خاشقجی‌گیت|طفره رفتن فرانسه از آینده قرارداد تسلیحاتی با عربستان

عنوان

در حالی که انتقادات جهانی از عربستان سعودی به دلیل کشتن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد به اوج رسیده است، وزارت خارجه فرانسه از اظهارنظر درباره احتمال تعلیق قراردادهای فروش اسلحه به پادشاهی آل سعود طفره رفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، "اولیویر گووان" معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه از پاسخگویی به خبرنگاران درباره وضعیت آینده قراردادهای تسلیحاتی این کشور با عربستان سعودی در پی رسوایی کشته شدن جمال خاشقجی توسط عوامل دولتی سعودی طفره رفت.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال موافقت فرانسه با درخواست آلمان مبنی بر تعلیق فروش اسلحه به عربستان سعودی گفت سیاست های کنترل فروش سلاح توسط دولت فرانسه بسیار سختگیرانه بوده و توسط یک کمیته وزارتی به صورت موردی تجزیه و تحلیل می شود.

طبق آمار وزارت دفاع فرانسه، طی سال های 2008 تا 2017، عربستان سعودی دومین مشتری بزرگ تسلیحات فرانسوی بوده و قراردادهایی به ارزش بیش از 11 میلیارد یورو با این کشور امضا کرده است.

تنها در سال 2017، فرانسه مجوز فروش اسلحه به ارزش 14.7 میلیارد یورو به عربستان ر اصادر کرد.

خاشقجی گیت|جسد خاشقجی 15 تکه شد/ چه کسی جسد را از ترکیه خارج کرد؟

کشته شدن خاشقجی بر آینده روابط تجاری و سیاسی کشورها با عربستان سایه افکنده است.

جمال خاشقجی دوم سپتامبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

عربستان سعودی پس از حدود سه هفته اعتراف کرد که این نویسنده و روزنامه نگار 59ساله کشته شده است.

مقامات ترکیه اعلام کرده اند که "تیم ترور" عربستان سعودی این روزنامه نگار نگون بخت را شکنجه، انگشتان وی را قطع، و بدن وی را قطعه قطعه کرده اند.

سعودی ها قتل وی را یک عمل خودسرانه و اشتباه در بازجویی عنوان کرده اند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شدن شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین