هند یک زیردریایی هسته ای به خدمت گرفت

عنوان

دهلی نو-ایرنا- با پایان آزمایش های عملیاتی زیردریایی ای ان اس اریهانت، هند به کلوپ کشور های دارای زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک پیوست.

به گزارش ایرنا در روز سه شنبه، به نقل از شبکه خبری 'ان دی تی وی'، نارندرا مودی نخست وزیر هند در مراسم افتتاح رسمی این زیردریایی ، موفقیت این طرح را یک حادثه تاریخی برای کشورش دانست.
این زیردریایی 6 هزار تنی به مدت سه دهه در یک برنامه فوق سری مشغول به ساخت بوده است و اکنون در کنترل مستقیم اتاق فرماندهی اتمی هند با ریاست نارندرا مودی نخست وزیر این کشور قرار می گیرد.
نخست وزیر هند با اشاره به اینکه در زمان کنونی، یک بازدارنده قوی هسته ای نیاز روز این کشور است، تاکید کرد: موفقیت زیردریایی ای ان اس اریهانت پاسخ بسیار خوبی به آنهایی است که بر هند فشار هسته ای وارد می کنند.
زیردریایی هسته ای یک ابزار راهبردی محسوب می شود زیرا می تواند در میان اقیانوس بدون آنکه شناسایی شود موشک های اتمی به سوی هدف خود پرتاب کند.
زیردریایی ای ان اس اریهانت قدرت بازدارنده خشکی، هوا و آب را تکمیل می کند. سایر پنج کشور هسته ای از جمله آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس هم اکنون دارای قدرت های بازدارنده هسته ای در زمین، هوا و دریا هستند.
چین در سال 2015 یک زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک را به خدمت گرفت.
پاکستان سال گذشته یک موشک بالستیک که می تواند از یک زیردریایی پرتاب شود را با موفقیت آزمایش کرد. این کشور نیز دارای موشک های هسته ای زمین به هوا و موشک های اتمی با قابلیت پرتاب از هواپیما می باشد.
تکمیل آزمایش های زیردریایی هسته ای ای ان اس اریهانت هند در زمانی صورت می گیرد که یک زیردریایی چینی بار دیگر وارد اقیانوس هند شده است.
چین از سال 2013 تاکنون 8 زیردریایی هسته ای و سنتی به منطقه اقیانوس هند اعزام کرده است.
هند هم اکنون موشک های آگنی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را در اختیار دارد. موشک آگنی 5 این کشور دارای برد 5 هزار کیلومتر می باشد.
نیروی دریایی هند دارای یک زیردریایی هسته ای دیگر به نام ای ان اس چاکرا می باشد. این زیردریایی به مدت 10 سال از روسیه اجاره شده است. هند همچنین در مراحل پایانی مذاکره با روسیه برای اجاره یک زیردریایی مشابه دیگر به ارزش 2 میلیارد دلار است. اما این زیردریایی ها به دلیل توافقات بین المللی مجهز به موشک های هسته ای نیستند.
آساق**267**1424

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
واکنش انصارالله به درخواست آمریکایی‌ها؛
آتش بس با توقف فوری بمباران‌ها امکان‌پذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین