در گفتگو با مهر مطرح شد؛

نباید توقع همکاری بانک‌های اروپایی با ایران را داشته باشیم

عنوان

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: ما در کوتاه مدت نباید توقع داشته باشیم که با شرکت ها و بانک های بزرگ اقتصادی اروپا همکاری کنیم ولی می توانیم با بنگاه های کوچک و متوسط اروپا کار کنیم.

حسن محمدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت آینده برجام در مذاکرات با طرف‌های اروپایی متعاقب خروج آمریکا از آن قرارداد، اظهارداشت: اتفاق خوبی که افتاده این است که پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی و برجام توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده و این مساله در کنار مواضع مثبت طرف های اروپایی، روسیه و چین نسبت به ایران، باعث ایجاد فضایی مثبت برای ایران در عرصه بین المللی شده است.

وی گفت: مدل رفتاری ترامپ در دو سال اخیر به نحوی است که جامعه جهانی ایران را مقصر شرایط فعلی نمی داند و بالعکس حق را به ما می‌دهد، به همین دلیل اروپایی‌ها مسیر همکاری با ایران را برای خود برگزیدند. 

محمدی بیان کرد: همکاری ایران با بخش سیاست‌های کلان سیاسی و اقتصادی اروپا که در اختیار دولت‌های آنها است به نحوی خواهد بود که منافع ایران را تامین کند، اما در حوزه‌هایی که بخش خصوصی کشورهای اروپایی اختیاردار هستند، شرایط برای ما چندان مناسب نیست. ما در کوتاه مدت نباید توقع داشته باشیم که با شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ اقتصادی اروپا همکاری کنیم ولی می‌توانیم با شرکت‌ها و بانک‌های کوچک و متوسط آنها کار کرده و شرایط را تا جایی که می‌توانیم به سود خود کنیم.

همچنین مصطفی ملکی کارشناس مسائل بین‌الملل هم در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی توانمندی‌های دولت‌ها افزایش پیدا می‌کند. ایران هم در یک موقعیت خاصی به عنوان قدرت منطقه ای قرار دارد و از طرفی هم تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا قرار گرفته است. آمریکا با خروج یکجانبه از برجام به اروپایی‌ها این پیام را داد که از منظر کاخ سفید، آنها موقعیت و وزن چندانی در عرصه بین‌الملل برخوردار نیستند. 

وی افزود: ما باید اروپایی‌ها را تحریک کنیم که از هویت و استقلال اروپایی خود در برابر زیاده خواهی‌ها و یکجانبه گرایی‌های آمریکا دفاع کنند که این می‌تواند برای ما ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی را داشته باشد که بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان خاطرنشان کرد: ما باید نگاه تازه‌ای را از ایران به جهانیان نشان دهیم و این امر با تلاش و برنامه‌ریزی هدفمند قابل تحقق است و خارج از این چارچوب چندان تاثیرگذار نیست.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