متحدان مرکل اکثریت مطلق پارلمانی 'باواریا' را از دست دادند

عنوان

تهران – ایرنا – نتایج اولیه انتخابات پارلمان در ایالت «باواریا» آلمان نشان می دهد که متحدان «آنگلا مرکل» اکثریت مطلق پارلمانی را در این ایالت از دست داده اند؛ نتیجه ای که به نفع راستگرایان تمام شده و می تواند موجب تلاطم در دولت فدرال آلمان شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، نتایج اولیه حاکی است، حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی-CSU» که در انتخابات پنج سال پیش 47.7 درصد آرا را به دست آورده بود، این بار فقط 35.5 درصد آرا را از آن خود کرده است.
اتحادیه سوسیال مسیحی از سال 1950 نیروی برتر سیاسی در باواریا بوده و این دومین بدترین عملکرد آنها در این ایالت است. آنها در سال 1962 نیز اکثریت مطلق پارلمانی را از دست داده بودند. این حزب شریک «اتحادیه دموکرات مسیحی» به رهبری مرکل صدراعظم آلمان است.
سبزها نیز با کسب 19 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفتند که این نشان می دهد آرای آنها در مقایسه با سال 2013 دو برابر شده است. حزب راست افراطی «آلترناتیوی برای آلمان» هم که گرایش های ضدمهاجرتی دارد 11 درصد آرا را به دست آورد و توانست به پارلمان باواریا راه پیدا کند.
حزب چپ میانه «سوسیال دموکرات» نیز 10 درصد آرا را کسب کرده که نتیجه بدی برای آنها به شمار می آید. این حزب، شریک دولت ائتلافی مرکل در برلین است.
«مارکوس بلومه» دبیرکل اتحادیه سوسیال دموکرات اظهار داشت: «این روز تلخی برای حزب ماست.» با این حال وی تاکید کرد که حزبش توان تشکیل دولت جدید در باواریا را دارد.
حزب راست میانه «رای دهندگان آزاد» با 11.5 آرا، «دموکرات های آزاد» با 5 درصد آرا و سبزها جزو شرکای احتمالی اتحادیه سوسیال دموکرات به شمار می آیند.
اتحادیه سوسیال دموکرات یکی از سه حزب ائتلافی در دولت مرکل است. این دولت در ماه های اخیر به دلیل مساله مهاجران دچار تنش های داخلی بوده است.
«هورست زیهوفر» رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی که وزیر کشور دولت مرکل است، از صدراعظم به دلیل پذیرش مهاجران انتقاد کرده است. زیهوفر در ماه ژوئن خواستار عقب راندن مهاجران از مرزهای آلمان شد؛ درخواستی که به تنش در دولت منجر شده و احتمال سقوط آن را افزایش داد.
شبک**9423**3404

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین