استفاده پزشکان قدیم ایران زمین از داروی بیهوشی /تفکیک ناپذیر بودن انسان و ارتباطی مستقیم بین اعضای مختلف بدن/ دانشگاه جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه دنیا

عنوان

ولایتی گفت: رازی به وسیله بیهوشی بیماران را مراحی کرده و خودش الکل را درست و نخ بخیه را از روده بز درست کرده بود و این مسئله نشان می دهد که پزشکی در تمدن اصیل و قدیمی ایران اسلام بوده است.

به گزارش خبرنگار ولایتی رئیس کنگره صبح امروز اولین کنگره سیستم ها، فناوری و مدیریت پزشکی مراقبت های ویژه که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد:
در سال های گذشته بیمارستان مسیح دانشوری یک کار تعریفی بین متخصصان هوش بری و ریه انجام داده است که این اقدام کمک بزرگی کرده است.

وی افزود: افزایش سن و صنعتی شدن جهان پیشرفت پزشکی و مقایسه کشورهای پیشرفته با ما و بالارفتن توقع سبب شده تا پزشک بیشترین تلاش ها را در جهت درمان بیماران انجام دهد.
ولایتی ادامه داد: مراقبت های فوری بک ضرورت است و باعث ایجاد رشته شده است.
که امروزه به دلیل کثرت بیماری ها طب تخصصی شده است ولی انسان تفکیک ناپذیر است.

وی اضافه کرد: مراقبت اقتضا می کند متخصص بیهوشی از هر بخشی اطلاعات کافی داشته باشد و به نظر من ای سی یو یک مقدمه ای است تا بفهمیم که همه اعضای انسان به هم مرتبط است.
ولایتی افزود: در جنگ خندق چادری در درون مسند مثل واحد مراقبت های فوری برپا کرده و شخصی به نام رفیده یک پرستار کارآمد بود و زخمی ها را در جنگ معاینه می کرد و این کار به امر پبامبر ص انجام شده بود.
وی اظهار کرد: پایه کار مراقبت های ویژه بیهوشی است و این موضوع تاریخش به تاریخ اسطوره ای ما و اسلام بر می گردد .
وی افزود: در حکیم فردوسی مرغ داروی بیهوشی به سودابه داده تا کار عمل انجام داد .
وی ادامه داد: عطار شاعر نامدار ایرانی یک پزشک بود و بیماران در مطب نشسته و نبض انهارا گرفته و ازمایش ادرار را انجام و دارو را به وسیله شاگردانش به مریض داده می شده است.
وی گفت: رازی به وسیله بیهوشی بیماران را مراحی کرده و خودش الکل را درست و نخ بخیه را از روده بز درست کرده بود و این مسئله نشان می دهد که پزشکی در تمدن اصیل و قدیمی ایران اسلام بوده است.
ولایتی ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه است و سه زبان سانسکریت، پهلوی و انگلیسی است و ۱۴ هزار متون پزشکی در تمدن ایرانی و اسلامی وجود دارد .

پذیرفته شدن ۷ مقاله در اولبن کنگره مراقبت های ویژه
در ادامه مراسم سپهری دبیر علمی همایش گفت: این کنگره از بهمن ماه سال گذشته شروع شده است و ۱۵ جلسه علمی و ۲۰ جلسه اجرایی برای این کنگره انجام شده است.
وی افزود: تعداد ۷۳ مقاله به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد ۷ مقاله جهت سخنرانی پذیدفته و ۵۳ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
وی گفت: در این همایش ۳۲ سخنران داخلی و خارجی تجربیات خودرا در اختیار پزشکان جوان قرار می دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار