سه اقدام امام رضا(ع)‌ در اصلاح سبک زندگی به روایت حجت‌الاسلام رفیعی

عنوان

حجت‌الاسلام رفیعی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) به دنبال سه نوع اصلاح در عصر خویش بود، گفت: امام رضا(ع) در عصر خویش به اصلاح اعتقادات، رفتارها و نیز اصلاح روابط پرداخت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا حجت الاسلام رفیعی در برنامه زنده تلویزیونی که در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، با بیان اینکه وهابیت به دنبال دستاویزی برای دشمنی خویش با محبان اهل بیت(ع) هستند، گفت: وهابیت اگر توانایی داشت نسبت کفر به محبان اهل بیت(ع) می دادند ، اما می دانستند از این طریق به موفقیت نمی رسیدند، لذا نسبت شرک به ایشان دادند و لباس شرک را بر تن زیارت و توسل پوشاندند و گفتند شیعیان با توسل به ائمه خود و زیارت آن ها مبتلا به شرک شدند. این در حالی است که بر اساس آموزه های قرآن خداوند از طریق اسبابش نعمت می دهد و یا به عذاب گرفتار می کند. ضمن اینکه بر اساس روایات فریقین پیامبر و حضرت زهرا(س) به زیارت قبور بزرگان خویش همچون حمزه(ع) می رفتند و پیروان خویش را دعوت به زیارت ائمه پس از خود می کردند. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امام رضا(ع) به دنبال سه نوع اصلاح در عصر خویش بودند، گفت: امام رضا(ع) در عصر خویش به اصلاح اعتقادات، رفتارها و روابط پرداخت. در زمان امام هشتم انواع جریانات اعتقادی وجود داشت که مهم ترین آن ها جبریون و مفوّضه بودند. جبریون معتقد بودند انسان در افعال و کارهای خود مجبور است و از خود اختیاری ندارد.  آن ها می گویند انسان مثل جمادات است و مسیر خود را بدون اختیار خود و جبراً طی می کند. مفوّضه معتقدند در کارهای انسان اراده­ خدا هیچ نقشی ندارد و تمام کارها را خود انسان ها انجام می دهند. امام رضا(ع) در ردّ تفکر آن ها مناظرات و گفت وگوهای علمی متعددی انجام دادند. از جمله اینکه در بیاناتی فرمودند: «هر کس گمان کند که خدا امور مردم و روزی ایشان را به حجت های خود واگذاشته است، به تفویض معتقد شده است، با آنکه جبرگرایان کافر و معتقدان تفویض مشرک هستند. اما امر بین الامرین راهی است که خداوند در اختیار آدمیان نهاده تا در آن مسیر، اوامر او را به جا آورند و نواهی او را ترک کنند.»

حجت الاسلام رفیعی اصلاح رفتاری را یکی دیگر از اقدامات امام رضا(ع) برشمرد و افزود: به مجموعه رفتارهای غلط، نارسایی های رفتاری می گوییم؛ در چنین شرایطی امر به معروف و نهی از منکر جایگاه می یابد. خداوند در اهمیت آن در آیه 157 سوره اعراف وقتی قصد معرفی رسول الله(ص) را دارد، ایشان را اهل امر به معروف و نهی از منکر معرفی می کند و می فرماید: «... یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّبَاتِ وَیُحَرِّمُ عَلَیْهِمُ الْخَبَائِثَ؛ آنها را امر به هر نیکویی و نهی از هر زشتی خواهد کرد و بر آنان هر طعام پاکیزه و مطبوع را حلال، و هر پلید منفور را حرام می کند...»؛ لذا امام رضا(ع) نیز به تبعیت از این دستور الهی در فضایی دلنشین دیگران را به ارزش ها دعوت می کرد. این اقدام حضرت یا به صورت عملی و یا در قالب بیان حدیث بود. 

وی افزود: به عنوان نمونه امام رضا(ع) در یک روایتی فرمود: هفت چیز بدون هفت چیز دیگر مسخره است:  1ـ هر که با زبان استغفار کند ولى با دل پشیمان نباشد 2- شخصی از خدا توفیق بخواهد اما کوشش نکند 3- هرکس در طلب احتیاط باشد ولى «در ارتکاب گناه» باکى نداشته باشد 4 ـ هر که از خدا بهشت بخواهد اما بر گرفتاری ها صبر نکند 5ـ کسی که از آتش جهنم به خدا پناه برد ولى ترک شهوات دنیا را نکند 6- هر که بیاد خدا باشد ولى براى دیدار خدا سرعت نگیرد 7- کسی که مرگ را یاد کند وخود را برای آن آماده نکند. 

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی
چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟
قره باغی خواننده آهنگ «امریکا امریکا ننگ به نیرنگ تو»:
می‌خواهند به سرنوشت خاشقچی دچار شوم / اپرایی واقعی در راه است
حکایت اربعین 
مدل مدیریت اسلامی
پاسخ تهیه کننده برنامه «ثریا» به انتقادات علی مطهری
می‌‌خواهند گفتگو درباره برجام را مانند نقد هولوکاست در اروپا ممنوع کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین