هند یک زیردریایی هسته ای به خدمت گرفت

عنوان

دهلی نو-ایرنا- با پایان آزمایش های عملیاتی زیردریایی ای ان اس اریهانت، هند به کلوپ کشور های دارای زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک پیوست.

به گزارش ایرنا در روز سه شنبه، به نقل از شبکه خبری 'ان دی تی وی'، نارندرا مودی نخست وزیر هند در مراسم افتتاح رسمی این زیردریایی ، موفقیت این طرح را یک حادثه تاریخی برای کشورش دانست.
این زیردریایی 6 هزار تنی به مدت سه دهه در یک برنامه فوق سری مشغول به ساخت بوده است و اکنون در کنترل مستقیم اتاق فرماندهی اتمی هند با ریاست نارندرا مودی نخست وزیر این کشور قرار می گیرد.
نخست وزیر هند با اشاره به اینکه در زمان کنونی، یک بازدارنده قوی هسته ای نیاز روز این کشور است، تاکید کرد: موفقیت زیردریایی ای ان اس اریهانت پاسخ بسیار خوبی به آنهایی است که بر هند فشار هسته ای وارد می کنند.
زیردریایی هسته ای یک ابزار راهبردی محسوب می شود زیرا می تواند در میان اقیانوس بدون آنکه شناسایی شود موشک های اتمی به سوی هدف خود پرتاب کند.
زیردریایی ای ان اس اریهانت قدرت بازدارنده خشکی، هوا و آب را تکمیل می کند. سایر پنج کشور هسته ای از جمله آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس هم اکنون دارای قدرت های بازدارنده هسته ای در زمین، هوا و دریا هستند.
چین در سال 2015 یک زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک را به خدمت گرفت.
پاکستان سال گذشته یک موشک بالستیک که می تواند از یک زیردریایی پرتاب شود را با موفقیت آزمایش کرد. این کشور نیز دارای موشک های هسته ای زمین به هوا و موشک های اتمی با قابلیت پرتاب از هواپیما می باشد.
تکمیل آزمایش های زیردریایی هسته ای ای ان اس اریهانت هند در زمانی صورت می گیرد که یک زیردریایی چینی بار دیگر وارد اقیانوس هند شده است.
چین از سال 2013 تاکنون 8 زیردریایی هسته ای و سنتی به منطقه اقیانوس هند اعزام کرده است.
هند هم اکنون موشک های آگنی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را در اختیار دارد. موشک آگنی 5 این کشور دارای برد 5 هزار کیلومتر می باشد.
نیروی دریایی هند دارای یک زیردریایی هسته ای دیگر به نام ای ان اس چاکرا می باشد. این زیردریایی به مدت 10 سال از روسیه اجاره شده است. هند همچنین در مراحل پایانی مذاکره با روسیه برای اجاره یک زیردریایی مشابه دیگر به ارزش 2 میلیارد دلار است. اما این زیردریایی ها به دلیل توافقات بین المللی مجهز به موشک های هسته ای نیستند.
آساق**267**1424

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شدن شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین