الشرق:

الجبیر دیپلوماسی پوسیده خود را زیر لوای اسلام پنهان می کند

عنوان

تهران-ایرنا- روزنامه قطری 'الشرق' در واکنش به ادعای عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی که تحقیقات درباره قتل جمال خاشقجی باعث جدایی در صفوف مسلمین می شود، تاکید کرد وی دیپلوماسی پوسیده خود را زیر لوای اسلام پنهان می کند و در واقع اقدامات عربستان است که در میان مسلمانان جدایی می افکند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، الشرق افزود: الجبیر هرگاه دیپلوماسی پوسیده خود را در خطر ببیند، زیر لوای جهان اسلام پنهان می شود. این بار بعد از مدت ها سکوت در یک کنفرانس خبری در ریاض مدعی شده سیاسی کردن موضوع قتل خاشقچی در دنیای اسلام شکاف ایجاد می کند. اما وزیر خارجه آل سعود روشن نکرد که چگونه تحقیق در این باره جدایی در صف جهان اسلام می افکند آن هم زمانی که در قرآن کریم آمده است: 'من قتل نفسا بغیر نفس أو فساد فی الارض فکأنما قتل الناس جمیعا (هر کس انسانی را جز به قصاص قتل یا [به کیفر] فسادی در زمین بکشد چنان است که گویی همه مردم را کشته باشد و هر کس کسی را زنده بدارد چنان است که گویی تمام مردم را زنده داشته است.(سوره مائده /32) )' و این موضوعی است که جهان سلام به آن ایمان دارد.
این روزنامه قطری ارتکاب به جرم در خاک یک کشور و کوچک شمردن حاکمیت آن کشور به این بهانه که جنایت در داخل کنسولگری عربستان رخ داده و به ترکیه ارتباطی ندارد را باعث شکاف و نقض آشکار توافق بین المللی توصیف کرد.
الشرق افزود فریب دادن کسی که وارد کنسولگری کشور خود شده و قتل و تکه تکه کردن جسد وی در سفارت به اصطلاح 'خادم الحرمین الشریفین' و دروغ و انکار این جنایت، بی احترامی به دین رحمت است.
این روزنامه قطری همچنین جنگ افروزی های ائتلاف خود خوانده عربستان را عامل شکاف در صفوف مسلمانان دانست و افزود: ادامه جنگ در یمن و قربانی شدن مردم بیگناه موضوعی است که وحدت مسلمانان را برهم می زند. هدر دادن ثروت های دنیای اسلام و خرج کردن آن ها برای خرید سلاح و امضا قراردادهایی برای جنگ افروزی به هدف تسویه حساب و کینه ورزی های بی فایده، وحدت مسلمانان را تهدید می کند.
الشرق همچنین به موضوع محرومیت فلسطینیان از ادای فریضه حج اشاره کرد و سیاسی کردن فریضه حج و دادن گذرنامه حج به کسانی که با آن ها موافق هستند و ممانعت از ورود کسانی که با آن ها مخالف اند را باعث جدایی در میان مسلمانان دانست.
این روزنامه تاکید کرد که تلاش بن سلمان برای اجرایی شدن معامله آمریکایی قرن و بی توجهی به حقوق فلسطینیان برای راضی نگه داشتن رژیم صهیونیستی و حمایت از آن، امری است که در صفوف مسلمین جدایی می افکند.
الشرق در پایان تاکید کرد: بازداشت و زندانی کردن دانشمندان وحدت را از بین می برد. این که هر اختلاف سیاسی را موضوع دینی تلقی کرد و هر مخالفتی را مخالفت با اسلام دانست به وحدت مسلمانان آسیب می رساند. بی احترامی به زنان مسلمان و دستگیر کردن هر که از حق خود سخن گوید و خواستار ساده ترین حقوق خود مانند حق رانندگی باشد، جای نگرانی دارد.
به گزارش ایرنا، وزیر خارجه عربستان که برخلاف روال همیشگی اخیرا خبری از موضع گیری های وی نیست، روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در ریاض هرگونه دخالت مجامع جهانی و بین المللی برای مشخص شدن سرنوشت مبهم قتل خاشقچی را رد کرد و مدعی شد قتل وی موجب شکاف در جامعه اسلامی شده است و ما به دنبال وحدت دوباره کشورها هستیم.
خاشقچی 59 ساله، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نشریه واشنگتن پست، دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما هرگز از آن خارج نشد.
در حالی که مقام های ریاض ابتدا مدعی شدند خاشقچی در جریان یک مشاجره کشته شده، اما دادستان کل عربستان بالاخره اعتراف کرد قتل این روزنامه نگار، عمدی بوده است.
خاورم**3224*1049

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین