ساز وکارهای حمایتی بنیاد فارابی از فیلم های سینمایی تشریح شد

عنوان

تهران-ایرنا- معاونت فرهنگی پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی با تشریح سازوکارهای حمایتی فارابی از فیلم های سینمایی اعلام کرد: راهبرد این بنیاد در دوران جدید، تکیه و تمرکز بر تولید و ارتقای محتوای فرهنگی است و حمایت عام از همه فیلم ها در دستور کار قرار ندارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از بنیاد سینمایی فارابی، معاونت فرهنگی پژوهشی این بنیاد، با توجه به اهمیت آشنایی سینماگران حرفه ای با ساز و کار حمایت های بنیاد سینمایی فارابی، توضیحاتی را درباره روال و فرایند بررسی تقاضاهای حمایتی سینماگران ارائه و سازوکار حمایت های این بنیاد از فیلم های سینمایی را به شرح زیر تشریح کرد:
**مطابق مفاد «بنیادنامه»؛ بنیاد سینمایی فارابی یکی از بازوهای اجرایی سیاست ها و سمت گیری های فرهنگی و هنری و امور سینمایی کشور است و در فرهنگ نوین سینمای ایران که در شان جمهوری اسلامی است، عملا نقش بازوی هماهنگ کننده فرهنگی این هنر صنعت را ایفا می کند.
به این ترتیب بنیاد با کمک های مادی، فکری و مشاوره ای برای تولید فیلم های درخور جمهوری اسلامی و با تولید مستقل یا مشارکت در تولید فیلم با شرایط حرفه ای تلاش می کند که در سطوح کمی و کیفی سینمای ایران، مدل سازی کند و به هدایت و حمایت از جریان های فیلم سازی همسو با اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی بپردازد.

**بنیاد سینمایی فارابی مانند هر موسسه فرهنگی و سینمایی، بر اساس راهبردهای کلان، ماموریت ها و اولویت های تعیین شده، برنامه های سالانه خود را تدوین و اجرا می کند. راهبرد فارابی در دوران جدید، تکیه و تمرکز بر تولید و ارتقای محتوای فرهنگی است. بنابراین «حمایت عام» از همه فیلم ها در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی قرار ندارد، اما حمایت از فیلم هایی با اولویت های فرهنگی، از برنامه های اصلی بنیاد به شمار می رود. این اولویت ها بر اساس برنامه جامع سازمان سینمایی و ساز و کارهای قانونی سازمان سینمایی تبیین می شود.
موضوعات و مصادیق اولویت های فرهنگی در سینما شامل مواردی است که عموما به منظور ارتقاء و توسعه برخی گونه ها مانند کودک و نوجوان، معناگرا، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مقاومت و سینمای اجتماعی انجام می شود و حمایت فارابی بر این گونه ها، همچنین تقویت «تولید مشترک» و «فن آوری های نوین صنعت تصویر» تمرکز دارد.

**بنیاد سینمایی فارابی مرجع رد یا تایید فیلمنامه و ممیزی فیلمنامه های سینمایی نیست؛ مرجع رسمی رسیدگی و صدور مجوز ساخت فیلمنامه های سینمایی، معاونت ارزشیابی و نظارت بر آثار سینمایی سازمان سینمایی است؛ بنابر این بنیاد فارابی فیلمنامه متقاضیان حمایت را پس از اخذ و ارائه پروانه ساخت، از حیث ظرفیت های فرهنگی و سینمایی در شوراهای مشورتی تخصصی بررسی می کند. هدف شوراهای مشورتی بنیاد ارتقای متن و فیلمنامه در مقیاس سینمای حرفه ای و داستان گو است.

** شوراهای تخصصی بنیاد فارابی، از طریق ارائه تحلیل و پیشنهاد، نقش مشورتی ایفا می کنند و برای ارتقای متن به فیلم سازان متقاضیِ دریافت حمایت کمک می کنند. اعضای شوراها متغیّر هستند و فیلم سازان حرفه ای، فیلمنامه نویسان و نویسندگان سینمایی در این شوراها حضور دارند. همچنین به ضرورت های موضوعی، گاه اعضایی برای بررسی فیلمنامه هایی معین برای یک یا دو جلسه دعوت می شوند.

** تصمیم گیری در مورد حمایت و میزان و نحوه حمایت ها، به عهده کمیسیون فرهنگی و هنری (شورای تولید) بنیاد است. سینماگرانی که متقاضی برخورداری از حمایت های بنیاد سینمایی فارابی در تولید فیلم نامه مورد نظر خود هستند، پس از اخذ پروانه های ساخت، فیلم نامه های خود را برای بررسی به بنیاد ارائه می کنند و سپس با توجه به این مهم که فیلم نامه ی ارائه شده تا چه حد در راستای سیاست های کلان سازمان سینمایی و برنامه های بنیاد فارابی است، حمایت از اثر به تشخیص کمیسیون فرهنگی و هنری (شورای تولید) مورد تصویب قرار می گیرد.

**هر فیلم سازی که از معاونت ارزشیابی برای اثر سینمایی خود، پروانه ساخت اخذ کند، نباید این انتظار را داشته باشد که مورد حمایت بنیاد سینمایی فارابی قرار گیرد. بسیاری از سینماگرانی که پروانه ساخت دریافت می کنند بدون نیاز به حمایت های فارابی، فیلم خود را از طریق منابع مالی مختلف به تولید می رسانند و کسانی که متقاضی دریافت حمایت از این نهاد سینمایی هستند، فیلم نامه شان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

** کسانی که فیلم نامه خود را برای جلب حمایت به بنیاد سینمایی فارابی می دهند مجبور به اعمال پیشنهادات تخصصی کارشناسان نیستند و کسی نمی تواند کارگردان و یا تهیه کننده ای را مجبور کند در فیلم نامه اش بازنگری کند. متقاضیان مختارند در صورت تمایل برای جذب حمایت ها پیشنهادهای شوراها را بپذیرند. بنیاد سینمایی فارابی هم الزامی به پذیرش و حمایت هر فیلم نامه ای که دارای مجوزی قانونی است ندارد.
بدیهی است فیلم نامه هایی مورد حمایت قرار می گیرند که در راستای منافع و مصالح ملی و اولویت های فرهنگی بنیاد فارابی باشند و اگر فیلم نامه ای در این راستا نباشد در محدوده بررسی ها قرار نخواهد گرفت.

**بنیاد سینمایی فارابی بر اساس راهبردهای کلان و برنامه های سالیانه خود، در شش ماهه اول هر سال، تعدادی فیلم نامه را برای حمایت بررسی و انتخاب می کند. مرجع تصمیم و تشخیص میزان حمایت از یک فیلمنامه، کمیسیون فرهنگی هنری یا شورای تولید بنیاد سینمایی فارابی است. اعضای کمیسیون فرهنگی (شورای تولید) بنیاد از مدیرعامل، قائم مقام، معاون فرهنگی (دبیر شورا)، معاون بین الملل، کارشناس تولید، خزانه دار و مدیر امور حقوقی بنیاد (بدون حق رای) تشکیل شده و در نهایت فیلم ها برای حمایت از سوی این کمیسیون انتخاب می شوند.

**از آنجا که سنگ بنای کیفیت، موفقیت و جذابیت هر فیلم، فیلم نامه آن است، بنیاد به کلیه فیلم نامه هایی که پروانه ساخت اخذ کرده و در شمول اهداف و اولویت های فرهنگی بنیاد و آماده تولید باشند، خدمات مشاوره ای تخصصی برای پرورش و ارتقای فیلم نامه اختصاص خواهد داد.
هزینه این مشاوره ها از سوی بنیاد سینمایی فارابی پرداخت می شود و بنیاد با پرداخت حق الزحمه مشاوره، پژوهش و بازنویسی به ارتقای فیلم نامه و نهایتا ارتقای فیلم و موفقیت آن کمک خواهد کرد. مشاوره به فیلم سازان با توافق کارگردان و تهیه کننده انجام می شود و یکی از ماموریت های جدید فارابی، کمک به ارتقای کیفی فیلم نامه است.
فراهنگ**3009**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

فیلم: ادعای کمک مالی به «غزه و لبنان» دروغ است

ادعا میکنند جمهوری اسلامی به "غزه و لبنان" کمک مالی می‌کند، دروغ است. این حرف سلطنت طلب‌هاست،‌ قطر به اینها کمک مالی می‌کند/ شبکه "من و تو" ذهنیت نئولیبرال را بین ایرانیان ترویج می‌کند

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین