فارس از آخرین وضعیت ثبت جهانی «دماوند» گزارش می‌دهد

از معاون میراث فرهنگی اصرار از دبیرکل یونسکو انکار!

عنوان

ثبت دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو از جمله مباحثی است که سال‌ها در مورد آن صحبت شده و مسئولان سازمان میراث فرهنگی بارها از تلاش ایران برای ثبت جهانی دماوند خبر داده‌اند.

خبرگزاری فارس - سعیده اسدیان:  کوه دماوند با مساحتی بالغ بر 2 هزار و 950 هکتار در 13 تیرماه سال 87 به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و پس از آن بحث ثبت جهانی این اثر طبیعی مطرح شد اما به‌ دلیل بهره‌برداری از پوکه معدنی، برای ثبت جهانی با مشکل مواجه شد.

توقف فعالیت معادن واقع در ارتفاع بالای 2200متر قله دماوند با دستور رئیس دستگاه قضا

پس از این اتفاق، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در تاریخ 11 مردادماه سال 93 طی دستوری به رئیس کل دادگستری استان مازندران خواستار جلوگیری از فعالیت این معادن شد و به نوعی رای مثبت خود درخصوص ثبت جهانی دماوند را اعلام کرد.

سال 2016 کویر لوت و کوه دماوند نامزد ایران برای ثبت در فهرست جهانی آثار طبیعی یونسکو قرار گرفتند که کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در 27 تیرماه 95 از سوی کمیته جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید اما پرونده کوه دماوند به‌دلیل برخی مشکلات و همچنین سهمیه محدود برای ثبت، به جایی نرسید.

از معاون میراث فرهنگی اصرار از دبیر کل یونسکو انکار!

در حالی که دبیر کل کمیسیون یونسکو عنوان کرده که دماوند از فهرست ثبت‌های جهانی خارج شده اما 30 تیرماه سال جاری محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی در مراسم سمپوزیوم دماوند «2018» با اعلام «تلاش ایران برای ثبت جهانی دماوند»گفت: در حال حاضر در حال تهیه پرونده‌ای با موضوع دماوند هستیم تا این کوه و منظر آن ثبت جهانی شود.

طالبیان تصریح کرد: در حال حاضر مطالعات این پرونده به پایان رسیده و پیش‌بینی می‌کنیم یکی از بهترین پرونده‌های طبیعی ایران باشد که ثبت جهانی خواهد شد.

سهمیه ایران برای ثبت جهانی محدود است

فرهاد نظری، مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی دماوند اظهار داشت: ثبت جهانی دماوند در دستور کار است اما مراحل تهیه پرونده به لحاظ مدیریتی و حفاظتی زمان بر است.

وی ادامه داد: ما به طور موازی چند پرونده را جلو می‌بریم و پس از ارسال نهایی، آن را اعلام می‌کنیم.

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در پاسخ به این سوال که آیا بی توجهی به دستور رئیس قوه قضائیه و ادامه فعالیت معادن مانع از ثبت جهانی دماوند شده است؟ گفت: پاسخ این سوال نزد مسئولان صنعت و معدن، میراث فرهنگی استان مازندران، سازمان محیط زیست و سازمان زمین شناسی است چرا که من اطلاعی از ادامه فعالیت معادن ندارم اما یکی از دلایل عدم ثبت جهانی دماوند تا این لحظه، سهمیه محدود ایران است.

نظری تصریح کرد: ما هر سال یک سهمیه برای ثبت جهانی داریم و در سال 95 تصمیم گرفتیم کویر لوت را برای ثبت جهانی معرفی کنیم.

 وی تأکید کرد: با توجه به اهمیت دماوند چه از لحاظ اسطوره‌ای و چه از لحاظ تاریخی، مصمم هستیم تا این اثر را در فهرست جهانی یونسکو به ثبت برسانیم.

ثبت دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو از جمله مباحثی است که سال‌ها در مورد آن صحبت شده اما به دلیل فعالیت معادن پوکه و ضوابط سختی که برای ثبت جهانی دماوند در نظر گرفته شده، می طلبد که سازمان میراث فرهنگی و محیط زیست برای ثبت این اثر طبیعی تلاش‌های بیشتری را داشته باشند و گام‌های موثرتری را بردارند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
تازه ترین خبرها از واژگونی اتوبوس
شمار دانشجویان جانباخته دانشگاه آزاد به ۱۰ تن رسید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین