چه کسی بر صندلی ریاست سازمان سینمایی تکیه می‌زند؛ آقای قائم‌مقام یا گزینه‌ای دیگر؟!

عنوان

حسین انتظامی، محمود اربابی و محمد احسانی به عنوان گزینه‌های جدی ریاست سازمان سینمایی معرفی شدند که با تحقیقات تسنیم، هیچ‌کدام گزینه قطعی نیستند و جامعه سینمایی کشور بایستی منتظر تصمیم وزیر ارشاد باشند که به چه کسی این مسئولیت واگذار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ابلاغ قانون منع به کارگیری بازنشستگان بسیاری از مدیران را به تکاپو انداخت که وقت رفتن است. چرا که این بار مجلس و مراجع ذیربط در قانون گذاری طوری مصوبات را تنظیم کرده اند که شرایط فرار و دور شدن دشوار شده و خواه ناخواه یا باید جزو استثنائات قانون باشند یا تبعیت کنند از روی صندلی ریاست بلند شوند تا افراد جدید و جوان تر جایگزین شوند. در این میان زنگ رفتن رئیس سازمان سینمایی هم خیلی زود به صدا درآمد و رایزنی های رسانه ای نام بسیاری را مطرح کرد حتی گزینه های عجیبی که هیچ ارتباطی با سینما و سینماگری نداشته و ندارند.

-علیرضا تابش مدیرعامل کنونی بنیاد سینمایی فارابی: علیرضا تابش که از سال 93 مدیر بنیاد سینمایی فارابی است و در برخی از رسانه ها به عنوان یکی از گزینه های احتمالی جایگزینی حیدریان در سازمان سینمایی عنوان می شود. در سال های گذشته بنیاد سینمایی فارابی و در زمان مدیریت تابش، با انتقادهای بسیاری مواجه بوده از جمله اینکه فارابی به عنوان بازوی اجرایی معاونت سینمایی حرکت پیش برنده در حمایت از تولید آثار سینمایی نداشته است.

-محمد احسانی رئیس فعلی شبکه نسیم: مدیری که در چهار سال گذشته، چندین بار صندلی مدیریتی اش تغییر کرده است. این مدیر در دوره ریاست ایوبی در سازمان سینمایی، به عنوان مدیر نظارت و ارزشیابی فعالیت می کرد و در دوره ریاست سرافراز بر صدا و سیما به تلویزیون و ساختمان مدیریت شبکه یک سیما رفت و در دوره ریاست علی عسگری در صداوسیما بر مسند مدیریت شبکه نسیم نشست. در زمان حضورش در این شبکه برنامه های متنوعی ساخته شد. حالا از او به عنوان یکی از گزینه های اصلی تصدی پست سازمان سینمایی نام می برند تا بار دیگر این مدیر تلویزیونی به ساختمان بهارستان باز گردد. مدیر شبکه یک سیما، مدیرگروه اجتماعی شبکه سه سیما، مدیرطرح و برنامه و قائم مقام شبکه تهران، مدیرکل طرح و برنامه معاونت سیما، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری، مشاور و عضور شورای راهبردی شبکه سه سیما، مدیرکل مطالعات وبرنامه ریزی راهبردی سازمان و معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مسئولیت های محمد احسانی بوده است.

-شهاب اسفندیاری رئیس فعلی دانشگاه صداوسیما: متولد 1356، استادیار دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر، مستندساز و پژوهشگر در حوزه مطالعات فرهنگی است. وی دکترای خود را در رشته «نظریه انتقادی و مطالعات فیلم» از گروه  مطالعات فرهنگی دانشگاه ناتینگهام اخذ کرد. کتاب او در انگلستان و آمریکا به چاپ رسیده و ترجمه آن با عنوان «سینمای ملی و جهانی شدن» توسط انتشارات سروش در دست انتشار است. مجموعه «جهانشهری ها» به کارگردانی وی از تلویزیون پخش شد و سری جدید آن نیز در حال تدوین است.

در این بین گمانه زنی ها به فرد یا افرادی رسید که قبلاً در سازمان سینمایی مسئولیتی داشتند مثل محمد احسانی که معاون اسبق نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی بود یا علیرضا تابش که مدیرعامل کنونی بنیاد سینمایی فارابی است و حتی شهاب اسفندیاری که رئیس کنونی دانشگاه صداوسیماست و زمانی او را به عنوان معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی می شناختند هم جزو گزینه های اولیه بود.

این رایزنی ها به نام هایی مثل رضا میرکریمی کارگردان و دبیر دو دوره جشنواره جهانی فیلم فجر هم رسید. همان روزهای ابتدایی گزینه هایی هم به طور جدی مورد بحث و بررسی رسانه ها قرار گرفتند که در دوره گذشته این مسئولیت را برعهده داشتند مثل حجت الله ایوبی و البته برای یک گزینه ای هم آنقدر قطعی گمانه زنی شد که شخصی را به عنوان جایگزین سمت فعلی اش هم رسانه ها اعلام کردند. اما در تحقیقات خبرنگار فرهنگی تسنیم مشخص شد حضور محمد احسانی رئیس فعلی شبکه نسیم به عنوان رئیس جدید سازمان سینمایی قطعی نیست و از طرفی فضل الله شریعت پناهی گزینه جانشینی اش در شبکه هم یک رایزنی رسانه ای بوده است.

حجت الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی: زمانی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 92 به عنوان معاون سینمایی انتخاب شد، خیلی ها موافق نبودند و می گفتند او دیپلمات است و نمی ‍ تواند در حوزه سینما حضور داشته باشد. با همین واژه دیپلمات بودن ایوبی در دوره مدیریتش به مدیریت احتیاط لقب گرفته بود اما واقعیت ماجرا این بود که عنوان یکی از پرحاشیه ترین دوره های مدیریتی بعد از جواد شمقدری را از آن خود کرد. حاشیه هایی به گستره اکران نشدن رستاخیز تا جایزه نگرفتن ماجرای نیمروز در آخرین جشنواره ای که او بر مسند ریاست سازمان سینمایی نشسته بود. برخی از مهم ترین اقدامات او همچون تاسیس مدرسه ملی سینما، گروه هنر و تجربه و همچنین جداسازی جشنواره ملی و بین المللی فیلم فجر، همچنان در محافل سینمایی و رسانه ای محل انتقاد است. با این وجود همچنان اسمش برای پست سازمان سینمایی مطرح است.

- رضا میرکریمی کارگردان و دبیر دو دوره جشنواره جهانی فیلم فجر: رضا میرکریمی، کارگردان آثار مطرح سینمای ایران که چند سالی است به واسطه حضور بر مستند دبیری بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر به دنیای مدیران ورود کرده است، جزء اولین گزینه هایی بود که اسمش به عنوان ریاست سازمان سینمایی مطرح شد، اما سریع واکنش نشان داد و گفت: «تا امروز هیچ پیشنهادی برای ریاست سازمان سینمایی نداشته ام و در صورتی هم که چنین پیشنهادی مطرح شود اصلا برنامه ای برای پذیرش آن ندارم. همچنان اولویتم در سینما، فیلمسازی است و طرح نامم در میان گزینه های احتمالی ریاست سازمان سینمایی به هیچ وجه مبنای واقعی ندارد.» اما با وجود تکذیب او، همچنان از جمله سینماگرانی است که مستعد برای بخش مدیریت سینمایی است. البته او این روزها در حال ساخت پیش تولید فیلم جدیدش به عنوان «قصر شیرین» است.

از طرفی دیگر نام گزینه های جوانی هم مثل محمدمهدی طباطبایی نژاد که در دوره ریاست حجت الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بود به میان آمد و حتی در برخی رسانه ها نام مرتضی رزاق کریمی هم مطرح شد که او هم در لیست بررسی های وزارت ارشاد برای سکان داری سازمان سینمایی قرار دارد.

-محمدمهدی طباطبایی نژاد: جوان است و به قول خودش برای سینما و آینده آن نقشه دارد. در دوره ریاست ایوبی در سازمان سینمایی، به عنوان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی انتخاب شد و همچنان باقی است. او از جمله مدیرانی است که سابقه حضور در تلویزیون را داشته است و مدیر طرح و برنامه و همچنین مدیرگروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه اول سیما را هم در کارنامه مدیریتی خود دارد. در ابتدای دولت دوازدهم و پیش از انتخاب حیدریان برای سازمان سینمایی به عنوان یکی از گزینه های این پست مدیریتی مطرح بود.

- مرتضی رزاق کریمی: اما غیر از محمدمهدی طباطبایی نژاد که مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، معاون و قائم مقام او مرتضی رزاق کریمی هم به عنوان یکی از گزینه های ریاست سازمان سینمایی مطرح می شود. رزاق کریمی تا به حال در سینما دو فیلم را تهیه کنندگی کرده است که اولی «چه کسی امیر را کشت» بود. همان فیلمی که خیلی از مخاطبان در یکی از جشنواره ها، در اعتراض به کسالت آور بودنش صندلی های سالن را شکستند و دومی، فیلمی به نام «حس پنهان» به کارگردانی برادرش مصطفی رزاق کریمی بود. کار هیچ کدام از این فیلم ها به گیشه نکشید و خود مرتضی رزاق کریمی هم هیچ گاه نه در محضر مخاطبان عام سینما چهره ای موفق بوده و نه در مجامع نخبه و سطح بالای فرهنگی. او در مدیریت فرهنگی هم کارنامه شاخصی ندارد. به عبارتی این شخصیت تا حدود زیادی از لحاظ مدیریتی ناشناخته است و به طور دقیق نمی شود حدس زد که در صورت ریاست او بر سازمان سینمایی وزارت ارشاد، این مجموعه به چه شکل مدیریت خواهد شد و به چه سمتی خواهد رفت.

البته جوان ترین گزینه جدی ریاست سازمان سینمایی، مهدی شفیعی با 44 سال سن است. او سال هاست با وزارت ارشاد به انحاء مختلف همکاری دارد که بارزترین آن ها مدیریت اداره هنرهای نمایشی بوده است. شفیعی هم اکنون دانشجوی دکتری پژوهش هنر است.

- مهدی شفیعی یکی از جوان ترین گزینه های ریاست سازمان سینمایی: شفیعی همچنین به عنوان مدیرکل برتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره شهید رجایی شناخته شده است. مهدی شفیعی از اسفند سال 93 با حکم علی جنتی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای نمایشی شد و در اسفند 96 با انتشار نامه ای از این سمت خداحافظی کرد. در آستانه انتشار خبر خداحافظی وی بیش از 3 هزار هنرمند عرصه های مختلف به خصوص تئاتر با امضای نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر ارشاد خواستار ابقای وی شده بودند.

اما محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در چند روز اخیر گویا بیشتر به صندلی ریاست سازمان سینمایی نزدیک شده که حتی برخی نام و رزومه اش را منتشر کردند ولی این گزینه هم بنابر تحقیقات خبرنگار فرهنگی تسنیم، در حد یک گمانه زنی بوده است.

- محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی: محمود اربابی یکی از گزینه های مهمی است که این روزها مسئولیت معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی را عهده دار است. در معرفی اربابی آمده است: ریاست انجمن سینمای جوان کرج، عضو شورای فیلمنامه و شورای تولید فیلم حوزه هنری، مدیر مرکز تحقیقات فیلم حوزه هنری، اولین مدیر مدرسه کارگاهی فیلمنامه نویسی حوزه هنری، مدیرگروه آموزش تولید، تحصیلات تکمیلی و عضو هیات علمی دانشکده صداوسیما در مقاطع مختلف، معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی، مدیرکل گسترش و آموزش نیروی انسانی سینمای کشور، مدیرکل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای کشور، رئیس مرکز آموزش سازمان صداوسیما، رئیس مرکز علمی -کاربردی رسانه و معاون آموزش و پژوهش دانشگاه صدا و سیما را دارد.

حسین انتظامی معاون سابق مطبوعاتی وزارت ارشاد و دستیار ارشد و قائم مقام فعلی وزارتخانه نام پررنگ و جدی تری بود که حتی در خروجی برخی از رسانه ها به عنوان رئیس قطعی سازمان سینمایی از او یاد شد اما طبق تحقیقات خبرنگار فرهنگی تسنیم فشارهای زیادی بر انتظامی وارد شده و وی فعلاً نپذیرفته، با این اوصاف اعلام قطعی انتخاب او نیز یک رایزنی رسانه ای تلقی می شود. حتی برخی اعلام کرده اند چند روز آینده، حسین انتظامی حکم انتصابش را از وزیر ارشاد دریافت خواهد کرد.  

- حسین انتظامی دستیار ارشد و قائم مقام وزارت ارشاد: انتظامی پیش از این معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت و اکنون قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. حسین انتظامی متولد اردیبهشت 1346 در مشهد و دارای دکتری مدیریت استراتژیک است. انتظامی دی ماه سال گذشته با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دستیار ارشد وی منصوب شد. او پیش از این انتصاب، به مدت چهار سال (از سال 92 تا 96) عهده دار معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد بود.

با همه این اسم ها و گمانه زنی های رسانه ای، آقای وزیر ارشاد باید سکوت را کنار بگذارند و هرچه زودتر رئیس جدید سازمان سینمایی را منصوب کنند تا رئیس جدید در آستانه جشنواره فیلم فجر بتواند در مسند امور قرار بگیرد و تصمیمات لازم را برای بزرگترین رویداد سینمایی کشور اتخاذ کند. جشنواره ای که باید در قد و قواره انقلاب اسلامی باشد.

البته در این راستا مدیران سابق سازمان سینمایی که هنوز تصدی امور را برعهده دارند علاقه مند حضور ابراهیم داروغه زاده معاون نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد و دبیر جشنواره فیلم فجر یا محمود اربابی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی هستند تا یک کدام از این دو به صندلی ریاست سازمان سینمایی تکیه بزنند. حالا باید منتظر ماند تا آقای وزیر تصمیم خود را بگیرد که بنابر رایزنی های رسانه ای نامی را از میان اسامی اعلام شده به عنوان رئیس جدید سازمان سینمایی منصوب کند یا گزینه ای عجیب و ناآشنا، تصدی امور سینمایی کشور را برعهده می گیرد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

شکست تل آویو در ربایش فرمانده قسام

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف

اظهارات دیروز آقای ظریف در دفاع از پیوستن ایران به گروه اقدام مالی FATF بلافاصله با عنوان «در ایران پولشویی گسترده انجام می‌شود»! به تیتر اول خبرگزاری‌های آمریکایی و اروپایی و سایت‌های خبری ضدانقلاب تبدیل شد که ‌اشاره به چند نکته و مطالبه پاسخ ایشان ضروریست.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

مهم‌ترین مطالب سرویس

قره باغی خواننده آهنگ «امریکا امریکا ننگ به نیرنگ تو»:
می‌خواهند به سرنوشت خاشقچی دچار شوم / اپرایی واقعی در راه است
حکایت اربعین 
مدل مدیریت اسلامی
پاسخ تهیه کننده برنامه «ثریا» به انتقادات علی مطهری
می‌‌خواهند گفتگو درباره برجام را مانند نقد هولوکاست در اروپا ممنوع کنند
درس‌هایی از بزرگترین اجتماع سالیانه بشری
۳ گزاره درباره جامعه شناسی سیاسی راهپیمایی اربعین
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین