گفت‌وگوی تفصیلی فارس با نامزد اصلی شهرداری تهران:

توسعه مترو حتی به قیمت تعطیلی سایر پروژه‌ها/ تمامی فعالیت‌های غیرمرتبط شهرداری واگذار می شود

عنوان

نامزد اصلی شهرداری تهران تاکید کرد که توسعه مترو در دستور کار است حتی به قیمت تعطیلی سایر پروژه‌های غیر ضروری و همچنین تمامی فعالیت‌های غیرمرتبط شهرداری واگذار می شود.

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس - مریم گلباز: سرانجام پس از کش و قوس های فراوان اعضای شورای شهر تهران برای حفظ محمدعلی افشانی ۵۹ ساله در شهرداری تهران، مجلس رأی نهایی را صادر کرد و اجازه نداد تا جایگاه شهردار تهران در کنار دیگر موارد استثنای قانون منع بکارگیری بازنشستگان قرار گیرد. شورای پنجم مجبور شدند برای سومین بار در 14 ماه  گذشته برای انتخاب شهردار جدید دست به کار شوند.

شورا ابتدا یک لیست 30 نفر ارائه کرد و  برخی از افراد قبل شروع رای گیری استعفا دادند و در نهایت پنج گزینه نهایی برای تصدی شهرداری تهران انتخاب شدند و سپس دو نفر انتخاب و اعضا بین آنها رای گیری و شهردار تهران انتخاب خواهد شد. با رأی اعضای شورای شهر تهران به ترتیب رسول کشت‌پور، عباس آخوندی، پیروز حناچی، سید کامل تقوی نژاد و غلامرضا انصاری با ۱۴، ۱۱ ، ۱۱ ، ۱۰ و ۱۰ رأی جزو پنج گزینه اصلی شهرداری تهران شدند.

 رسول کشت پور 57 ساله که بیشترین رای را از آن خود کرد، آبان ماه سال گذشته طی حکمی از سوی محمدعلی نجفی وی راهی ساختمان شهرداری منطقه دو در سعادت آباد شد. او پیش از این سابقه شهرداری در شهرهای مختلف استان تهران و نیز ارومیه را در کارنامه خود دارد و قبل از رسیدن به شهرداری منطقه دو تهران،  مشاور عالی سازمان و رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری کیش را تجربه کرده بود با کشت پور در خصوص برنامه هایش برای شهرداری تهران به گفت و گو نشستیم.

***مهمترین برنامه‌های شما برای تهران چیست؟

۳ هدف استراتژیک در برنامه‌ها مد نظر است. ابتدا به روز رسانی برنامه اجرای کاهش آلودگی هوا، توسعه سیستم حمل و نقل عمومی با محوریت مترو،  توسعه فرهنگ شهرنشینی با رویکرد شهروندسازی است. این برنامه‌ها زیربخش‌هایی دارد و در برنامه ۵ ساله شهرداری آنها را می‌گنجانیم. تلاش می‌کنیم در باقیمانده شورای پنجم طرح‌ها و برنامه‌های عملیاتی در قالب این ۳ هدف اجرایی شود. موضوع مربوط به حل مشکل ترافیک و  آمد و شد شهروندان د ر دستور کار است و  باید  توسعه حمل و نقل عمومی به بهترین شکل انجام شود تا شهروندان رغبت کنند به جای وسیله نقلیه شخصی از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند. توسعه مترو از مهمترین رویکردهاست، اعضای شورای شهر و تمامی مدیران شهری فعالیت خود را متمرکز به توسعه حمل و نقل عمومی انبوه‌بر کرده‌اند.

در شرایط فعلی، حجم جابجایی با قطار شهری حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است و این امکان وجود دارد که با توسعه خطوط فعلی و افزودن واگن‌ها این حجم جابجایی به ۲ برابرافزایش پیدا کند. همچنین سر فاصله جابه جایی ها به  ۲.۵ تا ۳ دقیقه می رسد و این امر باعث روانی ترافیک و کاهش آلودگی هوا می‌شود. باید در زیر زمین ۱۵ خط مترو ایجاد شود و همچنین بسیاری از مراکز خدماتی و تجاری در مجتمع ایستگاهی مترو تعریف شود.

***برای تأمین هزینه‌های توسعه مترو فکری کرده‌اید؟

تمام تلاش ما  این است که مترو به هر شکل ممکن توسعه پیدا کند حتی برخی پروژه‌ها را تعطیل و برون‌سپاری خواهیم کرد تا مترو را فعال کنیم و بتوانیم روزانه ۴ میلیون مسافر را در مترو جابجا کنیم البته این موضوع منهای توسعه اتوبوسرانی است.

***رابطه خوبی با دولت برای گرفتن بودجه دارید؟

مشکل خاصی نیست. اگر برنامه‌های قانع‌کننده و منطقی باشد دولت در این زمینه همکاری می‌کند چرا که آنها نیز در این شهر زندگی می‌کنند.

