کاظم زاده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد.

انتخابات آتی آمریکا، دلیل عقب‌نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود

نسیم آنلاین

کارشناس مسائل سیاسی گفت: انعطافات ظاهری در مواضع ترامپ در قبال مسائل ایران، یمن و حتی فاصله گرفتن مقطعی با ولیعهدعربستان را می‌توان ناشی ازفضای انتخاباتی حاکم درآمریکا دانست.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، تنها چند ساعت به آغاز دور دوم تحریم های آمریکا بر ضد ایران باقی مانده است.
تحریم هایی که پیش از این ترامپ به عنوان تنبیه هایی شدید و بی سابقه از آن یاد می کرد و حال با نزدیک شدن به این تحریم ها شاهد عقب نشینی های هرروزه ترامپ از مواضع پیشین خود هستیم. اعمال تغیراتی، چون اعطای معافیت به بسیاری از کشور ها برای ادامه مبادلات با ایران پس از ۴ نوامبر و همچنین احتمال اجازه دسترسی مجدد ایران به سوئیفت که پیش از این یکی از بند های تحریمی برضد ایران بود عواملی هستند که خبر از سیاست محکوم به شکست واشنگتن در قبال ایران می دهد.

در راستای علت عقب نشینی های ترامپ و هم سویی بسیاری از کشور ها از جمله متحدان آمریکا با ایران توضیحاتی را از احمد کاظم زاده کارشناس مسائل سیاسی خواستار شدیم که در ادامه آمده است.

کاظم زاده درباره علت عقب نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود در راستای تحریم های در دست اعمال خود در روز ۴ نوامبربر ضد ایران اظهار کرد: مقاومت های بسیاری از کشور ها از جمله اتحادیه اروپا به عنوان متحد صمیمی کاخ سفید در برابر یک جانبه گرایی های ترامپ و برهم زدن نظم بین المللی توسط این کشور را می توان یکی از عوامل موثر در عقب نشینی واشنگتن و دولت راست گرای ترامپ از مواضع سخت گیرانه پیشین خود دانست.

وی درتشریح علت مواضع بسیاری از کشور ها از جمله اتحادیه اروپا در برابر کاخ سفید و همسویی با ایران، افزود: اقدامات ترامپ در قبال برجام به عنوان یک توافق بین المللی بیش از هرچیز نشان دهنده سیاست های یک سویه این کشورو همچنین پشت پازدن به قوانین بین المللی بوده و اکثر کشور ها را نیز وادار به واکنش دربرابر کاخ سفید کرد.. همچنین اقدامات اتحادیه اروپا در همراهی با ایران تعهداتی بود که در برنامه جامع اقدام مشترک به طور واضح و روشن توسط این کشور به امضا درآمده بود.

کارشناس سیاسی همچنین با اشاره به آثار منفی کاهش فروش نفت ایران در بازار های جهانی به عنوان یکی از بند های تحریمی کاخ سفید بر ضد کشورمان ادامه داد: یکی از نکات مهمی که باعث عقب نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود مبنی برلزوم کاهش فروش نفت ایران دربازار های جهانی شد، افزایش روز افزون و بیش از حد انتظار بهای نفت در بازار های جهانی ومتضرر شدن اکثر کشور ها از این افزایش قیمت ناگهانی بود.

کاظم زاده با اشاره به فضای انتخاباتی حاکم در آمریکا، کاهش قابل توجه محبوبیت جمهوری خواهان در این کشور را یکی از عوامل عقب نشینی واشنگتن از مواضع سختگیرانه خود دانست و گفت: با توجه به این که نظر سنجی های منتشر شده در آمریکا از کاهش روز افزون محبوبیت جمهوری خواهان در مقایسه با دموکرات ها در این کشور خبر می دهد و همچنین احتمال شکست حزب حاکم در انتخابات کنگره روز سه شنبه مصادف با ۱۳ آبان ماه در آمریکا که درآن تمام اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا مشخص خواهند شد وهمچنین یک نوع همه پرسی هم درباره اقدامات دوساله ترامپ اتفاق خواهد افتاد، افزایش قیمت بهای نفت در این مقطع هم به طور قطع دلیلی مضاعف بر احتمال شکست جمهوری خواهان در این انتخابات قلمداد می شد.

وی درتشریخ برخی از عوامل موثرکاهش محبوبیت ترامپ در آمریکا افزود:رسوایی پیش آمده در پرونده قتل جمال خاشقجی توسط عربستان به خصوص شخص محمد بن سلمان به عنوان متحد نزدیک واشنگتن وهمچنین گزارش هایی که در چند ماه اخیر در خصوص وخامت اوضاع انسانی در یمن منتشر شد، تاثیرات منفی زیادی بر کاهش محبوبیت جمهوری خواهان در جهان در داخل واشنگتن گذاشت. در نتیجه شبه انعطافات ظاهری در مواضع ترامپ درباره ایران، یمن و حتی فاصله گرفت مقطعی با عهربستان و ولیعهد این کشور را می توان ناشی ازفضای انتخاباتی حاکم در این کشور دانست. در نتیجه به نظر می رسد در صورت پیروزی جمهوری خواهان در این انتخابات شاهد بروز مجدد مواضع قبلی این حزب از جمله شخص ترامپ حتی با شدت بیشتری خواهیم بود.

کارشناس سیاسی در پایان با تاکید مجدد بر تاثیر فضای انتخاباتی بر مواضع ترامپ ادامه داد: هرچند که ممکن است با نزدیکی کاخ سفید به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در آمریکا به طور مجدد شاهد انعطاف پذیری های ظاهری در عقاید ترامپ باشیم، اما احتمال ادامه دار بودن روند مواضع سخت گیرانه پیشین وی و حتی تشدید این اقدامات در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات وجود دارد. در نتیجه یکی از مسائل مهم در پیش بینی ادامه دار بودن یا نبودن این مواضع انتخابات کنگره روز سه شنبه در این کشور است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به بهانه ی تصویب کلیات استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی
۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی:
دشمنان برای خوزستان و اهواز برنامه‌ها دارند
شمخانی در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا:
سیاست ایران حفظ امنیت منطقه و مبارزه جدی با هر نوع تروریسم است
توضیحات رئیس دفتر رئیس جمهور در مصاحبه با خبرنگاران
فیلم: مخالفت روحانی با استعفای وزیر بهداشت
پرسشی از شریعتمداری، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی؛
چرا برکناری مدیران چند شغله در وزات کار مسکوت ماند؟!
در خواست سعید جلیلی از دانشگاهیان ؛
برجام را بررسی کنید
رهبر انقلاب در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین:
پیروزی نهایی فلسطین در آینده‌ای نه چندان دور محقق خواهد شد
سردار قاسم سلیمانی:
عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود
در گفتگو با نسیم آنلاین مطرح شد
یزد؛ استانی بدون مسوول!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین