فارس از آخرین وضعیت ثبت جهانی «دماوند» گزارش می‌دهد

از معاون میراث فرهنگی اصرار از دبیرکل یونسکو انکار!

عنوان

ثبت دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو از جمله مباحثی است که سال‌ها در مورد آن صحبت شده و مسئولان سازمان میراث فرهنگی بارها از تلاش ایران برای ثبت جهانی دماوند خبر داده‌اند.

خبرگزاری فارس - سعیده اسدیان:  کوه دماوند با مساحتی بالغ بر 2 هزار و 950 هکتار در 13 تیرماه سال 87 به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و پس از آن بحث ثبت جهانی این اثر طبیعی مطرح شد اما به‌ دلیل بهره‌برداری از پوکه معدنی، برای ثبت جهانی با مشکل مواجه شد.

توقف فعالیت معادن واقع در ارتفاع بالای 2200متر قله دماوند با دستور رئیس دستگاه قضا

پس از این اتفاق، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در تاریخ 11 مردادماه سال 93 طی دستوری به رئیس کل دادگستری استان مازندران خواستار جلوگیری از فعالیت این معادن شد و به نوعی رای مثبت خود درخصوص ثبت جهانی دماوند را اعلام کرد.

سال 2016 کویر لوت و کوه دماوند نامزد ایران برای ثبت در فهرست جهانی آثار طبیعی یونسکو قرار گرفتند که کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در 27 تیرماه 95 از سوی کمیته جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید اما پرونده کوه دماوند به‌دلیل برخی مشکلات و همچنین سهمیه محدود برای ثبت، به جایی نرسید.

از معاون میراث فرهنگی اصرار از دبیر کل یونسکو انکار!

در حالی که دبیر کل کمیسیون یونسکو عنوان کرده که دماوند از فهرست ثبت‌های جهانی خارج شده اما 30 تیرماه سال جاری محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی در مراسم سمپوزیوم دماوند «2018» با اعلام «تلاش ایران برای ثبت جهانی دماوند»گفت: در حال حاضر در حال تهیه پرونده‌ای با موضوع دماوند هستیم تا این کوه و منظر آن ثبت جهانی شود.

طالبیان تصریح کرد: در حال حاضر مطالعات این پرونده به پایان رسیده و پیش‌بینی می‌کنیم یکی از بهترین پرونده‌های طبیعی ایران باشد که ثبت جهانی خواهد شد.

سهمیه ایران برای ثبت جهانی محدود است

فرهاد نظری، مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی دماوند اظهار داشت: ثبت جهانی دماوند در دستور کار است اما مراحل تهیه پرونده به لحاظ مدیریتی و حفاظتی زمان بر است.

وی ادامه داد: ما به طور موازی چند پرونده را جلو می‌بریم و پس از ارسال نهایی، آن را اعلام می‌کنیم.

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در پاسخ به این سوال که آیا بی توجهی به دستور رئیس قوه قضائیه و ادامه فعالیت معادن مانع از ثبت جهانی دماوند شده است؟ گفت: پاسخ این سوال نزد مسئولان صنعت و معدن، میراث فرهنگی استان مازندران، سازمان محیط زیست و سازمان زمین شناسی است چرا که من اطلاعی از ادامه فعالیت معادن ندارم اما یکی از دلایل عدم ثبت جهانی دماوند تا این لحظه، سهمیه محدود ایران است.

نظری تصریح کرد: ما هر سال یک سهمیه برای ثبت جهانی داریم و در سال 95 تصمیم گرفتیم کویر لوت را برای ثبت جهانی معرفی کنیم.

 وی تأکید کرد: با توجه به اهمیت دماوند چه از لحاظ اسطوره‌ای و چه از لحاظ تاریخی، مصمم هستیم تا این اثر را در فهرست جهانی یونسکو به ثبت برسانیم.

ثبت دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو از جمله مباحثی است که سال‌ها در مورد آن صحبت شده اما به دلیل فعالیت معادن پوکه و ضوابط سختی که برای ثبت جهانی دماوند در نظر گرفته شده، می طلبد که سازمان میراث فرهنگی و محیط زیست برای ثبت این اثر طبیعی تلاش‌های بیشتری را داشته باشند و گام‌های موثرتری را بردارند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ایدر دیدار مدال‌آوران و قهرمانان بازی‌های پاراآسیایی

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 

بررسی تحولات چند ماه اخیر بازار ارز و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز حاصل از صادرات خود، نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در دوران بحران ارزی، به‌جای کمک به دولت، جهت برطرف کردن بحران، بیشتر به دنبال بالا بردن سود خود بوده‌اند، همکاری نکردن پتروشیمی‌ها، ازآن‌جهت حائز اهمیت است که این شرکت‌ها جزءارز آورترین صنایع کشور هستند.

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

ارتش رژیم صهیونیستی سعی داشت با تکرار طرحی که حماس علیه آنان در جنگ پیشین انجام داد(ربایش نیروی نظامی) ضمن کاهش فشار افکار عمومی بر دولت نتانیاهو، برگ برنده ای برای آتش بس با حماس و تبادل اسرا داشته باشد. اما هوشیاری مقاومت چالش اسرا را برای صهیونیست ها دو چندان کرد.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مطرح کرد؛
پرداخت کمک هزینه ازدواج بدون محدودیت زمانی
رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین