هند یک زیردریایی هسته ای به خدمت گرفت

عنوان

دهلی نو-ایرنا- با پایان آزمایش های عملیاتی زیردریایی ای ان اس اریهانت، هند به کلوپ کشور های دارای زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک پیوست.

به گزارش ایرنا در روز سه شنبه، به نقل از شبکه خبری 'ان دی تی وی'، نارندرا مودی نخست وزیر هند در مراسم افتتاح رسمی این زیردریایی ، موفقیت این طرح را یک حادثه تاریخی برای کشورش دانست.
این زیردریایی 6 هزار تنی به مدت سه دهه در یک برنامه فوق سری مشغول به ساخت بوده است و اکنون در کنترل مستقیم اتاق فرماندهی اتمی هند با ریاست نارندرا مودی نخست وزیر این کشور قرار می گیرد.
نخست وزیر هند با اشاره به اینکه در زمان کنونی، یک بازدارنده قوی هسته ای نیاز روز این کشور است، تاکید کرد: موفقیت زیردریایی ای ان اس اریهانت پاسخ بسیار خوبی به آنهایی است که بر هند فشار هسته ای وارد می کنند.
زیردریایی هسته ای یک ابزار راهبردی محسوب می شود زیرا می تواند در میان اقیانوس بدون آنکه شناسایی شود موشک های اتمی به سوی هدف خود پرتاب کند.
زیردریایی ای ان اس اریهانت قدرت بازدارنده خشکی، هوا و آب را تکمیل می کند. سایر پنج کشور هسته ای از جمله آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس هم اکنون دارای قدرت های بازدارنده هسته ای در زمین، هوا و دریا هستند.
چین در سال 2015 یک زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک را به خدمت گرفت.
پاکستان سال گذشته یک موشک بالستیک که می تواند از یک زیردریایی پرتاب شود را با موفقیت آزمایش کرد. این کشور نیز دارای موشک های هسته ای زمین به هوا و موشک های اتمی با قابلیت پرتاب از هواپیما می باشد.
تکمیل آزمایش های زیردریایی هسته ای ای ان اس اریهانت هند در زمانی صورت می گیرد که یک زیردریایی چینی بار دیگر وارد اقیانوس هند شده است.
چین از سال 2013 تاکنون 8 زیردریایی هسته ای و سنتی به منطقه اقیانوس هند اعزام کرده است.
هند هم اکنون موشک های آگنی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را در اختیار دارد. موشک آگنی 5 این کشور دارای برد 5 هزار کیلومتر می باشد.
نیروی دریایی هند دارای یک زیردریایی هسته ای دیگر به نام ای ان اس چاکرا می باشد. این زیردریایی به مدت 10 سال از روسیه اجاره شده است. هند همچنین در مراحل پایانی مذاکره با روسیه برای اجاره یک زیردریایی مشابه دیگر به ارزش 2 میلیارد دلار است. اما این زیردریایی ها به دلیل توافقات بین المللی مجهز به موشک های هسته ای نیستند.
آساق**267**1424

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین