روزنامه روس: پوتین تمایلی برای دیدار با نتانیاهو ندارد

عنوان

رئیس جمهوری روسیه در سفر به پاریس با نتانیاهو دیدار نخواهد کرد، در حالیکه مقامات اسرائیلی امیدوارند چنین دیداری سریعتر انجام شود، ولی مسئله اینجاست، بعد از سرنگونی هواپیمای روسی در آسمان سوریه، مسکو دیگر به تل‌آویو اعتماد ندارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت» در تحلیلی نوشته است: اکنون دیگر مشخص شده که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد جنگ جهانی اول در پاریس با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار نخواهد کرد.

"دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد چنین دیداری لغو نشده است، برای اینکه  از ابتدا برنامه ریزی نشده بود. این در حالی است که بر اساس ادعای رسانه های خبری اسرائیلی، مقامات تل آویو امیدوار بودند که چنین دیداری حتما انجام شود و اکنون نیز خواستار آن هستند تا پوتین و نتانیاهو بتوانند تا پایان سال جاری با یکدیگر دیدار کنند. یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی مدعی شد که مقامات مسکو بعد از حادثه هوایی در سوریه دیدار پوتین با نتانیاهو را در پاریس را لغو کرده اند.

ظاهرا نخست وزیر اسرائیل می خواهد بار دیگر مسئله حضور ایران در سوریه را بررسی کند که پس از حادثه سرنگونی هواپیمای نظامی روسی بر فراز استان لاذقیه سوریه بیش از پیش نگران کننده شده است. مقامات اسرائیلی می گویند لازم است تا حملات به تاسیساتی در خاک سوریه که نظامیان ایرانی در آنها حضور دارند ادامه پیدا کند.

بهانه های مقامات اسرائیلی درباره لزوم حملات به خاک سوریه برای مقامات مسکو قابل توجیه نیست. "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه چند روز قبل در مصاحبه با روزنامه «ال پائیس» اسپانیا گفت: «اقدام نظامی نمی تواند نگرانی های مقامات اسرائیلی در عرصه امنیتی را رفع کند و تنها بر وخامت اوضاع منطقه خواهد افزود.»

بعد از حادثه رخ داده برای هواپیمای ایل-20، روسیه سامانه های دفاع ضدهوایی اس-300 را به سوریه فرستاد تا همانطور که در وزارت دفاع روسیه گفته شد: «سر گرم مقامات تل آویو را سرد کند». تحویل این سامانه ها به ارتش سوریه در اول ماه اکتبر پایان یافت. در حالی که در اسرائیل معتقدند این اقدام مسکو فقط باعث پیچیده تر شدن اوضاع منطقه می شود و آن را اشتباهی بزرگ نامیده اند.

مقامات نظامی اسرائیلی حتی بعید ندانستند که به محل استقرار سامانه های موشکی اس-300 حمله شود و تنها گفته اند امیدواریم در آنجا متخصصان روسی حضور نداشته باشد. البته مسکو ازهم اکنون درباره چنین اقدامی هشدار داده است.

آمریکا نیز از مواضع اسرائیل به طور کامل حمایت می کند. "جیمز جفری"نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه به این روزنامه، این موضوع را برای امنیت اسرائیل بسیار مهم دانسته وگفت: «در واشنگتن هم نگران استقرار موشک های اس-300 روسی در سوریه هستیم. این سئوال وجود دارد که چه کسانی کنترل این سامانه ها را در دست دارند و آنها چه نقشی در این کشور بازی خواهند کرد؟» این در حالی است که مسئله امنیت اسرائیل تا به امروز تنها مسئله ای بود که روسیه و آمریکا در مورد آن اتفاق نظر نداشتند، ولی اکنون اوضاع دیگر تغییر کرده است.

اسرائیل در صورت لزوم سامانه های موشکی اس-300روسیه را هدف قرار خواهد داد

رسانه های گروهی اسرائیلی اطمینان دارند که مقامات مسکو و تل آویو نمی توانند بار دیگر به سطح روابط قابل اعتماد گذشته خود بازگردند.

"جاناتان کانریکوس" سخنگوی ارتش اسرائیل در گفت وگو با این روزنامه اعلام کرد که به رغم استقرار سامانه های موشکی اس-300روسی در سوریه، نظامیان اسرائیلی به اجرای دستورات صادر شده از سوی دولت درباره تامین امنیت اسرائیل ادامه خواهند داد.

وی گفت: «بسیاری از خبرنگاران خارجی از ما سئوال می کنند بعد از استقرار موشک های اس-300 در خاک سوریه آیا عملیات نظامی در این کشور ادامه خواهد یافت؟ در این باره باید بگویم که ما هر تصمیمی که از طرف دولت برای تامین و منافع ما صادر شود، را انجام خواهیم کرد. نظامیان اسرائیلی به خوبی آموزش دیده و آماده هستند تا هر دستوری را اجرا کنند.»

این مقام نظامی در عین حال یادآور شد که مقامات اسرائیلی تدابیری را اتخاذ کرده اند تا حوادثی مانند سقوط هواپیمای نظامی روسیه در سواحل سوریه، دیگر تکرار نشود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین