فراهانی: طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول باید منتظر تورم و کاهش رشد اقتصادی باشیم

عنوان

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: برابر پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در سال‌های پیش رو و طول دوره فعالیت شورای پنجم ما با رکود، تورم، افزایش کسری بودجه، کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجید فراهانی در جریان نودوهشتمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور به بحث و بررسی در خصوص 4 چالش پیش رو شهرداری تهران در رابطه با مسائل مالی پرداخت و با ارائه پیشنهاد به راه های فائق آمدن به این مشکلات پرداخت.

وی با اشاره به سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) گفت: پیشاپیش فرارسیدن سالروز رحلت اسوه اخلاق، الگوی مهربانی و رحمت، پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) و شهادت کریم اهل بیت، حضرت امام حسن (ع) و شهادت خورشید آسمان ایران امام مهربانی حضرت امام رضا(ع) را تسلیت عرض می کنم.

 فراهانی افزود: در میانه آماج حملات اقتصادی و تحریم های یک جانبه و غیرمنصفانه در یک جنگ اقتصادی نابرابر علیه ملت سربلند ایران، شاهد سخت تر شدن شرایط زندگی برای مردم هستیم. شرایطی که باید همه ما برای مقابله با آن در سایه «نظام تدبیر شایسته» بهترین راه حل ها را برگزینیم تا بار مشکلات اداره دولت و شهرداری بر دوش مردم نیفتد و مردم هزینه اداره گران دولت و شهرداری را ندهند! شاید این تحریم ها بهترین فرصت برای اصلاح هزینه های تحمیل شده ناشی از ولع تصدی گرایانه دولت و شهرداری ها باشد، تا در نتیجه آن امور مردم به مردم واگذار شود و دولت و شهرداری به مرزهای قانونی سیاست گذاری، راهبری و مدیریت بازگردند. برابر پیش بینی های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در سال های پیش رو و طول دوره فعالیت شورای پنجم ما با  رکود، تورم، افزایش کسری بودجه، کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهیم بود.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: این یعنی قیمت های بالاتر واردات به دلیل کاهش ارزش ریال موجب خواهد شد تا تورم به نرخ های بالای 30 درصد برسد و با افزایش اثرات تورمی و کاهش تمایل به مصرف اقتصاد ایران وارد رکود تورمی خواهد شد، براساس برآورد و پیش بینی بانک جهانی انتظار می رود رشد اقتصادی ایران از منظر هزینه ای در سال 1397 معادل منفی 1.5 درصد و در سال 1398 برابر با منفی 3.6 درصد باشد.

وی افزود: با این تصویر از وضعیت اقتصاد ایران ما در شورای شهر تهران باید برای  پیش گیری از تحمیل هزینه های مضاعف اداره شهر و شهرداری به شهروندان معزز تهرانی چاره اندیشی کنیم، زیرا مسئولیت ما فقط اداره شهرداری نیست! ما در برابر رونق، رشد اقتصادی، کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای جوانان شهرمان برپایه فرصت های اقتصادی تهران مسئولیم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در سال 1396 و پیش از بازگشت تحریم ها شهرداری تهران با کسری بودجه 17 درصدی مواجه بود، گفت: مطمئنا شرایط اقتصادی فعلی و کاهش درآمد واقعی به نسبت قیمت های ثابت شهرداری ما فقط با چالش کسری بودجه مواجه نخواهیم بود، بلکه کاهش قدرت خرید شهرداری و بالا رفتن قیمت ها ما را درگیر عارضه متوقف شدن و رشد کند پیشرفت فیزیکی پروژه های عمرانی و عدم آغاز هرگونه پروژه جدید خواهد کرد. برای مواجهه با این چالش باید راه حلی یافت تا در سایه حل آن «اعتماد» مردم به انتخابشان در انتخابات اردیبهشت ماه 1396 و انتخاب ما به عنوان منتخبان شان حفظ شود.

فراهانی افزود: راه فائق آمدن بر این چالش ها و کلید حل مشکلات در توجه به «بودجه و مالیه شهری» نهفته است، لذا معتقدم 4 محور مهم باید در راس برنامه ریزی و کانون توجه شورا و شهرداری قرار گیرد.

وی در تشریح چهار محور در راس برنامه ریزی شورا گفت: بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تنها راه نجات شهرداری ها از چرخه هزینه های فزآینده است. در مسیر اصلاح نظام مالیه شهری در این شرایط به جای تمرکز بر درآمدها باید بر هزینه ها تمرکز کرد، متاسفانه نظام بودجه ریزی مبتنی بر هزینه نه تنها آفت نظام بودجه ریزی کشور بلکه گلوگاه بحران مالی شهرداری هاست، برای پایان دادن به این روند رو به رشد هزینه ها و سامان بخشی نظام بودجه ریزی شهرداری ها لازم است بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد مورد توجه قرار گیرد؛ بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد یعنی تخصیص بر مبنای عملکرد، متناسب با تحصیل و وصول درآمدها، پیشرفت فیزیکی و تاثیر پروژه ها در بهبود کیفیت زندگی شهروندان.

