«سرباز کوچک امام» معرفی شد

عنوان

معرفی و خاطره‌گویی کتاب «سرباز کوچک امام(ره)» با حضور نویسندۀ کتاب و مهدی طحانیان در محل اتحادیۀ جامعۀ اسلامی دانشجویان برگزار شد.

به گزارش نسیم آنلاین معرفی و خاطره گویی کتاب «سرباز کوچک امام(ره)» با حضور فاطمه دوست کامی، نویسندۀ کتاب و مهدی طحانیان در محل اتحادیۀ جامعۀ اسلامی دانشجویان برگزار گردید.

فاطمه دوست کامی در ابتدای این نشست گفت: کارکردن با آزادگان ویژگی های خاص خودش را دارد. برای کتاب سرباز کوچک امام 161 جلسه مصاحبه و 350 ساعت صوت گرفتیم که وقتی مکتوب شد، حدود هفت هزار صفحه شد. گاهی آقای طحانیان می خواندند و می گفتند اصلاً این جور نبوده و کار باب میل ایشان نمی شد. از جلسه 30 به بعد مسئولین مربوطه گفتند دیگر فرصت نیست و باید کار زودتر جمع شود. سختی های کار زیاد بود؛ اما چیزی که سختی ها را قابل تحمل می کرد، یکی صبوری آقای طحانیان بود و دیگری تازگی و ناب بودن خاطرات ایشان بود.

نویسندۀ کتاب «سرباز کوچک امام» افزود: جدای این، تحقیقات میدانی هم داشتیم. مثلاً آقای طحانیان در یکی از اردوگاه ها رابط چهار خواهر آزاده ای بودند که در اردوگاه بودند. چون ایشان به لحاظ سن و سال کوچک بودند و ذکاوت بالایی هم داشتند، توانسته بودند این کار را انجام دهند. گاهی افراد در گفتن خاطراتشان برای جلوگیری از خودستایی بعضی چیزها را نمی گویند؛ در نتیجه خودسانسوری رقم می خورد. لذا باید برخی مسائل را از زبان دیگران بشنویم. برای رفتن نزد برخی از این دوستان مثل خانم آزاد یا خانم بهرامی و… یک سال طول کشید تا موفق به دیدار با آن ها شوم.

دوست کامی در ادامه در پاسخ به این سؤال که جذاب ترین بخش خاطرات برایش کدام قسمت بوده است گفت: وقتی خاطرات را می شنوی و با شخصیت همراه می شوی، کلیت همراهی با خاطرات است که برای شما جذاب می شود. با هوشی که آقای طحانیان داشتند و نظری که خداوند به ایشان داشت، اصلاً در شرایط سخت دوران اسارت دچار استیصال نمی شدند. حتی ایشان را شش ساله معرفی می کردند و می گفتند خمینی چون سرباز ندارد، از مهدکودک این بچه را دزدیده اند و به جبهه آورده اند. یا پاسخ دندان شکن ایشان به عدنان خیرالله، وزیر جنگ صدام که موجب رسوایی او در مقابل تمام فرماندهان جنگی می شود خواندنی است. اگرچه تمام خاطرات از جذابیتی برخوردارند که خوانندگان با داستان همراه می شوند.

مهدی طحانیان در ادامۀ برنامه گفت: وقتی برای گفتن خاطرات جنگ یاد آن حادثۀ عظیم می افتم، می بینم با بوستانی بزرگ و گل های بسیار زیبا و متنوعی طرف هستم که تنها چند گل از آن ها را می توانم بچینم و تقدیم کنم. همه تلاششان این بود که در دوران اسارات شرایط را به گونه ای رقم بزنند که فقط شاهد ذلت و خواری ما باشند. اما موفق نمی شدند. وقتی می گویند مهماتی که صدام در یک سال جنگ علیه ما استفاده کرد به اندازۀ جنگ جهانی دوم بوده است، متوجه ابعاد عظیم این جنگ و دشمنی ها می شویم. اما چگونه توانستیم پیروز شویم؟ اسلام به ما این قدرت ها را داد. اسلام به جوان های ما جسارت و شهادت طلبی داد. این پیروزی ها ثمرۀ این اسلام بود.

این آزادۀ دوران دفاع مقدس در ادامه عنوان کرد: اما امروز متأسفانه می بینیم که خیلی از جوان ها غافل اند. خیلی بد است که شعار می دهند جمهوری ایرانی. نمی دانند با جمهوری ایرانی حتی یک لحظه هم در مقابل این هجمه ها نمی توانید دفاع کنید. دین و ایمان است که انگیزۀ شهادت می دهد چون نهایت کار انتخاب میان دو خوبی است. این است که هر توطئه ای علیه ما می کنند، محکوم به شکست است. دشمنان امروز دارند با تمام قوا علیه ولایت فقیه و … عمل می کنند و یک سراب دارند ترسیم می کنند. این همه رسانه های ماهواره ای به زبان فارسی و با بهترین کیفیت می خواهند زرق و برق دنیا را در دل جوان های ما القا کنند. باید این عرصه را از دشمن بگیریم.

طحانیان سپس گفت: باارزش ترین و نفیس ترین دستاوردهایمان در دوران دفاع مقدس را باید به جوانانمان بفهمانیم تا بدانند اگر عزت و شرف می خواهیم و دلمان برای فرزندانمان می سوزد، باید به اسلام عزیز چنگ بزنیم. در سایۀ این اسلام می توانیم پشت هر دشمنی را به خاک بمالیم. به برکت تفکر ازخودگذشتگی، جوانان ما تمام سختی ها را تحمل کردند. اگر این تفکر را داشته باشیم، حتی اگر اسیر دشمن باشیم، پیروز جنگ ما هستیم. در دوران اسارت بدترین نیروهای صدام به ما می گفتند شما مافوق انسان هستید و ما اسیر شما هستیم. این ها را من تجربه کردم. شما زبانتان گویاتر است. این ها را به جامعه منتقل کنید که در پناه اسلام می توانیم به همۀ خواسته هایمان برسیم. اگر با انگیزه و روحیه ای که در دفاع مقدس داشتیم امروز هم ظاهر بشویم، دیگر دشمن طمع نمی کند که ما را تحریم کند و برای ما بازی های مختلف از جمله گزینه های روی میز دربیاورد.

این رزمندۀ دوران دفاع مقدس در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از حضار دربارۀ بخشی از کتاب درخصوص نقشۀ به شهادت رساندن خود نیز گفت: عراقی ها طمع این را داشتند که ما را به خط مقدمشان ببرند و به سربازانشان نشان دهند که سربازان خمینی همگی همین طور کم سن هستند و خمینی نیرویی ندارد. هزاران بلا بر سر ما آوردند. من را خیلی تهدید می کردند که اگر این بار دست از پا خطا کنی، چنین می کنیم و چنان. یک بار دست و پای من رابستند و به کنار کاتیوشا بردند. کاتیوشا شروع به شلیک کرد و از همان ابتدا صدای زیاد و حجم آتش زیاد آن باعث شد زمین زیر پای من بلرزد؛ کاتیوشایی که از دور هم سربازان گوششان را می گیرند؛ از بس صدای آن زیاد است. گویی من را در مواد مذاب گذاشته بودند و دائم بر سرم می کوبیدند. اما بالاخره گلوله ها تمام شد و باز هم زنده ماندیم.

وی افزود: جاهای مختلفی مرا می بردند. مترجمی که همراه من بود، مدام می گفت اینجا دیگر نمی توانی از آن حرف ها بزنی. هرچه گفتند، بگو چشم و صحبت اضافی نکن. در اتاقی رفتیم که تمام فرماندهان عراقی از جمله عدنان خیرالله در آن اتاق در پشت یک میز بزرگ نشسته بودند. عدنان خیرالله تا من را دید، شروع به خندیدن کرد و به سمت من آمد. به تدریج بقیۀ فرماندهان هم شروع به خنده کردند. به قدری گلی و خاکی شده بودم که من را بردند برای شست وشو و حتی حین شست وشو از فرط تشنگی آب هایی را که بر سرم می ریختند می خوردم.

طحانیان اضافه کرد: بعد من را برگرداندند و از من پرسید که چند سال داری؟ گفتم 13 سال. گفت تو شش سال هم نداری. گفت تو با این سن کم نترسیدی به جنگ با عراق به این عظمت آمده ای و شروع کرد به گفتن از عظمت عراق. اما ما به برکت اسلام روحیۀ عجیبی داشتیم و همین روحیه باعث می شد هیچ چیزی از دشمن، ما را تحت تأثیر قرار ندهد. لذا در پاسخ به او گفتم اینجا که میدان کشتی نیست. میدان جنگ است. ما چون کوچک هستیم، شما نمی توانید ما را بزنید؛ اما شما چون درشت هستید، ما راحت شما را هدف گلوله قرار می دهیم. تمام فرماندهان خجالت زده شدند و نمی خواستند به روی خودشان بیاورند. در همین حال مترجم دست مرا کشید و گفت دیگر تو را می کشند با این حرفی که زدی. اما آن روحیه باعث می شد که از خوشحالی اصلاً به این مسائل توجه نکنم و بسیار خوشحال بودم که توانستم این حرف ها را بزنم.

وی ادامه داد: اگر دنیا را هم به ما می دادند، ما حاضر نبودیم حتی یک کلام بگوییم که دشمن را شاد کند. ما دوست داریم وقتی این خاطرات و حقایق را می شنوید، به مکتب اسلام آفرین بگویید که می تواند چنین عظمتی بیافریند. خطبۀ متقین نهج البلاغه را بخوانید. با یکی از صفاتی که علی(ع) در این خطبه می فرمایند، می توان شگفتی های زیادی را رقم زد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

طبقه متوسط، مستضعفین و شاغلین فقیر در گفتگو با دکتر محمد خوش‌چهره

افزایش تعداد شاغلین فقیر نتیجه سیاست‌های غلط دولت است

حق بیمه قرارداد؛ خنجری بر پشت کارآفرینان

سازمان تامین اجتماعی یکی از مهم ترین نهاد های موثر در اقتصاد کشور است. این سازمان  که به دلیل مشکلات ساختاری و سوء مدیریت، گرفتار مشکلات مالی است، با دریافت مبالغ غیر منصفانه از کارفرماها، مشکلات مالی خود را مرهم نهاده است. اما این شرایط، کار را برای بنگاه های تولیدی بسیار سخت کرده است

خودکفایی و استقلال اقتصادی لازمه فعالیت‌های فرهنگی

اگر استقلال مالی از حاکمیت در انجام فعالیت‌های فرهنگی تحقق یابد، تولیدات فرهنگی خودکفا در همه جا و همه شرایطی، با اندکی تغییر در بازدهی، قدرت زیست خواهند داشت و آنگاه می‌توان به گسترش چنین فعالیت هایی در محیط‌های فرهنگی خارج از حاکمیت جغرافیایی جمهوری اسلامی نیز چشم دوخت. به عبارتی استقلال اقتصادی راز بقای فعالیت های فرهنگی و پیش نیازی برای صدور انقلاب است.

شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست‌طلبی/ نباید دنبال ریاست بدویم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برخی‌ها برای نمایندگی مجلس خودشان را می‌کُشند؛ اگر راه پیدا نکنند یا صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می‌زند که چرا نشد؛ این عقل و تدبیر نیست.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی (۲)
خودکفایی و استقلال اقتصادی لازمه فعالیت‌های فرهنگی
درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه
چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
تصویر آینده نیاز امروز جامعه
امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
حاشیه‌ای بر رونمایی از یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای درباره فیلم و سریال
از دستورات عمل‌ نکرده تا آیین رونمایی از دست‌خط
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین