انتقاد دوباره رحیم‌پور ازغدی به حوزه: ۱۰۰ درس خارج فقه پویا به انقلاب و مردم بدهکارید

عنوان

رحیم‌پورازغدی معتقد است مغزهای متفکر جامعه یعنی دانشگاهیان و حوزویان در حل چالش‌های اجتماعی کم‌کاری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست تخصصی و مراسم رونمایی از هفت جلد کتاب با موضوع «جنگ جهانی جمعیت» عصر دیروز در سالن سوره حوزه هنری با حضور حسن رحیم پور ازغدی، حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین، علی اکبر محزون رئیس کمیته جمعیت شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از نخبگان فرهنگی کشور برگزار شد.

رحیم پور ازغدی در این نشست با انتقاد از عملکرد نهادهای حکومتی در رفع معضلات جامعه گفت: در خیلی از مسائل حساس کشور اِعمال حاکمیت نمی شود؛ در حالی که لازمه هر حاکمیتی مدیریت بحران است. متأسفانه در خیلی از مسائل کشور اِعمال حاکمیت نمی شود. در حالی که سیاست های کلی نظام از سوی رهبر انقلاب و نهادهای انقلابی و فرهنگی ابلاغ می شود اما نهادهای مربوطه به صورت بایسته این سیاست ها را پیگیری نمی کنند؛ یکی از آن ها موضوع افزایش جمعیت است. گزاره هایی که کشورهای اروپایی برای تشویق مردم جهت افزایش جمعیت در نظر می گیرند، نسبت به ما قابل مقایسه نیست. اخیراً کشور ایتالیا برای خانواده ای که صاحب فرزند سوم شود، زمین کشاورزی اعطا می کند.

وی در انتقاد از عملکرد حوزه و دانشگاه در حل چالش های اجتماعی گفت: ما یک وقت در فیضیه قم گفتیم "کنار طهارت و نجاست، تعدادی درس خارج فقه درباره جمعیت و اقتصاد و... بگذارید." یک باره ناراحت شدند که "چرا به ما توهین می کنید؟"، در حالی که خدا و پیامبر(ص) این گزاره ها را در قرآن و روایات فرمودند. "چرا بی تفاوت هستیم؟" وقتی حوزه از عرصه ها غایب است، وقتی پنج تا درس خارج فقه در حوزه رسانه، فضای مجازی، سینما، جمعیت و ... ندارد، چرا باید از انتقادات ناراحت شود؟ آن مقداری هم که کار شده بنده مطلعم سطحش متوسط است. این خلأ را باید چه کسی پر کند؟ در چنین شرایطی غربی ها برای شما سیاست های جمعیتی می نویسند، یعنی این همه شهید دادیم و دشمن را خارج کردیم، اما با کم کاری حوزه و دانشگاه تفکرات و اسناد دشمن را باید جزو سیاست های نظام کنیم.

رحیم پور ازغدی افزود: از حوزه علمیه باید مطالبه کرد "شما صد تا درس خارج فقه پویا به انقلاب و امت بدهکارید". دانشگاه ما از حوزه علمیه مسئول تر است. 70 درصد دانشگاه های ما با موضوع علوم انسانی است. کدام مسأله انسانی کشور را درست تحقیق و حل کردند؟ مسائلی مثل ازدواج، طلاق، جمعیت، اعتیاد، اختلاس و ناکارآمدی ادارات، آلودگی، محیط زیست، مشکلات ترافیک و... از جمله مسائل مهم کشور است. پایان نامه می نویسند، کتاب چاپ می کنند، مدرک می گیرند، مدرک می دهند، بعد که می گوییم "اینها چه ربطی به مشکلات جامعه دارد؟"، می گویند دانشگاه و حوزه فراتر از جامعه عمل می کنند؛ یعنی عملاً با جامعه کاری ندارند؛ خب، این ها غلط است.

وی ادامه داد: بنابراین مغزهای متفکر جامعه یعنی دانشگاهیان و حوزویان کم کاری می کنند. من در کتاب یا مقاله ای فقهی ندیدم تمام آیات جمعیت استخراج شده باشد و تبیین مناسبی ارائه شود. مشکل خودمان را قرار است حل کنیم یا مشکل انقلاب و ملت را؟

در ادامه این مراسم از هفت جلد کتاب «جنگ جهانی جمعیت» اثر صالح قاسمی، پژوهشگر مسائل جمعیت رونمایی شد. کتاب های «کندو»، «پایان پویایی»، «قتل عام خاموش»، «باید برگردیم»، «نسخۀ بدلی» و «من قاتل نیستم» و کتاب «یک نان آور بیشتر» تازه ترین اثر این مجموعه، همگی به همت نشر خیزش نو منتشر شده اند. این کتاب ها حاصل پژوهش های قاسمی دربارۀ تهدیدات جمعیتی و آمار و ارقام درخصوص بحران جمعیت ایران، سیاست های جمعیتی ایران و کشورهای دیگر، طرح های نظام سلطه برای مهار جمعیت جهان و... است.

در انتهای این مراسم از فعالان رسانه ای حوزه خانواده به ویژه جمعیت شناسی و نیز از برخی خانواده های شهدا تقدیر به عمل آمد. 

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین