متحدان مرکل اکثریت مطلق پارلمانی 'باواریا' را از دست دادند

عنوان

تهران – ایرنا – نتایج اولیه انتخابات پارلمان در ایالت «باواریا» آلمان نشان می دهد که متحدان «آنگلا مرکل» اکثریت مطلق پارلمانی را در این ایالت از دست داده اند؛ نتیجه ای که به نفع راستگرایان تمام شده و می تواند موجب تلاطم در دولت فدرال آلمان شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، نتایج اولیه حاکی است، حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی-CSU» که در انتخابات پنج سال پیش 47.7 درصد آرا را به دست آورده بود، این بار فقط 35.5 درصد آرا را از آن خود کرده است.
اتحادیه سوسیال مسیحی از سال 1950 نیروی برتر سیاسی در باواریا بوده و این دومین بدترین عملکرد آنها در این ایالت است. آنها در سال 1962 نیز اکثریت مطلق پارلمانی را از دست داده بودند. این حزب شریک «اتحادیه دموکرات مسیحی» به رهبری مرکل صدراعظم آلمان است.
سبزها نیز با کسب 19 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفتند که این نشان می دهد آرای آنها در مقایسه با سال 2013 دو برابر شده است. حزب راست افراطی «آلترناتیوی برای آلمان» هم که گرایش های ضدمهاجرتی دارد 11 درصد آرا را به دست آورد و توانست به پارلمان باواریا راه پیدا کند.
حزب چپ میانه «سوسیال دموکرات» نیز 10 درصد آرا را کسب کرده که نتیجه بدی برای آنها به شمار می آید. این حزب، شریک دولت ائتلافی مرکل در برلین است.
«مارکوس بلومه» دبیرکل اتحادیه سوسیال دموکرات اظهار داشت: «این روز تلخی برای حزب ماست.» با این حال وی تاکید کرد که حزبش توان تشکیل دولت جدید در باواریا را دارد.
حزب راست میانه «رای دهندگان آزاد» با 11.5 آرا، «دموکرات های آزاد» با 5 درصد آرا و سبزها جزو شرکای احتمالی اتحادیه سوسیال دموکرات به شمار می آیند.
اتحادیه سوسیال دموکرات یکی از سه حزب ائتلافی در دولت مرکل است. این دولت در ماه های اخیر به دلیل مساله مهاجران دچار تنش های داخلی بوده است.
«هورست زیهوفر» رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی که وزیر کشور دولت مرکل است، از صدراعظم به دلیل پذیرش مهاجران انتقاد کرده است. زیهوفر در ماه ژوئن خواستار عقب راندن مهاجران از مرزهای آلمان شد؛ درخواستی که به تنش در دولت منجر شده و احتمال سقوط آن را افزایش داد.
شبک**9423**3404

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین