برگزاری انتخابات در لیبی همچنان در هاله ای از ابهام

عنوان

الجزیره-ایرنا- مردم لیبی، سازمان ملل ، کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی راه حل پایان دادن به بحران هفت ساله در لیبی را برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان می دانند اما برگزاری این انتخابات بارها به دلایل مختلف به تاخیر افتاده و همچنان زمان برگزاری آن در هاله ای ابهام است.

به گزارش ایرنا، نظام حکومتی سرهنگ «معمر القذافی » در سال 2011 سرنگون شد و پس از آن، انتخابات مجلس، آخرین انتخابات در لیبی بوده است که در سال 2014 برگزار شد و نتیجه آن ایجاد اختلاف شدید میان لیبیایی ها و تشکیل دو دولت رقیب در لیبی ( یکی در طرابلس و دیگری در شرق ) شد.
«غسان سلامه» نماینده سازمان ملل برای حل بحران لیبی اول فروردین گذشته، برگزاری انتخابات عادلانه، آزاد و سالم پیش از پایان سال جاری میلادی را اولویت نخست سازمان ملل در این کشور بحران زده دانست و تاکید کرد با تمام توان تلاش می کند هر چه زودتر این انتخابات برگزار شود.

**لغو پی در پی تاریخ های اعلام شده برای برگزار انتخابات
گروه های لیبیایی از ابتدا، از اهمیت نقش انتخابات در کشورشان آگاه بودند و بارها سعی در برگزاری آن داشته اند اما هر بار به دلایل مختلف این انتخابات لغو شده است. هفتم مارس 2017 ( 17 اسفند 1395) مجلس نمایندگان لیبی در شهر «طبرق» پس از آنکه اعلام کرد، زمان اجرای توافقنامه الصخیرات به پایان رسیده است، خواستار برگزاری انتخابات شد . آن زمان برنامه ریزی می شد این انتخابات در ماه فوریه 2018 برگزار شود، اما این اتفاق نیفتاد.
«فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی نیز 16 جولای2017 ( 25 تیر 1396) از برگزاری انتخابات در ماه مارس 2018 خبر داد و گفت که دولت او تا زمان برگزاری انتخابات به عنوان دولت موقت انجام وظیفه خواهد کرد اما این زمان هم فرا رسید و انتخاباتی برگزار نشد.«امانوئل مکرون » رئیس جمهوری فرانسه اوایل خرداد گذشته، رهبران گروه های اثرگذار در لیبی را در پاریس جمع کرد تا در خصوص آینده این کشور با هم به توافق برسند و آن زمان اعلام شد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس 19 آذر برگزار می شود.
در نشست پاریس که هشتم خرداد برگزار شد، شخصیت های اثر گذار لیبی و از جمله «فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی ، ژنرال «خلیفه حفتر » فرمانده نیروهای نظامی موسوم به ارتش لیبی، رئیس مجلس و همچنین رئیس شورای حکومتی، و همچنین نمایندگانی از 19 کشور جمع شده بودند و آن زمان اعلام شد رهبران لیبی در مورد آینده سیاسی این کشور با هم به توافق رسیدند.
در حالی که مقام های فرانسوی سعی می کردند نشست پاریس را موفقیت آمیز نشان دهند و حتی تاریخ دقیقی برای برگزاری انتخابات در کشور آشوبزده لیبی تعیین کردند ، اما از همان روزهای نخست برخی طرف ها برگزاری انتخابات در این زمان را غیر ممکن یا حداقل بسیار سخت دانستند.

** دلایل دشوار بودن برگزاری انتخابات در لیبی
ژنرال حفتر زمستان گذشته گفته بود لیبی هنوز کشوری پخته برای تجربه کردن دمکراسی نیست و برای پذیرش دمکراسی آمادگی ندارد اما به هر حال باید انتخابات در آن برگزار شود .از سوی دیگر نماینده سازمان ملل در لیبی نیز چندماه پیش ، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را مشروط به تحقق سه امر شامل تصویب قانون انتخابات ( و پیش از آن تدوین قانون اساسی ) ، شرایط امنیتی مناسب به گونه ای که این انتخابات بدون مشکل در همه جا برگزار شود و پذیرش نتایج انتخابات دانست.
از سوی دیگر «الیزابتا ترنتا» وزیر دفاع ایتالیا اوایل مرداد گذشته در دیدار با «فایر السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی در طرابلس گفت، بدون تحقق آشتی ملی در لیبی، برگزاری انتخابات کار اشتباهی است.

** دخالت خارجی یکی از مهم ترین دلایل برگزار نشدن انتخابات
علاوه بر مشکلات داخلی، مشکلات دیگری نیز بر سر راه لیبی برای برگزاری انتخابات وجود دارد که رقابت فرانسه و ایتالیا برای نفوذ بیشتر در لیبی و همچنین دخالت برخی کشورهای عربی و حمایت هر یک از آن ها از برخی گروه های لیبیایی از این جمله است.
« غسان سلامه » نماینده سازمان ملل برای حل بحران لیبی اواخر مرداد گفت گفت، لیبی قربانی دخالت های خارجی است و گروه های لیبیایی باید دست از کمک خواستن از طرف های خارجی جهت تقویت خود بردارند.چند هفته پیش از آن هم «عادل کرموس » عضو شورای عالی حکومت در لیبی گفت، دخالت خارجی در لیبی و تاثیر گذاری آن بر کشور آشکار شده است و اکنون بر کسی پوشیده نیست که این دخالت ها مانع توافق گروه های لیبیایی با هم می شود.
تارنمای الجزایری «تی اس ای » نیز چندماه پیش نوشت: ایتالیا و فرانسه برای کسب غنایم بیشتر در این کشور با هم رقابت دارند که در مواردی به درگیری های سیاسی هم منجر شده است.
این تارنما افزود، لیبی به میدان درگیری میان ایتالیا و فرانسه تبدیل و گویی بار دیگر مستعمره کشورهای خارجی شده است، این کشورها به لیبی به عنوان یک لقمه چرب و نرم نگاه می کنند.

** رقابت ایتالیا و فرانسه در خصوص لیبی
در حالی که فرانسه خردادماه گذشته نشستی با حضور شخصیت های اثر گذاری لیبی و نمایندگانی از 19 کشور برگزار کرد، ایتالیا نیز قصد دارد 21 و 22 آبان کنفرانسی بین المللی در این خصوص در شهر پالرمو برگزار کند و در این چارچوب رایزنی های گسترده ای برای حضور حداکثری رهبران و مقام های کشورهای همسایه لیبی و برخی دیگر از کشورها آغاز کرده است و «جوزپه کونته» نخست وزیر این کشور دوشنبه گذشته برای دیداری یک روزه وارد الجزیره شد که البته یکی از محورهای مذاکرات او با مقام های الجزایری، بحران لیبی بود.

** برگزاری انتخابات در 19 آذر همچنان در هاله ای از ابهام
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه نوشت، سازمان ملل و قدرت های غربی از برگزاری انتخابات در لیبی در آینده نزدیک ناامید شده اند و این روزها سعی در ایجاد صلح و آشتی میان گروه گروه های رقیب در این کشور دارند .
این خبرگزاری، ادامه درگیری ها در پایتخت این کشور و اختلاف نظر شدید مجلس نمایندگان مستقر در شهر طبرق(شرق لیبی ) و شورای عالی حکومتی مستقر در طرابلس ( در غرب لیبی )را یکی از عوامل تاخیر در برگزاری انتخابات دانست و افزود، این نیز یکی از شکست های غربی ها در لیبی است که نظام قذافی را هفت سال پیش سرنگون کردند .
تارنمای «الوسط » لیبی نیز نوشت، طی هفته های گذشته، قدرت های غربی و سازمان ملل بدون اعلام رسمی مرگ انتخابات در ماه دسامبر، کم کم تلاش می کنند ذهن و فکر مرد م را از آن دور کنند و اکنون از برگزاری یک نشست ملی و انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور سخن می گویند.

به نظر می رسد با توجه به بر طرف نشدن موانع پیش روی انتخابات در لیبی، اکنون تنها راه به ساحل رسیدن کشتی طوفانزده این کشور واقع در شمال آفریقا، آشتی گروه های مختلف در این کشور با هم و توافق برای کوتاه کردن دست قدرت های خارجی در کشور خود و در نهایت تشکیل ارتشی قدرتمند و یکپارچه باشد هر چند به نظر نمی رسد قدرت های منطقه راضی به این امر باشند و به همین دلیل اکنون سرنوشت لیبی بیشتر به دست قدرت های خارجی افتاده است و معلوم نیست آن ها چه زمانی در خصوص تقسیم غنایم با هم به توافق می رسند و در نهایت این کشور بار دیگر طعم آرامش و ثبات را می چشد.
خاورم **2041**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شدن شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین