مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا: مسئله ایرلند می‌تواند به شکست مذاکرات برگزیت بیانجامد

عنوان

مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت با اشاره به اینکه دستیابی به توافقی در این مذاکرات ضرورت دارد، اما اظهار داشت که مسئله مورد اختلاف ایرلند می‌تواند به شکست این مذاکرات بیانجامد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل ازهفته نامه "اشپیگل"، "میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مسئله برگزیت اعلام کرد که در نود درصد مسائل، طرفین در مذاکرات برگزیت با هم توافق کرده اند. با این همه این خطر وجود دارد که ما به توافقی درباره مناسبات آینده انگلیس و اتحادیه اروپا دست پیدا نکنیم.

وی که در مصاحبه با رسانه اینتر رادیوی فرانسه سخن می گفت همچنین تصریح کرد که من بر این عقیده ام که یک توافق ضرورت دارد. من اطمینان ندارم که ما به چنین توافقی دست پیدا می کنیم.

نکته مورد مناقشه اصلی در مذاکرات برگزیت همچون سابق مسئله مرزهای آینده بین ایرلند و ایرلند شمالی است. همچنین در نشست اتحادیه اروپا که در روز پنج شنبه با محوریت مذاکرات برگزیت برگزار شد این مسئله حل نشد. با این همه بعد از پایان این نشست رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان ابراز خوش بینی کردند که طرفین می توانند درباره یک قرارداد خروج به توافقی دست یابند.

"بارنیر" در پاسخ به این پرسش که آیا مسئله ایرلند می تواند به شکست مذاکرات برگزیت منجر شود گفت: پاسخ من آری است. وی هم زمان به صورت محتاطانه در این باره ابراز خوش بینی کرده و گفت: دست یابی به یک توافق سخت اما امکان پذیر است.

  در نشست روز پنج شنبه اتحادیه اروپا در بروکسل "ترزا می"، نخست وزیر انگلیس هیچ پیشنهاد جدیدی را برای راه حل مسئله مرزهای ایرلند ارائه نداد؛ از این رو اتحادیه اروپا تهدیدهای خود علیه لندن را محقق و نشست ویژه ماه نوامبر را که قرار بود در آن در آخرین دقایق درباره توافق برگزیت تصمیم گیری شود لغو کرد. این نشست تا زمانی که "میشل بارنیه"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مسئله برگزیت از پیشرفت های مهمی در مذاکرات خبر دهد به حالت معلق باقی می ماند.

مذاکرات بین اتحادیه اروپا و لندن درباره برگزیت تحت فشار زمان قرار دارد. انگلیس می خواهد در 29 ماه مارس سال 2019 اتحادیه اروپا را ترک کند. این خروج باید از طریق یک توافق بین لندن و بروکسل که تا اواخر ماه اکتبر منعقد می شود تنظیم شود تا پارلمان ها فرصت رأی گیری و ارزیابی این توافق را داشته باشند. اگر تا آن زمان هیچ توافقی شکل نگیرد انگلیس بدون توافق و به صورت نامنظم از این اتحادیه خارج می شود، چنین خروجی می تواند عواقب اقتصادی سخت و دشواری داشته باشد.

البته روند مذاکرات برگزیت نشان می دهد که دستیابی به توافقی درباره برگزیت تا اواخر اکتبر عملی نیست و از این رو حالا سران اتحادیه اروپا نشست اضطراری را که برای ماه نوامبر جهت دستیابی به راه حل نهایی برنامه ریزی کرده بودند به حال تعلیق درآوردند.

مذاکرات بین لندن و بروکسل درباره برگزیت ماه هاست که به ندرت پیشرفتی داشته است. خروج بدون توافق عواقب اقتصادی چشم گیری خواهد داشت و یکی از عواقب آن این است که همواره انگلیسی های بیشتری درخواست پاسپورت آلمانی می کنند.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس روز پنج شنبه از تمایل خود برای یک دوره گذار طولانی تر بعد از برگزیت خبر داد. وی این را ایده ای دانست تا در شرایط اضطراری از مرزبندی های سخت در جزیره ایرلند جلوگیری شود.

تا به حال درباره یک دوره گذار تا پایان سال 2020 توافق شده است . اتحادیه اروپا هم اخیرا پیشنهاد تمدید این دوره گذار به مدت یک سال دیگر را مطرح کرده است تا در این دوران بعد از خروج، مناسبات دراز مدت بین اتحادیه اروپا و انگلیس شفاف سازی شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
رسمیت یافتن اشغال‌گری از سوی ترامپ؛
«جولان» انتخاباتی