فرهانی همچنین گفت: کاهش هزینه های اداره شهر باید به یک مطالبه عمومی شهروندان تبدیل شود. تا زمانی که شهروندان از شورا و شهرداری مطالبه ای در حوزه کاهش هزینه های اداره شهر نداشته باشند، ما شاهد اداره گران شهر خواهیم بود. کاهش هزینه های اداره شهر یعنی شهروندان عوارض عادلانه، با صرفه اقتصادی و دارای بالاترین کارایی را به شهرداری بپردازند و شهرداری این عوارض را در مسیر ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان هزینه کند نه اینکه ما در منطقه 10 شهرداری تهران شاهد آن باشیم که در بودجه سال 1397 سهم هزینه های اداره شهرداری یعنی حقوق و دستمزد کارکنان از سهم هزینه های توسعه شهر یعنی اعتبارات تملک دارائی های سرمایه ای بیشتر باشد. 

فراهانی ادامه داد: سرمایه گذاری باید در کانون توجه شورا و شهرداری قرار گیرد. متاسفانه در سال گذشته و سال جاری تاکنون می توان گفت که هیچ سرمایه گذاری جدی در تهران توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی انجام نشده است؛ این یک زنگ خطر جدی است و باید به سرمایه گذاری در تهران توجه کرد، اگر سرمایه گذاری را جدی نگیریم در بازار رقابت، رقبا جای تهران را خواهند گرفت و با جذب سرمایه گذاری تاب آوری اقتصادی تهران را به چالش خواهند کشید. باید برای مقابله با کسری بودجه و حفاظت از تاب آوری تهران در برابر تلاطمات اقتصادی سرمایه گذاری به ویژه مشارکت عمومی، خصوصی را جدی گرفت. 

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود: درآمدهای پایدار شرط لازم برای تداوم ارائه خدمات شهری برای ساکنین شهرها توجه به ایجاد و احیای درآمدهای پایدار شهرداری هاست، امری که غفلت از آن زمینه ساز بحران مالی شهرداری های کشور را رغم خواهد زد. اما این شرط واجب نباید بر اصل اداره مردمی شهرها از طریق شوراهای اسلامی خدشه وارد نماید. نکته کلیدی قابل تامل آن است که در پس ارائه لایحه اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده و لایحه درآمدپایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها  و دو طرح های مدیریت جامع شهری و روستایی و طرح درآمدهای پایدار شهرداری های کشور توسط دولت و مجلس نباید اختیارات شوراهای اسلامی کشور که در قانون شوراها به آن تصریح شده است به بهانه نظام مند کردن مالیه شهری مورد تعرض قرار گیرد، بویژه آنکه وضع عوارض محلی به عنوان یک ابزار مالی رایج در دنیا از اختیارات مدیریت محلی است و محدود نمودن یا سلب این اختیار از شوراهای اسلامی کشور به منزله تمرکزگرایی، دولتی کردن اداره امور شهرداری ها و سلب اختیار از نهاد مردمی شورا  و پایان دادن نقش عوارض محلی در تامین بخشی از درآمدهای پایدار شهرداری ها  خواهد بود.  

فراهانی با بیان اینکه طی بازدیدی که از 15 منطقه شهرداری تهران از ابتدای فعالیت به عنوان عضو شورا داشته ام تاکنون، شاهد مشکلات جدی درآمدی در مناطق بوده ام، گفت: به گونه ای که در بازدید یکی از مناطق وقتی به وضعیت بد آسفالت معابر سطح منطقه اعتراض کردم، از شهردار منطقه با تعجب پاسخ شنیدم که آیا می دانید الان کمتر از دو میلیون در حساب شهرداری منطقه موجودی داریم؟  

این عضو شورای شهر تهران در پایان تصریح کرد: در این شرایط اقتصادی  چاره ای نداریم جز آنکه نظام تدبیر شایسته را در اداره شهر جدی بگیریم و گام نخست در این مسیر انتخاب شهرداری شایسته و توانمند و دارای برنامه برای اداره شهر با این شرایط است، آنچه برشمردم بخشی از راه حل های مالی و اقتصادی بود که لازم است مورد توجه همکاران عزیزم در شورای شهر تهران قرار گیرد. بدون شک با تکیه بر خرد و دانش و تجارب گذشته و با استفاده از توان نخبگان و صاحب نظران به ویژه جوانان می توان فردایی بهتر را رقم زد تا در سایه آن زمینه رضایت شهروندان که مقدمه رضایت الهی است فراهم گردد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

لزوم تخصیص ردیف مستقل برای خرید تضمینی گندم در بودجه

نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در خصوص اعتبارات مالی خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه سال 98، گفت: دولت برای خرید تضمینی گندم موظف به اختصاص ردیف بودجه مستقل است. سال گذشته ردیف بودجه مستقلی برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته نشد و این موضوع مشکلاتی به وجود آورد. 

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات

مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود به وسیله انتخابات و افزایش استقلال و اعتماد به نفس مردم از جمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی می باشد. مجلس شورای اسلامی یکی از نهادهایی است که مردم با رای به نماینده های معتمد خود در سرنوشت خود تاثیر گذار بوده اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
تازه ترین خبرها از واژگونی اتوبوس
شمار دانشجویان جانباخته دانشگاه آزاد به ۱۰ تن رسید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین