مدیر کل اداره غذای سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

تولید سالانه ۱۲۰ میلیون مواد غذایی در کشور/ ۳۰ درصد مردم ایران کم خونی دارند

عنوان

مفید گفت: سالانه ۱۲۰ میلیون تن مواد غذایی در کشور تولید می‌شود که برای تأمین امنیت باید سند ایمنی غذایی اجرایی شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید مفید مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در همایش روز جهانی غذا که در سالن همایش های رازی برگزار شد گفت: امروز به دلایل مختلف از جمله آگاهی مردم نسبت به علم و تکنولوژی، افزایش جمعیت، توسعه صنایع تبدیلی و صنعتی شدن کشاورزی و دامپروری و تجارت مواد غذایی با مواردی مختلف در حوزه غذا روبه رو هستیم، گسترش علم و تفکیک علوم مرتبط با مواد غذایی از تغذیه و صنایع غذایی به رشته های علوم مواد غذایی، تکنولوژی فرآوری مواد غذایی، مدیریت، ایمنی و خدمات مواد غذایی در رستوران ها، هتل ها، کترینگ ها نشان دهنده اهمیت موضوع و توسعه دانش فنی در مبحث غذا است.

مفید گفت: در جهان امروز تهیه و توزیع غذا صرفا برای رفع گرسنگی نیست، بلکه تغذیه افراد با ایجاد تنوع غذایی، مطابق ذائقه و سلیقه گروه های مختلف جامعه، تأمین مواد مغذی و تهیه غذاهای فراسودمند و با ماندگاری بالا برای استفاده در شرایط خاص از دستاوردهای ورود علم و تکنولوژی به حوزه غذایی است.

مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به نقش مواد غذایی و پیشگیری از بیماری ها بیان کرد: مدرنیزه شدن و توسعه سرنشینی موجب تغییر در الگوی مواد غذایی در جامعه شده است که شاهد افزایش نرخ چاقی و سوء تغذیه در جامعه هستیم، متأسفانه شماری از مردم با کمبود ریز مغذی ها مواجه هستند که این مسئله موجب بروز بیماری و افزایش هزینه های درمان در کشور می شود.

نیمی از زنان ایرانی کم خون هستند

وی با بیان اینکه با تأمین غذا باید فراتر سیری شکم توجه کرد، گفت: حدود 30 درصد مردم ایران کم خونی دارند و بالغ بر 70 درصد جمعیت کشور با مشکل کمبود ویتامین D روبه رو هستند همچنین بیش از 50 درصد بانوان ایرانی از فقر آهن رنج می برند به همین دلیل باید به غنی سازی مواد غذایی با ریز مغذی ها بیشتر توجه کرد و در همین راستا شورای عالی سلامت و امنیت غذایی برنامه های مصوب و ابلاغ شده است.

مفید اظهار کرد: تحقق هدف تغذیه سالم برای جامعه به جز مباحث امنیت غذایی و ایمنی مواد غذایی تکیه دارند و بحث ایمنی مواد غذایی از مزرعه تا سفره در این حوزه مطرح است.

مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: ایمنی غذایی به عملیات هایی که به تولید مواد غذایی خام، حمل و نقل، ترابری و دسته بندی و نگهداری و توزیع بستگی دارد و ضعف ایمنی و بروز عوامل خطرزا در هر بخش از زنجیره غذایی می تواند موجب بروز مشکلات جبران ناپذیر مالی و جانی شود.

10 درصد جمعیت جهان، تحت تاثیر بیماری های ناشی از غذا و دارو

وی گفت: آمار مربوط به کشورهای صنعتی نشان می دهد سالانه تا 10 درصد از جمعیت کشورها تحت تاثیر بیماری های ناشی از غذا قرار می گیرند که این مسئله اثرات قابل توجه نیز در اقتصاد کشورها می گذارد.

مفید با بیان اینکه حدود 100میلیون تن مواد غذایی در کشور تولید می شود افزود: تنها حدود 30 میلیون تن از این مواد غذایی به صورت ضبط شده در زنجیره غذایی تحت نظارت ارگان های کشور قرار می گیرند و این امر نشان دهنده لزوم اقدامات موثر در راستای گسترش نظارت ها و زنجیره غذایی از مزرعه تا سفره با همکاری ارگان های نظارتی و پتانسیل های موجود در کشور است.

مدیر کل اداره فرآورد ه های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به مهمترین چالش فراروی نظام ایمنی غذا گفت: نبود مدیریت هماهنگ بر اقدامات موثر برای کاهش مخاطرات و ارتقای سطح ایمنی غذا از مهمترین چالش های پیش رو در این زمینه است و در چند سال گذشته تلاش کرده ایم تا با همکاری مشترک و تفاهم نامه با سازمان های ملی و بین المللی تغییراتی در قوانین کشور از جمله اصلاح برچسب گذار ی ها، پایش آلاینده ها و عوامل خطر زا موجود در تولید و عرضه غذا، کنترل استفاده از افزودنی ها و ممانعت از استفاده افزودنی های مضر با هدف ارتقای سطح ایمنی مواد غذایی صورت گیرد.

مفید تاکید کرد: قدم اول در تضمین امنیت غذایی وجود یک سیستم کارآمد و موثر برای کنترل ایمنی غذا در سراسر زنجیره غذایی است، نظام ایمنی مواد غذایی یک سیستم علمی است که جابجایی، نگه داری، توزیع، آماده سازی و عرضه مواد غذایی را از مزرعه تا سفره به نحوی تصریح می کند که ضمن حفظ کیفیت از مواد غذایی سند ملی ایمنی غذا را تدوین کنیم.

وی اظهار کرد: امید است با همکاری و همراهی دستگاه ها با نهایی و اجرایی شدن سند ایمنی غذا گام موثری در مدیریت هماهنگ برای ارتقای ایمنی غذا برداشته شود همانطور که بند 7 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی بر آن تاکید دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی

SPV به جایی نمی‌رسد چون یقین دارند ایران به تعهدات برجام پایبند می‌ماند

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آینده SPV چندان خوشایند نیست و این موضوع بیشتر جنبه نمادین نسبت به انجام تعهدات اروپا در قبال برجام دارد که برای ما هم مفید نخواهد بود.

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین