مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا: مسئله ایرلند می‌تواند به شکست مذاکرات برگزیت بیانجامد

عنوان

مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت با اشاره به اینکه دستیابی به توافقی در این مذاکرات ضرورت دارد، اما اظهار داشت که مسئله مورد اختلاف ایرلند می‌تواند به شکست این مذاکرات بیانجامد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل ازهفته نامه "اشپیگل"، "میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مسئله برگزیت اعلام کرد که در نود درصد مسائل، طرفین در مذاکرات برگزیت با هم توافق کرده اند. با این همه این خطر وجود دارد که ما به توافقی درباره مناسبات آینده انگلیس و اتحادیه اروپا دست پیدا نکنیم.

وی که در مصاحبه با رسانه اینتر رادیوی فرانسه سخن می گفت همچنین تصریح کرد که من بر این عقیده ام که یک توافق ضرورت دارد. من اطمینان ندارم که ما به چنین توافقی دست پیدا می کنیم.

نکته مورد مناقشه اصلی در مذاکرات برگزیت همچون سابق مسئله مرزهای آینده بین ایرلند و ایرلند شمالی است. همچنین در نشست اتحادیه اروپا که در روز پنج شنبه با محوریت مذاکرات برگزیت برگزار شد این مسئله حل نشد. با این همه بعد از پایان این نشست رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان ابراز خوش بینی کردند که طرفین می توانند درباره یک قرارداد خروج به توافقی دست یابند.

"بارنیر" در پاسخ به این پرسش که آیا مسئله ایرلند می تواند به شکست مذاکرات برگزیت منجر شود گفت: پاسخ من آری است. وی هم زمان به صورت محتاطانه در این باره ابراز خوش بینی کرده و گفت: دست یابی به یک توافق سخت اما امکان پذیر است.

  در نشست روز پنج شنبه اتحادیه اروپا در بروکسل "ترزا می"، نخست وزیر انگلیس هیچ پیشنهاد جدیدی را برای راه حل مسئله مرزهای ایرلند ارائه نداد؛ از این رو اتحادیه اروپا تهدیدهای خود علیه لندن را محقق و نشست ویژه ماه نوامبر را که قرار بود در آن در آخرین دقایق درباره توافق برگزیت تصمیم گیری شود لغو کرد. این نشست تا زمانی که "میشل بارنیه"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مسئله برگزیت از پیشرفت های مهمی در مذاکرات خبر دهد به حالت معلق باقی می ماند.

مذاکرات بین اتحادیه اروپا و لندن درباره برگزیت تحت فشار زمان قرار دارد. انگلیس می خواهد در 29 ماه مارس سال 2019 اتحادیه اروپا را ترک کند. این خروج باید از طریق یک توافق بین لندن و بروکسل که تا اواخر ماه اکتبر منعقد می شود تنظیم شود تا پارلمان ها فرصت رأی گیری و ارزیابی این توافق را داشته باشند. اگر تا آن زمان هیچ توافقی شکل نگیرد انگلیس بدون توافق و به صورت نامنظم از این اتحادیه خارج می شود، چنین خروجی می تواند عواقب اقتصادی سخت و دشواری داشته باشد.

البته روند مذاکرات برگزیت نشان می دهد که دستیابی به توافقی درباره برگزیت تا اواخر اکتبر عملی نیست و از این رو حالا سران اتحادیه اروپا نشست اضطراری را که برای ماه نوامبر جهت دستیابی به راه حل نهایی برنامه ریزی کرده بودند به حال تعلیق درآوردند.

مذاکرات بین لندن و بروکسل درباره برگزیت ماه هاست که به ندرت پیشرفتی داشته است. خروج بدون توافق عواقب اقتصادی چشم گیری خواهد داشت و یکی از عواقب آن این است که همواره انگلیسی های بیشتری درخواست پاسپورت آلمانی می کنند.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس روز پنج شنبه از تمایل خود برای یک دوره گذار طولانی تر بعد از برگزیت خبر داد. وی این را ایده ای دانست تا در شرایط اضطراری از مرزبندی های سخت در جزیره ایرلند جلوگیری شود.

تا به حال درباره یک دوره گذار تا پایان سال 2020 توافق شده است . اتحادیه اروپا هم اخیرا پیشنهاد تمدید این دوره گذار به مدت یک سال دیگر را مطرح کرده است تا در این دوران بعد از خروج، مناسبات دراز مدت بین اتحادیه اروپا و انگلیس شفاف سازی شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد

خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین