سه اقدام امام رضا(ع)‌ در اصلاح سبک زندگی به روایت حجت‌الاسلام رفیعی

عنوان

حجت‌الاسلام رفیعی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) به دنبال سه نوع اصلاح در عصر خویش بود، گفت: امام رضا(ع) در عصر خویش به اصلاح اعتقادات، رفتارها و نیز اصلاح روابط پرداخت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا حجت الاسلام رفیعی در برنامه زنده تلویزیونی که در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، با بیان اینکه وهابیت به دنبال دستاویزی برای دشمنی خویش با محبان اهل بیت(ع) هستند، گفت: وهابیت اگر توانایی داشت نسبت کفر به محبان اهل بیت(ع) می دادند ، اما می دانستند از این طریق به موفقیت نمی رسیدند، لذا نسبت شرک به ایشان دادند و لباس شرک را بر تن زیارت و توسل پوشاندند و گفتند شیعیان با توسل به ائمه خود و زیارت آن ها مبتلا به شرک شدند. این در حالی است که بر اساس آموزه های قرآن خداوند از طریق اسبابش نعمت می دهد و یا به عذاب گرفتار می کند. ضمن اینکه بر اساس روایات فریقین پیامبر و حضرت زهرا(س) به زیارت قبور بزرگان خویش همچون حمزه(ع) می رفتند و پیروان خویش را دعوت به زیارت ائمه پس از خود می کردند. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امام رضا(ع) به دنبال سه نوع اصلاح در عصر خویش بودند، گفت: امام رضا(ع) در عصر خویش به اصلاح اعتقادات، رفتارها و روابط پرداخت. در زمان امام هشتم انواع جریانات اعتقادی وجود داشت که مهم ترین آن ها جبریون و مفوّضه بودند. جبریون معتقد بودند انسان در افعال و کارهای خود مجبور است و از خود اختیاری ندارد.  آن ها می گویند انسان مثل جمادات است و مسیر خود را بدون اختیار خود و جبراً طی می کند. مفوّضه معتقدند در کارهای انسان اراده­ خدا هیچ نقشی ندارد و تمام کارها را خود انسان ها انجام می دهند. امام رضا(ع) در ردّ تفکر آن ها مناظرات و گفت وگوهای علمی متعددی انجام دادند. از جمله اینکه در بیاناتی فرمودند: «هر کس گمان کند که خدا امور مردم و روزی ایشان را به حجت های خود واگذاشته است، به تفویض معتقد شده است، با آنکه جبرگرایان کافر و معتقدان تفویض مشرک هستند. اما امر بین الامرین راهی است که خداوند در اختیار آدمیان نهاده تا در آن مسیر، اوامر او را به جا آورند و نواهی او را ترک کنند.»

حجت الاسلام رفیعی اصلاح رفتاری را یکی دیگر از اقدامات امام رضا(ع) برشمرد و افزود: به مجموعه رفتارهای غلط، نارسایی های رفتاری می گوییم؛ در چنین شرایطی امر به معروف و نهی از منکر جایگاه می یابد. خداوند در اهمیت آن در آیه 157 سوره اعراف وقتی قصد معرفی رسول الله(ص) را دارد، ایشان را اهل امر به معروف و نهی از منکر معرفی می کند و می فرماید: «... یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّبَاتِ وَیُحَرِّمُ عَلَیْهِمُ الْخَبَائِثَ؛ آنها را امر به هر نیکویی و نهی از هر زشتی خواهد کرد و بر آنان هر طعام پاکیزه و مطبوع را حلال، و هر پلید منفور را حرام می کند...»؛ لذا امام رضا(ع) نیز به تبعیت از این دستور الهی در فضایی دلنشین دیگران را به ارزش ها دعوت می کرد. این اقدام حضرت یا به صورت عملی و یا در قالب بیان حدیث بود. 

وی افزود: به عنوان نمونه امام رضا(ع) در یک روایتی فرمود: هفت چیز بدون هفت چیز دیگر مسخره است:  1ـ هر که با زبان استغفار کند ولى با دل پشیمان نباشد 2- شخصی از خدا توفیق بخواهد اما کوشش نکند 3- هرکس در طلب احتیاط باشد ولى «در ارتکاب گناه» باکى نداشته باشد 4 ـ هر که از خدا بهشت بخواهد اما بر گرفتاری ها صبر نکند 5ـ کسی که از آتش جهنم به خدا پناه برد ولى ترک شهوات دنیا را نکند 6- هر که بیاد خدا باشد ولى براى دیدار خدا سرعت نگیرد 7- کسی که مرگ را یاد کند وخود را برای آن آماده نکند. 

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین