محیط‌بان بوشهری، یک پلنگ را بدون بیهوشی زنده‌گیری و رهاسازی کرد

عنوان

محیط‌بان پاپری زارعی می‌گوید: با حداقل امکانات، قفس موجود را از داخل با پتو پوشاندم تا پلنگ آسیبی به خودش نرساند و خوشخبتانه حیوان بدون کوچکتری آسیبی رهاسازی شد، اما استفاده از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه انتقال، لازمه یک عملیات بدون خسارت است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یک محیط بان بوشهری، پلنگی را که طی هفته های گذشته با بومیان شهرستان دشتستان دچار تعارض شده بود، بدون استفاده از داروی بیهوشی زنده گیری و در منطقه شکار ممنوع بوشکان رهاسازی کرد.

محمد پاپری زارعی، محیط بان دشتستان درباره عملیات کم سابقه و موفقیت آمیز زنده گیری و رهاسازی این پلنگ معارض به تسنیم می گوید: هفته گذشته بود که اهالی روستای شکرک، به رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان اطلاع دادند که طی دو هفته گذشته با حمله یک پلنگ به آغل هایشان مواجه شده اند. به دنبال این گزارش، نیروهای اداره عازم روستای شکرک شده و منطقه را تحت پایش و نظارت قرار دادند.

وی ادامه می دهد: نیروهای محیط زیست، با ایجاد صدا، پلنگ را از روستا دور کردند اما حیوان، در شب های بعد مجددا به روستا بازگشت و در نتیجه تلاش همکارانم در اداره برای زنده گیری حیوان و انتقالش به نقطه ای دیگر آغاز شد. اما در نخستین شب، موفقیتی در زنده گیری پلنگ حاصل نشد و در دومین شب، یعنی سه شنبه شب این مسئولیت به من سپرده شد.

این محیط بان که به تنهایی عملیات زنده گیری پلنگ را عهده دار شده می گوید: با استفاده از تجربیاتی که حین عکاسی از حیات وحش به دست آورده بودم تلاش کردم با کمترین تغییرات در محیط نسبت به زنده گیری حیوان اقدام کنم. ابتدا،  محل  تردد قبلی پلنگ در دامداری را بررسی  کردم و سپس قفسی که برای زنده گیری حیوان تعبیه شده بود را در مسیر اصلی تردد  قرار داده و آن را با برگ های درخت نخل استتار کردم.

وی ادامه می دهد: با آغشته کردن مسیر همیشگی تردد پلنگ، به دنبه و چربی گوسفند ، تلاش کردم توجه حیوان را جلب کنم. سرانجام پلنگ با دنبال کردن رد دنبه به قفس استتار شده که در آن یک بز بسته بودم وارد شد و من که در فاصله 20 متری قفس، پشت نور چراغ دامداری کمین کرده بودم تا پلنگ نتواند مرا ببیند، طناب متصل به درب قفس را کشیدم و درب قفس بسته شد. سپس با استفاده از  سیم، درب قفس را محکم کردم و موضوع را به منهدس پورسالم، رئیس اداره اطلاع دادم.

پاپری زارعی با ابراز خرسندی از اینکه این پلنگ نر جوان، ساعاتی پس از زنده گیری، بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی در منطقه شکارممنوع بوشکان، رهاسازی شده می گوید: با حداقل امکانات تلاش کردم، قفس را از داخل با پتو بپوشانم تا حیوان پس از گرفتار شدن در قفس آسیبی به خودش و خصوصا دندان هایش وارد نکند که خوشبختانه، انتقال هم به سرعت صورت گرفت و پلنگ به سلامت رهاسازی شد اما به منظور جلوگیری قطعی از وارد شدن آسیب به حیوان به ویژه در مورد پلنگ های مهاجم، باید از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه های مخصوص انتقال پلنگ استفاده کرد.

وی در پایان، به حسن نیت عشایر و دامداران روستای شکرک اشاره کرده و می گوید: عشایر منطقه به خصوص آقای آیت پوررستمی که طی این دو هفته، دامداران را از آسیب رساندن به پلنگ منع کرد با وجود ورود مکرر پلنگ به آغل هایشان از آسیب رساندن به حیوان خودداری کرده و برای آنکه حیوان بدون وارد آمدن آسیبی از منطقه دور شود با محیط زیست همراهی کردند.

بیشتر بخوانید: علت مرگ پلنگ توران، کهولت سن بود یا استفاده ناشیانه از داروی بیهوشی؟

فرهاد قلی نژاد، سرپرست داره کل حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: عملیات زنده گیری و سپس رهاسازی پلنگ در زیستگاهی دیگر از جمله معدود عملیات های مشابه در کشور است که خوشبختانه با موفقیت کامل انجام شد.

تصاویر زیبایی که محیط بان محمد زارعی پاپری از رهاسازی این پلنگ ثبت کرده را در ادامه مشاهده می کنید.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین