کاظم زاده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد.

انتخابات آتی آمریکا، دلیل عقب‌نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود

نسیم آنلاین

کارشناس مسائل سیاسی گفت: انعطافات ظاهری در مواضع ترامپ در قبال مسائل ایران، یمن و حتی فاصله گرفتن مقطعی با ولیعهدعربستان را می‌توان ناشی ازفضای انتخاباتی حاکم درآمریکا دانست.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، تنها چند ساعت به آغاز دور دوم تحریم های آمریکا بر ضد ایران باقی مانده است.
تحریم هایی که پیش از این ترامپ به عنوان تنبیه هایی شدید و بی سابقه از آن یاد می کرد و حال با نزدیک شدن به این تحریم ها شاهد عقب نشینی های هرروزه ترامپ از مواضع پیشین خود هستیم. اعمال تغیراتی، چون اعطای معافیت به بسیاری از کشور ها برای ادامه مبادلات با ایران پس از ۴ نوامبر و همچنین احتمال اجازه دسترسی مجدد ایران به سوئیفت که پیش از این یکی از بند های تحریمی برضد ایران بود عواملی هستند که خبر از سیاست محکوم به شکست واشنگتن در قبال ایران می دهد.

در راستای علت عقب نشینی های ترامپ و هم سویی بسیاری از کشور ها از جمله متحدان آمریکا با ایران توضیحاتی را از احمد کاظم زاده کارشناس مسائل سیاسی خواستار شدیم که در ادامه آمده است.

کاظم زاده درباره علت عقب نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود در راستای تحریم های در دست اعمال خود در روز ۴ نوامبربر ضد ایران اظهار کرد: مقاومت های بسیاری از کشور ها از جمله اتحادیه اروپا به عنوان متحد صمیمی کاخ سفید در برابر یک جانبه گرایی های ترامپ و برهم زدن نظم بین المللی توسط این کشور را می توان یکی از عوامل موثر در عقب نشینی واشنگتن و دولت راست گرای ترامپ از مواضع سخت گیرانه پیشین خود دانست.

وی درتشریح علت مواضع بسیاری از کشور ها از جمله اتحادیه اروپا در برابر کاخ سفید و همسویی با ایران، افزود: اقدامات ترامپ در قبال برجام به عنوان یک توافق بین المللی بیش از هرچیز نشان دهنده سیاست های یک سویه این کشورو همچنین پشت پازدن به قوانین بین المللی بوده و اکثر کشور ها را نیز وادار به واکنش دربرابر کاخ سفید کرد.. همچنین اقدامات اتحادیه اروپا در همراهی با ایران تعهداتی بود که در برنامه جامع اقدام مشترک به طور واضح و روشن توسط این کشور به امضا درآمده بود.

کارشناس سیاسی همچنین با اشاره به آثار منفی کاهش فروش نفت ایران در بازار های جهانی به عنوان یکی از بند های تحریمی کاخ سفید بر ضد کشورمان ادامه داد: یکی از نکات مهمی که باعث عقب نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود مبنی برلزوم کاهش فروش نفت ایران دربازار های جهانی شد، افزایش روز افزون و بیش از حد انتظار بهای نفت در بازار های جهانی ومتضرر شدن اکثر کشور ها از این افزایش قیمت ناگهانی بود.

کاظم زاده با اشاره به فضای انتخاباتی حاکم در آمریکا، کاهش قابل توجه محبوبیت جمهوری خواهان در این کشور را یکی از عوامل عقب نشینی واشنگتن از مواضع سختگیرانه خود دانست و گفت: با توجه به این که نظر سنجی های منتشر شده در آمریکا از کاهش روز افزون محبوبیت جمهوری خواهان در مقایسه با دموکرات ها در این کشور خبر می دهد و همچنین احتمال شکست حزب حاکم در انتخابات کنگره روز سه شنبه مصادف با ۱۳ آبان ماه در آمریکا که درآن تمام اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا مشخص خواهند شد وهمچنین یک نوع همه پرسی هم درباره اقدامات دوساله ترامپ اتفاق خواهد افتاد، افزایش قیمت بهای نفت در این مقطع هم به طور قطع دلیلی مضاعف بر احتمال شکست جمهوری خواهان در این انتخابات قلمداد می شد.

وی درتشریخ برخی از عوامل موثرکاهش محبوبیت ترامپ در آمریکا افزود:رسوایی پیش آمده در پرونده قتل جمال خاشقجی توسط عربستان به خصوص شخص محمد بن سلمان به عنوان متحد نزدیک واشنگتن وهمچنین گزارش هایی که در چند ماه اخیر در خصوص وخامت اوضاع انسانی در یمن منتشر شد، تاثیرات منفی زیادی بر کاهش محبوبیت جمهوری خواهان در جهان در داخل واشنگتن گذاشت. در نتیجه شبه انعطافات ظاهری در مواضع ترامپ درباره ایران، یمن و حتی فاصله گرفت مقطعی با عهربستان و ولیعهد این کشور را می توان ناشی ازفضای انتخاباتی حاکم در این کشور دانست. در نتیجه به نظر می رسد در صورت پیروزی جمهوری خواهان در این انتخابات شاهد بروز مجدد مواضع قبلی این حزب از جمله شخص ترامپ حتی با شدت بیشتری خواهیم بود.

کارشناس سیاسی در پایان با تاکید مجدد بر تاثیر فضای انتخاباتی بر مواضع ترامپ ادامه داد: هرچند که ممکن است با نزدیکی کاخ سفید به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در آمریکا به طور مجدد شاهد انعطاف پذیری های ظاهری در عقاید ترامپ باشیم، اما احتمال ادامه دار بودن روند مواضع سخت گیرانه پیشین وی و حتی تشدید این اقدامات در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات وجود دارد. در نتیجه یکی از مسائل مهم در پیش بینی ادامه دار بودن یا نبودن این مواضع انتخابات کنگره روز سه شنبه در این کشور است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف
آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین