سرپرست شرکت آب نیرو:

برخی پشت سد گتوند مخفی شده‌اند/ فاز ۲ و ۳ گتوند در دستور کار قرار دارد

عنوان

مرادی گفت: برخی پشت سد گتوند مخفی شده‌اند و نمی‌خواهند سهم‌شان را بپردازند و پاسخگوی شوری آن باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهروز مرادی سرپرست شرکت آب نیرو در نشست خبری در هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق با اشاره به اقدامات این شرکت در حوزه آب و برق اظهار کرد: سد برقابی با ظرفیت ۸۵۰۰ مگاوات نصب شده است که ۱۵ درصد ظرفیت نیروگاه های کشور را شامل می شود.

وی افزود: با احداث ۲۰ میلیارد مترمکعب مخزن ۴۰ درصد به ظرفیت مخازن کشور اضافه شد.

مرادی ادامه داد: طرح آبرسانی و صدور خدمات فنی و مهندسی به خارح کشور به عنوان تسهیل در دستور کار این شرکت قرار دارد.

وی افزود:در زمینه برطرف کردن ایرادات تونل استقلال تاجیکستان ورود کردیم و توانستیم طی دو سال آن را کار کنیم و مذاکرات برای ساخت نیروگاه تلمبه ذخیره با عمان در دستور کار است.

مرادی با اشاره به تغیبر سطح سد بختیاری گفت:با توجه به روند بارش در ۱۵ سال اخیر سطح سد بختیاری را از ۳۲۰ به ۲۷۵ میلی متر رساندیم که تکمیل سد را با وقفه مواجه کردو در صورت تامین فایناس این سد وارد مدار خواهد شد.


بیشتر بخوانید:سد گتوند، نقشی در شوری آب کارون ندارد


وی درباره روند تکمیل سد بختیاری اظهار داشت: با توجه به روند بارش های ۱۵ سال اخیر در این سطح تغییرطراحی ایجاد کردیم و ارتفاع آن از ۳۲۰ به ۲۷۵ متر رسید و این تغییر طراحی باعث شد که تکمیل سد عقب بیفتد، اما اکنون مذاکرات برای فاینانس به اتمام رسیده و در صورت نهایی شدن وارد فاز اجرا خواهیم شد.

وی افزود:در صورت احداث این سد ۱۲ هزار نفر در این طرح مشغول به کار خواهند شد و سیلاب های سد دز نیز کنترل می شود.

مرادی با اشاره به به تحریم های بین المللی افزود:تحریم های بین المللی از ده سال گذشته وجود داشته است و با تمهیدات دولت می تواتیم مسائل را حل کنیم.

سرپرست شرکت آب نیرو یادآور شد: ۱۲ طرح در حال اجرا داریم که تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری خواهند رسید.

مرادی درباره شوری سد گتوند تصریح کرد: میزان شوری آب کارون طی سالیانه متوالی میزان شوری آب مورد بررسی قرار گرفته است که بعد از آبگیری میزان میزان شوری آب ۱۳۰۰ واحد بوده است، اما با توجه به گستردگی کارون باید کسانی که با ورود آلاینده و پساب های خود زمینه شوری آب به ۳۷۰۰ واحد بودند، پاسخگو رفتار خود باشند.

به گفته وی؛ برخی پشت سد گتوند مخفی شده اند و نمی خواهند سهم شان را بپردازند و پاسخگوی شوری آن باشند.

مرادی ابراز کرد: خروجی آب مسجد سلیمان با EC ۶۰۰ بوده است که از طریق آبراهه های میان راهی شور شده وارد گتوند می شود. ۲۰۰ هکتار نیشکر در این منطقه سه تا چهار میلیارد مترمکعب آب مصرف می کند و زه آب آن را تحویل کارون و سپس خلیج فارس می دهند، اما بحث اصلی این است که چه کسی پشت سر کشت نیشکر است.

وی با اشاره به تحقیقات در حوزه آب ژرف بیان کرد:پروژه آب های ژرف در دست مطالعه است و با توجه به بحث رادیو اکتیو نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

مرادی افزود:موسسه مطالعان آب در حال پهنه بندی کشور برای مطالعات اب ژرف است.

به گفته وی؛ برای مطالعات آب های مرزی ۸ هزهر میلیارد بودجه نیاز داشتیم که ۴۵۰۰ میلیارد آن دریافت شده است.

مرادی با اشاره به میزان بدهی های شرکت اذعان کرد:کل بدهی های این شرکت حدود شش هزار میلیارد تومان است که از طریق تبصره پنج در پی تهاتر آن ها هستیم.

سرپرست شرکت اب نیرو در پایان ابراز کرد: برای توسعه فاز ۲ و ۳ گتوند با پیمانکار داخلی وارد مذاکره شدیم و در صورت تامین منابع مالی اجرایی خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین