در گفتگو با مهر مطرح شد؛

نباید توقع همکاری بانک‌های اروپایی با ایران را داشته باشیم

عنوان

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: ما در کوتاه مدت نباید توقع داشته باشیم که با شرکت ها و بانک های بزرگ اقتصادی اروپا همکاری کنیم ولی می توانیم با بنگاه های کوچک و متوسط اروپا کار کنیم.

حسن محمدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت آینده برجام در مذاکرات با طرف‌های اروپایی متعاقب خروج آمریکا از آن قرارداد، اظهارداشت: اتفاق خوبی که افتاده این است که پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی و برجام توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده و این مساله در کنار مواضع مثبت طرف های اروپایی، روسیه و چین نسبت به ایران، باعث ایجاد فضایی مثبت برای ایران در عرصه بین المللی شده است.

وی گفت: مدل رفتاری ترامپ در دو سال اخیر به نحوی است که جامعه جهانی ایران را مقصر شرایط فعلی نمی داند و بالعکس حق را به ما می‌دهد، به همین دلیل اروپایی‌ها مسیر همکاری با ایران را برای خود برگزیدند. 

محمدی بیان کرد: همکاری ایران با بخش سیاست‌های کلان سیاسی و اقتصادی اروپا که در اختیار دولت‌های آنها است به نحوی خواهد بود که منافع ایران را تامین کند، اما در حوزه‌هایی که بخش خصوصی کشورهای اروپایی اختیاردار هستند، شرایط برای ما چندان مناسب نیست. ما در کوتاه مدت نباید توقع داشته باشیم که با شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ اقتصادی اروپا همکاری کنیم ولی می‌توانیم با شرکت‌ها و بانک‌های کوچک و متوسط آنها کار کرده و شرایط را تا جایی که می‌توانیم به سود خود کنیم.

همچنین مصطفی ملکی کارشناس مسائل بین‌الملل هم در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی توانمندی‌های دولت‌ها افزایش پیدا می‌کند. ایران هم در یک موقعیت خاصی به عنوان قدرت منطقه ای قرار دارد و از طرفی هم تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا قرار گرفته است. آمریکا با خروج یکجانبه از برجام به اروپایی‌ها این پیام را داد که از منظر کاخ سفید، آنها موقعیت و وزن چندانی در عرصه بین‌الملل برخوردار نیستند. 

وی افزود: ما باید اروپایی‌ها را تحریک کنیم که از هویت و استقلال اروپایی خود در برابر زیاده خواهی‌ها و یکجانبه گرایی‌های آمریکا دفاع کنند که این می‌تواند برای ما ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی را داشته باشد که بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان خاطرنشان کرد: ما باید نگاه تازه‌ای را از ایران به جهانیان نشان دهیم و این امر با تلاش و برنامه‌ریزی هدفمند قابل تحقق است و خارج از این چارچوب چندان تاثیرگذار نیست.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد

خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نسیم آنلاین
اجازه حذف مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان را نمی‌دهیم
به بهانه ی تصویب کلیات استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی
۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی:
دشمنان برای خوزستان و اهواز برنامه‌ها دارند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین