به مناسبت هفته تربیت‌بدنی

ورزشهای قدرتی قبل از ۹سالگی سبب تاخیر در صفحات رشد کودک می‌شود

عنوان

یک متخصص پزشکی ورزشی با بیان این که بهترین زمان برای شروع ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در کودکان بعد از سن ۹ سالگی است، گفت: شروع ورزش‌های قدرتی قبل از سن ۹ سالگی سبب اختلال در صفحات رشد کودک می‌شود.

احمد باقری مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که کودکان تا قبل از سن ۹ سالگی نباید وارد ورزش حرفه‌ای و قهرمانی شوند، اظهار کرد: بهترین زمان برای یادگیری ورزشهای حرکتی در سن ۶ سالگی است و از ۶ تا ۹ سالگی ورزش‌هایی همچون دوی سرعت و ورزش‌های پرشتاب مناسب کودک است، اما از سن ۹ سالگی به بعد متناسب با شرایط جسمانی و روانی کودک می‌توان ورزش حرفه ای و قهرمانی را آغاز کرد. البته خانواده‌ها باید به این مساله توجه داشته باشند که انجام ورزش‌های قدرتی همانند وزنه‌برداری در سن ۹ سالگی مناسب نیست و بعد از سن بلوغ چنین ورزشی توصیه می‌شود. زیرا انجام ورزش‌های قدرتی در سن ۹ سالگی به صفحات رشد کودک آسیب می‌رساند و موجب تاخیر در صفحات رشد کودک می‌شود.

وی گفت: شنا، ژیمناستیک، دوومیدانی و ورزش‌های هوازی با شدت متوسط بهترین ورزش‌هایی است که تا سن ۹ سالگی برای کودکان توصیه می‌شود. البته خانواده‌ها باید قبل از ثبت‌نام کودکانشان در هر رشته ورزشی، تحت نظر متخصصان امر آنها را مورد استعدادسنجی قرار دهند تا از نظر جسمانی و قامتی مشکل خاصی نداشته باشند و سپس متناسب با شرایط جسمانی در رشته‌های مختلف ثبت نام کنند. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها بدون آگاهی نسبت به مشکل قامتی کودکان خود آنها را وارد رشته ورزشی می‌کنند که متناسب با شرایط جسمانی آنها نیست.

این متخصص پزشکی ورزشی در پایان خاطرنشان کرد: انتخاب ورزش در کودکان بسیار مهم است و خانواده‌ها باید قبل از این که آسیبی به کودکانشان وارد شود، رشته ورزشی را برای کودکان خود انتخاب کنند که قابلیت ادامه تا دوره قهرمانی و حرفه‌ای وجود داشته باشد. زیرا اشتباه نادرست بعضی وقتها آسیب هایی را متوجه کودک می‌کند که جبران آن به راحتی امکانپذیر نیست.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره دربی پایتخت
هیچ بلیتی در محل استادیوم آزادی فروخته نخواهد شد