محیط‌بان بوشهری، یک پلنگ را بدون بیهوشی زنده‌گیری و رهاسازی کرد

عنوان

محیط‌بان پاپری زارعی می‌گوید: با حداقل امکانات، قفس موجود را از داخل با پتو پوشاندم تا پلنگ آسیبی به خودش نرساند و خوشخبتانه حیوان بدون کوچکتری آسیبی رهاسازی شد، اما استفاده از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه انتقال، لازمه یک عملیات بدون خسارت است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یک محیط بان بوشهری، پلنگی را که طی هفته های گذشته با بومیان شهرستان دشتستان دچار تعارض شده بود، بدون استفاده از داروی بیهوشی زنده گیری و در منطقه شکار ممنوع بوشکان رهاسازی کرد.

محمد پاپری زارعی، محیط بان دشتستان درباره عملیات کم سابقه و موفقیت آمیز زنده گیری و رهاسازی این پلنگ معارض به تسنیم می گوید: هفته گذشته بود که اهالی روستای شکرک، به رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان اطلاع دادند که طی دو هفته گذشته با حمله یک پلنگ به آغل هایشان مواجه شده اند. به دنبال این گزارش، نیروهای اداره عازم روستای شکرک شده و منطقه را تحت پایش و نظارت قرار دادند.

وی ادامه می دهد: نیروهای محیط زیست، با ایجاد صدا، پلنگ را از روستا دور کردند اما حیوان، در شب های بعد مجددا به روستا بازگشت و در نتیجه تلاش همکارانم در اداره برای زنده گیری حیوان و انتقالش به نقطه ای دیگر آغاز شد. اما در نخستین شب، موفقیتی در زنده گیری پلنگ حاصل نشد و در دومین شب، یعنی سه شنبه شب این مسئولیت به من سپرده شد.

این محیط بان که به تنهایی عملیات زنده گیری پلنگ را عهده دار شده می گوید: با استفاده از تجربیاتی که حین عکاسی از حیات وحش به دست آورده بودم تلاش کردم با کمترین تغییرات در محیط نسبت به زنده گیری حیوان اقدام کنم. ابتدا،  محل  تردد قبلی پلنگ در دامداری را بررسی  کردم و سپس قفسی که برای زنده گیری حیوان تعبیه شده بود را در مسیر اصلی تردد  قرار داده و آن را با برگ های درخت نخل استتار کردم.

وی ادامه می دهد: با آغشته کردن مسیر همیشگی تردد پلنگ، به دنبه و چربی گوسفند ، تلاش کردم توجه حیوان را جلب کنم. سرانجام پلنگ با دنبال کردن رد دنبه به قفس استتار شده که در آن یک بز بسته بودم وارد شد و من که در فاصله 20 متری قفس، پشت نور چراغ دامداری کمین کرده بودم تا پلنگ نتواند مرا ببیند، طناب متصل به درب قفس را کشیدم و درب قفس بسته شد. سپس با استفاده از  سیم، درب قفس را محکم کردم و موضوع را به منهدس پورسالم، رئیس اداره اطلاع دادم.

پاپری زارعی با ابراز خرسندی از اینکه این پلنگ نر جوان، ساعاتی پس از زنده گیری، بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی در منطقه شکارممنوع بوشکان، رهاسازی شده می گوید: با حداقل امکانات تلاش کردم، قفس را از داخل با پتو بپوشانم تا حیوان پس از گرفتار شدن در قفس آسیبی به خودش و خصوصا دندان هایش وارد نکند که خوشبختانه، انتقال هم به سرعت صورت گرفت و پلنگ به سلامت رهاسازی شد اما به منظور جلوگیری قطعی از وارد شدن آسیب به حیوان به ویژه در مورد پلنگ های مهاجم، باید از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه های مخصوص انتقال پلنگ استفاده کرد.

وی در پایان، به حسن نیت عشایر و دامداران روستای شکرک اشاره کرده و می گوید: عشایر منطقه به خصوص آقای آیت پوررستمی که طی این دو هفته، دامداران را از آسیب رساندن به پلنگ منع کرد با وجود ورود مکرر پلنگ به آغل هایشان از آسیب رساندن به حیوان خودداری کرده و برای آنکه حیوان بدون وارد آمدن آسیبی از منطقه دور شود با محیط زیست همراهی کردند.

بیشتر بخوانید: علت مرگ پلنگ توران، کهولت سن بود یا استفاده ناشیانه از داروی بیهوشی؟

فرهاد قلی نژاد، سرپرست داره کل حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: عملیات زنده گیری و سپس رهاسازی پلنگ در زیستگاهی دیگر از جمله معدود عملیات های مشابه در کشور است که خوشبختانه با موفقیت کامل انجام شد.

تصاویر زیبایی که محیط بان محمد زارعی پاپری از رهاسازی این پلنگ ثبت کرده را در ادامه مشاهده می کنید.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معاون موسسه نیاوران

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

لزوم تخصیص ردیف مستقل برای خرید تضمینی گندم در بودجه

نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در خصوص اعتبارات مالی خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه سال 98، گفت: دولت برای خرید تضمینی گندم موظف به اختصاص ردیف بودجه مستقل است. سال گذشته ردیف بودجه مستقلی برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته نشد و این موضوع مشکلاتی به وجود آورد. 

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
تازه ترین خبرها از واژگونی اتوبوس
شمار دانشجویان جانباخته دانشگاه آزاد به ۱۰ تن رسید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین