کارشناس اقتصادی بی‌بی‌سی مطرح کرد:

عرضه نفت در بورس، شناسایی محموله‌های نفتی را برای آمریکا سخت‌تر می‌کند

علیرضا صلواتی بی بی سی

علیرضا صلواتی با اشاره به راهکار ایران برای مقابله با تحریم‌های نفتی گفت: با عرضه نفت در بورس، به جای اینکه ایران فقط به حدود ۲۰ - ۳۰ تا مشتری مشخص نفت بفروشد با فروش نفت به بخش خصوصی واسطه‌ها را افزایش و حجم محموله‌ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه کسانی که نفت را فروخته­اند مشکل کمتری خواهند داشت.

به گزارش نسیم آنلاین علیرضا صلواتی با اشاره به راهکار ایران برای مقابله با تحریم‌های نفتی گفت: با عرضه نفت در بورس، به جای اینکه ایران فقط به حدود 20 - 30 تا مشتری مشخص نفت بفروشد با فروش نفت به بخش خصوصی واسطه‌ها را افزایش و حجم محموله‌ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه کسانی که نفت را فروخته­اند مشکل کمتری خواهند داشت

روز یکشنبه 6 آبان ماه جمهوری اسلامی با عرضه نفت در بورس اولین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی با موفقیت برداشت. این اقدام بازتاب فوق‌العاده‌ای در سطح رسانه‌های مختلف دنیا به همراه داشت و کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی به اظهارنظر پیرامون این موضوع پرداختند.

در این راستا علیرضا صلواتی، کارشناس بورس و اقتصاد سیاسی در گفتگو با بی‌سی‌سی فارسی با اشاره به فروش نفت ایران در بورس انرژی گفت: ایران دو مشکل در عرضه­ی نفت داشت. یکی در عرضه­ بالادستی برای تولید نفت و دیگری در مورد عرضه در قسمت پایین دستی و فروش آن. این بنا به این بود که ایران همیشه نفتش را به فروشنده­ی نهایی­ای که پالایشگاه داشت می­فروخت. این روالی است که در کل اوپک رعایت می­شود برای اینکه قیمت­ها خیلی تغییر نکند.

وی در ادامه توضیح داد: برای اینکه شما اگر بتوانید به یک trader بفروشید که توان این را دارد که مثلاً نفت را جابه‌جا بکند، قیمت را 30 سنت بالا و پایین بکند، قیمت­ها واقعاً از آنها متأثر می­شوند. بعضی وقت­ها آنچنان margin خرید و فروش نفت در بورس­ها نزدیک است که 10 سنت بالا و پایین بودن می­تواند یک سود و یا یک زیان بسیار بزرگی را برای رقبا ایجاد بکند.

علیرضا صلواتی با اشاره به تغییر روش ایران برای فروش نفت گفت: حالا روشی که ایران در دست گرفته این است که برای اولین بار در تاریخ به هر کسی که بتواند نفت را بخرد می­فروشد. این اتفاقی است که می­تواند در بازار خیلی تأثیر بگذارد ولی ما می­دانیم یک اصل اساسی هست که می­گوید no risk no money. این قیمت­ها قیمت­هایی هستند که درست است سود بالایی دارند ولی ریسک بالایی هم دارند.

این کارشناس بورس و اقتصاد سیاسی با اشاره به عرضه نفت در سازوکار شفاف بورس برای مقابله با ایجاد هرگونه فساد احتمالی گفت: این امتیازی است که ایرانی­ها این بار با توجه به تجربه­ی قبلی این را لحاظ کردند. ایرانی­های به جای اینکه مثل دفعه­ی قبل بدون هیچ سازوکار غیر قابل کنترل و شفاف نفت را عرضه بکنند و هر کسی که می­توانست نفت بخرد؛ وارد شود و فساد ایجاد کند و بابک زنجایی­های بسیاری را تولید کند، این بار سازوکار بورس را در نظر گرفتند که شفافیت بیشتری دارد و قابلیت کنترل بیشتری هم دارد.

وی با اشاره به گلوگاه‌های تحریمی موجود در مسیر صادرات نفت توسط بخش خصوصی گفت: دو دسته تحریم داریم. اگر این خرید و فروش توسط سیستم بانکی آمریکا و با استفاده از دلار نباشد شامل تحریم­ها نمی­شود. همچنین این نفت وقتی به اشخاص حقیقی فروش می­رود؛ امکان شناسایی منشأ نفت سخت­تر می‌شود مخصوصاً اینکه نوع نفتی که در این بورس ارائه می­شود نفت سبک است.

صلواتی در ادامه اظهار داشت: نفت سبک ایران مشابه بیشتری در بازار دارد. نفت سنگین ایران که سولفور خیلی بالایی دارد نفتی است که فقط سه چهار کشور در دنیا هستند که از این نوع نفت عرضه می‌کنند؛ ولی نفت­های سبک و شیرینی که تصمیم گرفتند در بورس عرضه بشود، قابلیت کنترل کمتری دارند.

این کارشناس بورس و اقتصاد سیاسی با اشاره سخت‌تر شدن کار آمریکایی برای شناسایی محموله‌های نفتی ایران با عرضه نفت به بخش خصوصی گفت: ببینید مثلاً ما وقتی یک حجم عظیمی از نفت را به چین می­فروختیم، اینها مشخص بود که ما به ده تا پالایشگاه می­فروختیم. هیچ وقت به هیچ trader­ نمی­فروختیم و این روشی است که تمام کشورهای اوپک آن را رعایت می­کنند تا قیمت­ها کمترین نوسان را داشته باشد ولی الآن اتفاقی که افتاده است این است که ایران به trader­ها مستقیماً نفت می­فروشد بدون اینکه آنها لزوماً پالایشگاه داشته باشند. این باعث می­شود که شناسایی و رهگیری محموله­های نفتی که منشأ آن ایران است برای طرف­های آمریکایی سخت­تر بشود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یعنی به جای اینکه ایران فقط به حدود 20 - 30 تا مشتری مشخص نفت بفروشد با فروش نفت به بخش خصوصی واسطه‌ها را افزایش و حجم محموله‌ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه کسانی که نفت را فروخته‌­اند مشکل کمتری خواهند داشت.

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به بهانه قرارداد فاینانسی جدید ایران و برزیل
قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی
سود پتروشیمی‌ها از رانت ارزی چقدر است؟
عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 
شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین