استفاده پزشکان قدیم ایران زمین از داروی بیهوشی /تفکیک ناپذیر بودن انسان و ارتباطی مستقیم بین اعضای مختلف بدن/ دانشگاه جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه دنیا

عنوان

ولایتی گفت: رازی به وسیله بیهوشی بیماران را مراحی کرده و خودش الکل را درست و نخ بخیه را از روده بز درست کرده بود و این مسئله نشان می دهد که پزشکی در تمدن اصیل و قدیمی ایران اسلام بوده است.

به گزارش خبرنگار ولایتی رئیس کنگره صبح امروز اولین کنگره سیستم ها، فناوری و مدیریت پزشکی مراقبت های ویژه که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد:
در سال های گذشته بیمارستان مسیح دانشوری یک کار تعریفی بین متخصصان هوش بری و ریه انجام داده است که این اقدام کمک بزرگی کرده است.

وی افزود: افزایش سن و صنعتی شدن جهان پیشرفت پزشکی و مقایسه کشورهای پیشرفته با ما و بالارفتن توقع سبب شده تا پزشک بیشترین تلاش ها را در جهت درمان بیماران انجام دهد.
ولایتی ادامه داد: مراقبت های فوری بک ضرورت است و باعث ایجاد رشته شده است.
که امروزه به دلیل کثرت بیماری ها طب تخصصی شده است ولی انسان تفکیک ناپذیر است.

وی اضافه کرد: مراقبت اقتضا می کند متخصص بیهوشی از هر بخشی اطلاعات کافی داشته باشد و به نظر من ای سی یو یک مقدمه ای است تا بفهمیم که همه اعضای انسان به هم مرتبط است.
ولایتی افزود: در جنگ خندق چادری در درون مسند مثل واحد مراقبت های فوری برپا کرده و شخصی به نام رفیده یک پرستار کارآمد بود و زخمی ها را در جنگ معاینه می کرد و این کار به امر پبامبر ص انجام شده بود.
وی اظهار کرد: پایه کار مراقبت های ویژه بیهوشی است و این موضوع تاریخش به تاریخ اسطوره ای ما و اسلام بر می گردد .
وی افزود: در حکیم فردوسی مرغ داروی بیهوشی به سودابه داده تا کار عمل انجام داد .
وی ادامه داد: عطار شاعر نامدار ایرانی یک پزشک بود و بیماران در مطب نشسته و نبض انهارا گرفته و ازمایش ادرار را انجام و دارو را به وسیله شاگردانش به مریض داده می شده است.
وی گفت: رازی به وسیله بیهوشی بیماران را مراحی کرده و خودش الکل را درست و نخ بخیه را از روده بز درست کرده بود و این مسئله نشان می دهد که پزشکی در تمدن اصیل و قدیمی ایران اسلام بوده است.
ولایتی ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور قدیمی ترین دانشگاه است و سه زبان سانسکریت، پهلوی و انگلیسی است و ۱۴ هزار متون پزشکی در تمدن ایرانی و اسلامی وجود دارد .

پذیرفته شدن ۷ مقاله در اولبن کنگره مراقبت های ویژه
در ادامه مراسم سپهری دبیر علمی همایش گفت: این کنگره از بهمن ماه سال گذشته شروع شده است و ۱۵ جلسه علمی و ۲۰ جلسه اجرایی برای این کنگره انجام شده است.
وی افزود: تعداد ۷۳ مقاله به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد ۷ مقاله جهت سخنرانی پذیدفته و ۵۳ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
وی گفت: در این همایش ۳۲ سخنران داخلی و خارجی تجربیات خودرا در اختیار پزشکان جوان قرار می دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد

خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین