متحدان مرکل اکثریت مطلق پارلمانی 'باواریا' را از دست دادند

عنوان

تهران – ایرنا – نتایج اولیه انتخابات پارلمان در ایالت «باواریا» آلمان نشان می دهد که متحدان «آنگلا مرکل» اکثریت مطلق پارلمانی را در این ایالت از دست داده اند؛ نتیجه ای که به نفع راستگرایان تمام شده و می تواند موجب تلاطم در دولت فدرال آلمان شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، نتایج اولیه حاکی است، حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی-CSU» که در انتخابات پنج سال پیش 47.7 درصد آرا را به دست آورده بود، این بار فقط 35.5 درصد آرا را از آن خود کرده است.
اتحادیه سوسیال مسیحی از سال 1950 نیروی برتر سیاسی در باواریا بوده و این دومین بدترین عملکرد آنها در این ایالت است. آنها در سال 1962 نیز اکثریت مطلق پارلمانی را از دست داده بودند. این حزب شریک «اتحادیه دموکرات مسیحی» به رهبری مرکل صدراعظم آلمان است.
سبزها نیز با کسب 19 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفتند که این نشان می دهد آرای آنها در مقایسه با سال 2013 دو برابر شده است. حزب راست افراطی «آلترناتیوی برای آلمان» هم که گرایش های ضدمهاجرتی دارد 11 درصد آرا را به دست آورد و توانست به پارلمان باواریا راه پیدا کند.
حزب چپ میانه «سوسیال دموکرات» نیز 10 درصد آرا را کسب کرده که نتیجه بدی برای آنها به شمار می آید. این حزب، شریک دولت ائتلافی مرکل در برلین است.
«مارکوس بلومه» دبیرکل اتحادیه سوسیال دموکرات اظهار داشت: «این روز تلخی برای حزب ماست.» با این حال وی تاکید کرد که حزبش توان تشکیل دولت جدید در باواریا را دارد.
حزب راست میانه «رای دهندگان آزاد» با 11.5 آرا، «دموکرات های آزاد» با 5 درصد آرا و سبزها جزو شرکای احتمالی اتحادیه سوسیال دموکرات به شمار می آیند.
اتحادیه سوسیال دموکرات یکی از سه حزب ائتلافی در دولت مرکل است. این دولت در ماه های اخیر به دلیل مساله مهاجران دچار تنش های داخلی بوده است.
«هورست زیهوفر» رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی که وزیر کشور دولت مرکل است، از صدراعظم به دلیل پذیرش مهاجران انتقاد کرده است. زیهوفر در ماه ژوئن خواستار عقب راندن مهاجران از مرزهای آلمان شد؛ درخواستی که به تنش در دولت منجر شده و احتمال سقوط آن را افزایش داد.
شبک**9423**3404

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

دکتر ابومحمد عسگرخانی در گفتگوی تفصیلی مطرح کرد

اروپا زندانبان برجام است

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

تا اینجا که نیاز است بخشی از بودجه بیت المال صرف هزینه‌های فرهنگی به منظور تقویت فرهنگ معیار اسلامی شود حرفی نیست اما حمایت های بی دریغ در حوزه فرهنگ و تزریق بی حساب و کتاب کمک های مالی به این بخش به منظور تقویت بنگاه های فرهنگی، بدون در نظر گرفتن راهی برای ارزیابی نتایج و آیا اینکه این بنگاه ها توانسته اند از این حمایت ها به صورت موثر استفاده کنند یا خیر و اگر موثر بوده است آیا بازدهی قابل قبولی را به همراه داشته است یا نه، موجب شده تا در حوزه فرهنگ به یک آسیب جدی دچار شویم

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
واکنش انصارالله به درخواست آمریکایی‌ها؛
آتش بس با توقف فوری بمباران‌ها امکان‌پذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین