استفاده پزشکان قدیم ایران زمین از داروی بیهوشی /تفکیک ناپذیر بودن انسان و ارتباطی مستقیم بین اعضای مختلف بدن/ دانشگاه جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه دنیا

عنوان

ولایتی گفت: رازی به وسیله بیهوشی بیماران را مراحی کرده و خودش الکل را درست و نخ بخیه را از روده بز درست کرده بود و این مسئله نشان می دهد که پزشکی در تمدن اصیل و قدیمی ایران اسلام بوده است.

به گزارش خبرنگار ولایتی رئیس کنگره صبح امروز اولین کنگره سیستم ها، فناوری و مدیریت پزشکی مراقبت های ویژه که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد:
در سال های گذشته بیمارستان مسیح دانشوری یک کار تعریفی بین متخصصان هوش بری و ریه انجام داده است که این اقدام کمک بزرگی کرده است.

وی افزود: افزایش سن و صنعتی شدن جهان پیشرفت پزشکی و مقایسه کشورهای پیشرفته با ما و بالارفتن توقع سبب شده تا پزشک بیشترین تلاش ها را در جهت درمان بیماران انجام دهد.
ولایتی ادامه داد: مراقبت های فوری بک ضرورت است و باعث ایجاد رشته شده است.
که امروزه به دلیل کثرت بیماری ها طب تخصصی شده است ولی انسان تفکیک ناپذیر است.

وی اضافه کرد: مراقبت اقتضا می کند متخصص بیهوشی از هر بخشی اطلاعات کافی داشته باشد و به نظر من ای سی یو یک مقدمه ای است تا بفهمیم که همه اعضای انسان به هم مرتبط است.
ولایتی افزود: در جنگ خندق چادری در درون مسند مثل واحد مراقبت های فوری برپا کرده و شخصی به نام رفیده یک پرستار کارآمد بود و زخمی ها را در جنگ معاینه می کرد و این کار به امر پبامبر ص انجام شده بود.
وی اظهار کرد: پایه کار مراقبت های ویژه بیهوشی است و این موضوع تاریخش به تاریخ اسطوره ای ما و اسلام بر می گردد .
وی افزود: در حکیم فردوسی مرغ داروی بیهوشی به سودابه داده تا کار عمل انجام داد .
وی ادامه داد: عطار شاعر نامدار ایرانی یک پزشک بود و بیماران در مطب نشسته و نبض انهارا گرفته و ازمایش ادرار را انجام و دارو را به وسیله شاگردانش به مریض داده می شده است.
وی گفت: رازی به وسیله بیهوشی بیماران را مراحی کرده و خودش الکل را درست و نخ بخیه را از روده بز درست کرده بود و این مسئله نشان می دهد که پزشکی در تمدن اصیل و قدیمی ایران اسلام بوده است.
ولایتی ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه است و سه زبان سانسکریت، پهلوی و انگلیسی است و ۱۴ هزار متون پزشکی در تمدن ایرانی و اسلامی وجود دارد .

پذیرفته شدن ۷ مقاله در اولبن کنگره مراقبت های ویژه
در ادامه مراسم سپهری دبیر علمی همایش گفت: این کنگره از بهمن ماه سال گذشته شروع شده است و ۱۵ جلسه علمی و ۲۰ جلسه اجرایی برای این کنگره انجام شده است.
وی افزود: تعداد ۷۳ مقاله به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد ۷ مقاله جهت سخنرانی پذیدفته و ۵۳ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
وی گفت: در این همایش ۳۲ سخنران داخلی و خارجی تجربیات خودرا در اختیار پزشکان جوان قرار می دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عدالتخواهی در بین جوان‌ها زنده‌ست
ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مطرح کرد؛
پرداخت کمک هزینه ازدواج بدون محدودیت زمانی
رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین