در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

دستاورد‌های حضور ایران در نمایشگاه‌ کتاب کشور‌های دیگر چیست؟

عنوان

یک ناشر گفت: حضور در نمایشگاه‌های کتاب کشور‌های دیگر چه دولتی باشد و چه خصوصی، برای نشر کشور خوب است.

رضا حاجی آبادی مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اینکه حضور ما در نمایشگاه های کتاب در خارج از کشور بهتر از حضور نداشتنمان است؛ گفت: حضور ما در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر چه دولتی باشد و موسسه نمایشگاه های فرهنگی  ایران در آن شرکت کند و چه خصوصی، برای نشر کشور خوب است. همین که مخاطبان کتاب در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر عبور می کنند و غرفه ایران را می بینند، متوجه می شوند نشر ایران در چه سطحی فعالیت می کند.

وی افزود: چند سالی است آژانس های ادبی در ایران فعال شدند. این آژانس ها کارهای بسیار خوبی در زمینه ارتباط ایران با کشورهای دیگر در زمینه نشر انجام دادند. برخی ناشران هم به طور مستقل در نمایشگاه های کتاب و در کشورهای دیگر شرکت کردند که دستاوردهای خوبی داشتند. همین چند وقت پیش آشنایی کشورهای دیگر با  نشر ایران در قالب آثار ارائه شده در آن نمایشگاه ها بود. به عنوان مثال تصویرگران را می شناختند؛ اما هم اکنون با محتواهای کتاب های کودک و نوجوان در ایران هم آشنایی دارند. برخی شعرها ترجمه می شود خصوصاً شعرهای سهراب سپهری و آثار شاعران دیگری که در قالب های نو سروده شده اند. چون ترجمه غزل سخت است، این شعرها در کشورهای دیگر ترجمه نمی شود.

مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به اینکه باید برای حضور در نمایشگاه های کتاب  در کشورهای دیگر برنامه ریزی شود، بیان کرد: هر نمایشگاه کتابی در کشورهای دیگر برای منظوری خاص برپا می شود. به عنوان مثال نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت محل عرضه آثار و فروش رایت است. نمایشگاه های کتابی هم در کشورهای دیگر برپا می شوند که محل فروش کتاب هستند. ناشرانی که در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر حاضر می شوند، مخاطب آن نمایشگاه را در نظر بگیرند. 70 تا 80 درصد بازدیدکنندگان از نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت آلمانی ها هستند. باید برای مخاطبان این نمایشگاه ها برنامه ریزی و متناسب با آنها آثار را عرضه کرد.

حاجی آبادی ادامه داد: ناشران باید از تعداد، نوع، زن یا مرد بودن و زبان بازدیدکنندگان از نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر آگاهی داشته باشند و مطالعات جامعه شناسی داشته و بدانند به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارند. با آشنایی از مخاطبان در نمایشگاه حضور پیدا کنند و قرارهای کاری شان را پیش از زمان برگزاری نمایشگاه بگذارند تا حضور بهتری در نمایشگاه های کتاب در کشورهای دیگر داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی
چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟
قره باغی خواننده آهنگ «امریکا امریکا ننگ به نیرنگ تو»:
می‌خواهند به سرنوشت خاشقچی دچار شوم / اپرایی واقعی در راه است
حکایت اربعین 
مدل مدیریت اسلامی
پاسخ تهیه کننده برنامه «ثریا» به انتقادات علی مطهری
می‌‌خواهند گفتگو درباره برجام را مانند نقد هولوکاست در اروپا ممنوع کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین