در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

دستاورد‌های حضور ایران در نمایشگاه‌ کتاب کشور‌های دیگر چیست؟

عنوان

یک ناشر گفت: حضور در نمایشگاه‌های کتاب کشور‌های دیگر چه دولتی باشد و چه خصوصی، برای نشر کشور خوب است.

رضا حاجی آبادی مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اینکه حضور ما در نمایشگاه های کتاب در خارج از کشور بهتر از حضور نداشتنمان است؛ گفت: حضور ما در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر چه دولتی باشد و موسسه نمایشگاه های فرهنگی  ایران در آن شرکت کند و چه خصوصی، برای نشر کشور خوب است. همین که مخاطبان کتاب در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر عبور می کنند و غرفه ایران را می بینند، متوجه می شوند نشر ایران در چه سطحی فعالیت می کند.

وی افزود: چند سالی است آژانس های ادبی در ایران فعال شدند. این آژانس ها کارهای بسیار خوبی در زمینه ارتباط ایران با کشورهای دیگر در زمینه نشر انجام دادند. برخی ناشران هم به طور مستقل در نمایشگاه های کتاب و در کشورهای دیگر شرکت کردند که دستاوردهای خوبی داشتند. همین چند وقت پیش آشنایی کشورهای دیگر با  نشر ایران در قالب آثار ارائه شده در آن نمایشگاه ها بود. به عنوان مثال تصویرگران را می شناختند؛ اما هم اکنون با محتواهای کتاب های کودک و نوجوان در ایران هم آشنایی دارند. برخی شعرها ترجمه می شود خصوصاً شعرهای سهراب سپهری و آثار شاعران دیگری که در قالب های نو سروده شده اند. چون ترجمه غزل سخت است، این شعرها در کشورهای دیگر ترجمه نمی شود.

مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به اینکه باید برای حضور در نمایشگاه های کتاب  در کشورهای دیگر برنامه ریزی شود، بیان کرد: هر نمایشگاه کتابی در کشورهای دیگر برای منظوری خاص برپا می شود. به عنوان مثال نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت محل عرضه آثار و فروش رایت است. نمایشگاه های کتابی هم در کشورهای دیگر برپا می شوند که محل فروش کتاب هستند. ناشرانی که در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر حاضر می شوند، مخاطب آن نمایشگاه را در نظر بگیرند. 70 تا 80 درصد بازدیدکنندگان از نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت آلمانی ها هستند. باید برای مخاطبان این نمایشگاه ها برنامه ریزی و متناسب با آنها آثار را عرضه کرد.

حاجی آبادی ادامه داد: ناشران باید از تعداد، نوع، زن یا مرد بودن و زبان بازدیدکنندگان از نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر آگاهی داشته باشند و مطالعات جامعه شناسی داشته و بدانند به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارند. با آشنایی از مخاطبان در نمایشگاه حضور پیدا کنند و قرارهای کاری شان را پیش از زمان برگزاری نمایشگاه بگذارند تا حضور بهتری در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!