***دولت تاکنون کمکی برای توسعه مترو نکرده است چه برنامه ای دارید؟

به هر صورت باید وارد گفت‌وگو شویم و راه‌هایی را در نظر بگیریم. تهران شهر فرصت‌هاست و باید از ارزش افزوده‌ها استفاده کرد. 

***برای پروژه‌های نیمه تمام در تهران چه برنامه‌ای دارید؟

قطعاً برنامه ما این است که پروژه‌ها را به اتمام برسانیم. پروژه جدیدی شروع نمی‌کنیم تا پروژه‌های قبلی به اتمام برسد و حتماً در اجرای پروژه‌های جدید به صورت EPCF انجام می‌شود و به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

***در خصوص توسعه فرهنگ شهرنشینی توضیح دهید؟

توسعه فرهنگ شهرنشینی با هدف آموزش شهروندان و تغییر رفتار مردم که سرمایه‌های شهر هستند انجام می‌شود. شهروندان باید مشارکت‌پذیر باشند و در قبال آن مسئولین هم باید مشارکت‌جو باشند و یکی از مأموریت‌های اجتماعی ما این است که تماماً در اجرا و راستای مأموریت‌های ذاتی شهرداری در امر توسعه فرهنگ شهرنشینی عمل کنیم و سبک زندگی ایرانی-اسلامی را توسعه دهیم. تمامی فعالیت‌های غیرمرتبط به شهرداری تعطیل و برون‌سپاری می‌شود و این اهداف استراتژیک قطعاً در صورتیکه که شهردار شوم اجرایی می‌شود.

 ***یکی از مشکلات کلیدی شهر تهران جمع‌آوری پسماندها است و  روزانه مقدار زیادی از زباله‌های خطرناک با زباله‌های عادی مخلوط می‌شود، در این زمینه چه اقدامی انجام می‌دهید؟

روزانه ۸۵۰۰ تن زباله در تهران تولید می‌شود. جمع‌آوری زباله در تهران به سبک ۳ دهه گذشته صورت می‌گیرد و باید تغییر رفتار دهیم.علاوه بر شهرداری تهران، سایر نهادها نیز در امر پسماند مسئولیت های دارند که باید به آن  عمل کنند. پروژه‌هایی تعریف کنیم و کارخانه زباله‌سوز در ۴ نقطه شهر تهران احداث کنیم همچنین می‌توانیم با استفاده از اپلیکیشن‌ها زباله‌های ارزشمند را از مردم خریداری کنیم و تجربه این کار را در شهرداری منطقه ۲ داشته‌ایم.

***در یک سال گذشته وضعیت نگهداشت شهر خوب نبوده است؟

تهران با این حجم زباله نسبت به خیلی از کلان‌شهرهای دیگر در بحث جمع‌آوری، نگهداشت خوب است اما رفتار ما و مردم نسبت به این موضوع صحیح نیست. یک بخش در گرو توسعه فرهنگ شهرنشینی است و بخشی دیگر به امکانات ما برمی‌گردد باید این موضوعات را با هم تنظیم کنیم. 

***برای تفکیک زباله از مبدا چه برنامه‌هایی دارید؟

زباله‌ها به دو دسته خشک و تر تبدیل می‌شوند. زباله ارزش اقتصادی دارد، زباله‌های خشک ارزش حرارتی دارد و بازیافت آن پول‌ساز است، اگر جمع‌آوری زباله اقتصادی شود میزان هزینه نگهداشت شهر به کمتر از نصف می‌رسد و در این زمینه برنامه داریم.

***برای هوشمندسازی شهر تهران چه برنامه‌هایی دارید؟

باید برای هوشمندسازی تهران اپلیکیشن‌های شهری مورد حمایت قرار گیرند. باید به گونه‌ای شهر هوشمند شود که دیگر مردم نیاز نباشد برای انجام فعالیت‌هایشان به سفرهای درون‌شهری روی بیاورند و باید برای این منظور شبکه و پلت‌فرم و آپ‌هایی ایجاد کنیم. به عنوان مثال مسیر دوچرخه‌ای را با ۷۰۰ دوچرخه مشخص کرده‌ایم که شهروندان بتوانند از سیستم حمل و نقل عمومی پاک استفاده کنند. همچنین در زمینه پارک حاشیه‌ای یا پارک‌بان‌ها اپلیکیشن جدیدی تعریف شده و پایلوت آن در منطقه ۲ تا اواخر سال جاری انجام می‌شود. پیمانکاران شناسایی و در حال مطالعه هستند. در فاز اول ۱۵ هزار جای پارک تعریف شده و این عدد تا ۵۰ هزار جای پارک قابل افزایش است همچنین توسعه پارکینگ‌های عمومی در دستور کار قرار گرفته شده است. همچنین اپلیکیشنی طراحی شده که صف انتظار مردم در  پمپ بنزین را کاهش می‌دهد. تاکنون ۱۴۷ اپ شناسایی و مورد حمایت قرار داده‌ایم.

***چقدر تا هوشمندسازی شهر تهران فاصله داریم؟

فاصله زیادی داریم، فعلاً در ابتدای راهیم.

***در بازه زمانی ۳ ساله شهر تهران هوشمند می‌شود؟

ظرف ۳ سال شدنی نیست اما زیرساخت‌ها فراهم می‌شود.

***آسیب‌های اجتماعی یکی از مشکلات اساسی پایتخت است، چه برنامه‌های در این باره دارید؟

موضوع آسیب‌های اجتماعی و نحوه رفتار با این مشکل در حوزه وظایف شهرداری تهران نیست. بسیاری از سازمان‌ها در این زمینه دخیل هستند و شهرداری باید در حدود وظایف خود به این مشکلات بپردازد. مصوباتی در دولت در این‌باره وجود دارد. موضوع تکدی‌گری، کودکان خیابانی و معتادین متجاهر، معلول جامعه ما هستند و باید علت‌ها مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم این بیماری را برطرف کنیم و باید حقوق این افراد آسیب‌دیده مورد توجه قرار گیرد.

 ***افشانی شهردار فعلی تهران گفته بود که سال آینده شهر بدون گدا خواهیم داشت. برنامه شما در این‌باره چیست؟

پاسخی ندارم. من از ریز جزئیات بی‌خبر هستم. اما باید به سمت شهر بدون گدا برویم ولی در این زمینه زمان اعلام کردن عملی نیست اما سیاست‌های جدی در این‌باره داریم.

***گفته می‌شود شهرداری تهران ۵۰ هزار میلیارد بدهی دارد. برنامه‌ای برای رفع این مشکل دارید یا قرار است دوباره کم‌کاری‌ها به گردن گذشتگان بیفتد؟

شهرداری همیشه بدهکار و طلبکار است، باید مدیریت دارایی داشته و هزینه‌ها را مدیریت کنیم تا بتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم. فکر می‌کنم می‌توانم برای این موضوع راه حل خوبی داشته باشم و خبرهای خوبی در راه باشد البته تأکید می‌کنم زمان‌بر است. بیش از ۲۰ سال است که در شهرداری هستم و کاملاً با بدنه آشنا هستم به همین دلیل فکر می‌کنم می‌توانم راه‌حل های خوبی ارائه کنم.

***در خصوص ایجاد منابع پایدار برای کلان شهر تهران چه برنامه‌ای دارید؟

نمی‌توانم بگویم که در مدت کوتاه این کار شدنی است. در حال حاضر ۷۰ تا ۷۵ درصد درآمد شهرداری تهران غیر پایدار است . باید وابستگی را به این روش کمتر کنیم، در این باره باید لایحه به شورا، مجلس و دولت ببریم که البته زمان‌بر است اما در دوره ۳ ساله می‌توانیم میزان درآمد پایدار را به ۳۰ درصد برسانیم.

***گفته می‌شود شما بازنشسته هستید؟

بله. بازنشسته بودم اما به موجب رأی دیوان عدالت، حکم بازگشت به کار گرفتم، کارمند رسمی شهرداری هستم و تا ۳.۵ سال آینده مشکلی برای فعالیت ندارم.

***رابطه شما با اعضای شورای شهر چگونه است؟

خیلی خوب است. کارنامه مشخصی در شهرداری دارم و شورا هم شورای منطقی است.

***به نظرتان در صورت انتخاب چند سال شهردار بمانید؟

دست خداست، نمی‌دانم.

***امکان دارد در میانه راه به خاطر سختی‌ها انصراف دهید و یا بیماری را بهانه کنید؟ 

سابقه این را نشان می‌دهد با تمام ناملایمات کنار آمده‌ام.

***در حال حاضر در مدیریت شهری بی ثباتی است و کارها بر زمین مانده است، چه برنامه‌ای دارید؟

قبول ندارم تهران بی‌ثبات است. در شهرداری سازمان‌ها و شرکت‌های مختلفی وجود دارد که به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

***مدرک تحصیلی شما لیسانس بازرگانی است؟ 

بله، مدرک تحصیلی بنده لیسانس بازرگانی است اما بیش از ۲۰ سال سابقه مدیریت شهری دارم و مشکلی وجود ندارد. البته شورا هر تصمیمی بگیرد تابع هستم. 

***اگر وارد شهرداری شدید دست به تغییرات گسترده می‌زنید؟

ضرورتی برای این کار نمی‌بینم. تغییرات در شهرداری رخ داده و اگر ضرورت باشد این کار انجام می‌شود.

***در چه تاریخی برنامه خود را به شورا ارائه می‌کنید؟

یکشنبه برنامه را ارائه می‌کنم و آمادگی کامل هم دارم.

***حرف پایانی

از اعضای شورا به خاطر اعتمادی که به مدیریت درون شهرداری کرده‌اند تشکر می‌کنم. از ۵ گزینه منتخب هرکدام شهردار شوند، وظیفه داریم که به خوبی در کنار شهردار کار کنیم و کمک‌رسانی کنیم تا تهران به آبادانی برسد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عدالتخواهی در بین جوان‌ها زنده‌ست
ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مطرح کرد؛
پرداخت کمک هزینه ازدواج بدون محدودیت زمانی
رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین