الشرق:

الجبیر دیپلوماسی پوسیده خود را زیر لوای اسلام پنهان می کند

عنوان

تهران-ایرنا- روزنامه قطری 'الشرق' در واکنش به ادعای عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی که تحقیقات درباره قتل جمال خاشقجی باعث جدایی در صفوف مسلمین می شود، تاکید کرد وی دیپلوماسی پوسیده خود را زیر لوای اسلام پنهان می کند و در واقع اقدامات عربستان است که در میان مسلمانان جدایی می افکند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، الشرق افزود: الجبیر هرگاه دیپلوماسی پوسیده خود را در خطر ببیند، زیر لوای جهان اسلام پنهان می شود. این بار بعد از مدت ها سکوت در یک کنفرانس خبری در ریاض مدعی شده سیاسی کردن موضوع قتل خاشقچی در دنیای اسلام شکاف ایجاد می کند. اما وزیر خارجه آل سعود روشن نکرد که چگونه تحقیق در این باره جدایی در صف جهان اسلام می افکند آن هم زمانی که در قرآن کریم آمده است: 'من قتل نفسا بغیر نفس أو فساد فی الارض فکأنما قتل الناس جمیعا (هر کس انسانی را جز به قصاص قتل یا [به کیفر] فسادی در زمین بکشد چنان است که گویی همه مردم را کشته باشد و هر کس کسی را زنده بدارد چنان است که گویی تمام مردم را زنده داشته است.(سوره مائده /32) )' و این موضوعی است که جهان سلام به آن ایمان دارد.
این روزنامه قطری ارتکاب به جرم در خاک یک کشور و کوچک شمردن حاکمیت آن کشور به این بهانه که جنایت در داخل کنسولگری عربستان رخ داده و به ترکیه ارتباطی ندارد را باعث شکاف و نقض آشکار توافق بین المللی توصیف کرد.
الشرق افزود فریب دادن کسی که وارد کنسولگری کشور خود شده و قتل و تکه تکه کردن جسد وی در سفارت به اصطلاح 'خادم الحرمین الشریفین' و دروغ و انکار این جنایت، بی احترامی به دین رحمت است.
این روزنامه قطری همچنین جنگ افروزی های ائتلاف خود خوانده عربستان را عامل شکاف در صفوف مسلمانان دانست و افزود: ادامه جنگ در یمن و قربانی شدن مردم بیگناه موضوعی است که وحدت مسلمانان را برهم می زند. هدر دادن ثروت های دنیای اسلام و خرج کردن آن ها برای خرید سلاح و امضا قراردادهایی برای جنگ افروزی به هدف تسویه حساب و کینه ورزی های بی فایده، وحدت مسلمانان را تهدید می کند.
الشرق همچنین به موضوع محرومیت فلسطینیان از ادای فریضه حج اشاره کرد و سیاسی کردن فریضه حج و دادن گذرنامه حج به کسانی که با آن ها موافق هستند و ممانعت از ورود کسانی که با آن ها مخالف اند را باعث جدایی در میان مسلمانان دانست.
این روزنامه تاکید کرد که تلاش بن سلمان برای اجرایی شدن معامله آمریکایی قرن و بی توجهی به حقوق فلسطینیان برای راضی نگه داشتن رژیم صهیونیستی و حمایت از آن، امری است که در صفوف مسلمین جدایی می افکند.
الشرق در پایان تاکید کرد: بازداشت و زندانی کردن دانشمندان وحدت را از بین می برد. این که هر اختلاف سیاسی را موضوع دینی تلقی کرد و هر مخالفتی را مخالفت با اسلام دانست به وحدت مسلمانان آسیب می رساند. بی احترامی به زنان مسلمان و دستگیر کردن هر که از حق خود سخن گوید و خواستار ساده ترین حقوق خود مانند حق رانندگی باشد، جای نگرانی دارد.
به گزارش ایرنا، وزیر خارجه عربستان که برخلاف روال همیشگی اخیرا خبری از موضع گیری های وی نیست، روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در ریاض هرگونه دخالت مجامع جهانی و بین المللی برای مشخص شدن سرنوشت مبهم قتل خاشقچی را رد کرد و مدعی شد قتل وی موجب شکاف در جامعه اسلامی شده است و ما به دنبال وحدت دوباره کشورها هستیم.
خاشقچی 59 ساله، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نشریه واشنگتن پست، دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما هرگز از آن خارج نشد.
در حالی که مقام های ریاض ابتدا مدعی شدند خاشقچی در جریان یک مشاجره کشته شده، اما دادستان کل عربستان بالاخره اعتراف کرد قتل این روزنامه نگار، عمدی بوده است.
خاورم**3224*1049

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه

چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار 4200 تومانی

با گذشت 8 ماه از تصمیم دلار 4200 تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

مدیران فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نماز جمعه قلب تپنده جامعه و مغز بیدار جامعه باید باشد که برای مشکلات مردم دائما راه‌حل ارائه دهد.

قیمت‌ها با پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد/ روحانی استاد فرافکنی درتحمیلFATF است

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین