زمان اعلام نتایج اولیه و نهائی انتخابات‌پارلمانی در افغانستان

عنوان

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد: نتایج اولیه انتخابات پارلمانی این کشور در ۲۰ آبان و نتایج نهایی در ۲۹ آذر ماه اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آوا، «گلاجان عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز دوشنبه با شرکت در یک نشست خبری اعلام کرد: نتایج اولیه انتخابات پارلمانی این کشور در ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان ماه) و نتایج نهایی در ۲۰ دسامبر سال جاری میلادی (۲۹ آذر ماه) اعلام می شود.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در این خصوص افزود: بیشترین میزان مشارکت در رای گیری انتخابات پارلمانی در شهر کابل و پس از آن ولایت فاریاب صورت گرفته است. حضور زنان ۳۳ و مردان ۶۷ در صد در کل کشور بوده است.

«گلاجان عبدالبدیع صیاد» تاکید کرد: از مجموع ۵۰۷۴ مرکز رأی گیری، ۴۵۶۷ مرکز باز بوده و بقیه به دلایل مشکلات فنی و تهدیدات امنیتی بسته بوده اند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: به جز ولایت های غزنی به لایل سیاسی، قومی و امنیتی و قندهار به علت و قوع حمله تروریستی یک روز پیش از برگزاری انتخابات در ۳۲ ولایت افغانستان رای گیری صورت گرفته است.

گفتنی است، روند اخذ در سومین دوره انتخابات پارلمانی افغانستان پس از سقوط طالبان و هفدمین دوره از زمان تشکیل قوه مقننه این کشور، علیرغم تهدیدات امنیتی و مشکلات فنی، پس از دو روز رسما پایان یافت.

دست‌ کم ۴ میلیون نفر از شهروندان افغانستان در انتخابات پارلمانی روز شنبه هفته جاری این کشور در ولایت‌ های مختلف شرکت کردند. طبق قانون انتخابات افغانستان ۶۸ صندلی از ۲۵۰ کرسی پارلمان به زنان، ۱۰ تا به اقوام و عشایر، از جمله کوچ‌نشینان و یکی هم به اقلیت ۳۰۰ هزار نفری سیک‌های این کشور اختصاص داده شده است.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد

خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین