص آزادی برانسون گفت وگوهایی با مقام های ترکیه انجام دادند.
«سونر چاگاپتای» مدیر برنامه تحقیقات ترکیه در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک گفت که آزادی برانسون می تواند روابط دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آمریکا و ترکیه را احیا کند.
شبک**9423**3404

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب

گام دوم انقلاب اسلامی

راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی

براساس آمار موجود حدود ۱۳ میلیون نفر در بافت فرسوده روستایی زندگی می‌کنند که باید خانه انها بازسازی و مقاوم سازی گردد.

حماسه چهل سالگی

راه‌پیمایی میلیونی ملت ایران در چهلومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی لحظاتی قبل همزمان در تهران و سراسر کشور آغاز شد.

حاصل چهل سال

محمد عبدالهی در یادداشتی با عنوان «حاصل چهل سال» انقلاب نوشت:این روزها مردم می پرسند حاصل چهل سال ایستادن پای انقلاب چه بوده؟! به مناسبت چهل سالگی انقلاب، چهل دستاورد انقلاب خصوصا در مقیاس های جهانی قابل تامل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین