دکتر جلیلی در دیدار با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور:

مساجد فضای بازی کودکان داشته باشند/ برنامه‌ریزی برای تولید اسباب‌بازی یک ضرورت است

سعید جلیلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیداری با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی در جریان فعالیت ها و مطالبات این صنف از تولیدکنندگان قرار گرفت و به ایراد نکات اقتصادی و فرهنگی پیرامون آن پرداخت.

به گزارش نسیم آنلاین در ادامه سلسله نشست های «دولت سایه»، دکتر جلیلی با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور دیدار کرد.

 نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به دیدار های گذشته با اصناف مختلف در عرصه تولید، گفت: در جنگ اقتصادی باید دفاع و حمله ما از جنس اقتصاد باشد؛ اگر دشمن مانع صادرات ما میشود، باید بازارهای جدید صادراتی را هم فتح کنیم.

جلیلی با توجه به مطالبات تولیدکنندگان اسباب بازی کشور گفت: بازی برای کودکان یک ضرورت غیرقابل انکار و وسیله ای برای پرورش استعدادهای آنان است. ما در تعالیم دینی خود نیز داریم که کودک را تا هفت سالگی آزاد بگذارید و بر همین مبنا آزاد بودن کودک در یک محیط سالم و مستعد، زمینه های رشد و استعداد او را برای سال های بعد شکوفا میسازد. اگر این تاثیر عمیق از طریق اسباب بازی شکل بگیرد ماندگار خواهد بود. به این خاطر اسباب بازی یک کالای فرهنگی است که میتوان ابعاد اعتقادی، تاریخی و ملی را در آن مشاهده کرد. با این نگاه، آخرین وجه مدنظر در تولید یک اسباب بازی جنبه اقتصادی آن است. اگر کارشناسان این عرصه عنوان میکنند که اسباب بازی یک ضرورت است، پس برنامه ریزی برای آن نیز یک ضرورت محسوب میشود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری کشور در این صنعت اظهار داشت: کشوری که بالاترین ذخائر نفت و گاز دنیا را دارد پس به تبع آن در پتروشیمی و صنایع پایین دستی که مواد اولیه اسباب بازی را تامین میکند، مزیت نسبی به سایر کشور ها داریم.

دکتر جلیلی درخصوص جنبه نرم افزاری این صنعت نیز گفت: مزیت انقلاب اسلامی در نرم افزار آن است؛ به همین خاطر ابتکارات و نوآوری های فرهنگی میتواند مزیت نسبی شما باشد. با وجود نقطه قوت و ذخائر غنی فرهنگی، اگر مطالعات مناسب را از ابتدای فرایند تولید، ضمیمه این صنعت کنید، برای مثال در بازی های فکری، قصه و شخصیت سازی ها، میتوانید دست برتر را داشته باشید. تکمیل این چرخه و توجه شایسته تولیدکنندگان اسباب بازی به وجه فرهنگی آن میتواند در رشته های علوم انسانی نیز ایجاد اشتغال کند.

نماینده رهبرانقلاب در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: سازمان تبلیغات، صداوسیما و سایر دستگاه هایی که در امر فرهنگ متصدی هستند، در کنار دولت صاحب وظیفه هستند. امور مساجد نیز همینطور؛ چه اشکالی دارد در هر مسجدی یک فضا برای کودکان با اسباب بازی ها تدارک دیده شده باشد؟! چه اشکالی دارد بعضی مواقع به جای نذر طعام، نذر اسباب بازی باشد تا زمینه ساز خاطره‌ی خوش برای کودک در مسجد باشد؟!

دکتر جلیلی در ادامه افزود: البته باید توجه داشت که اگر اسباب بازی یک ضرورت برای کودکان هست، این منحصر به کودک شمال شهر تهران نیست؛ بلکه کودک روستایی در منطقه‌ی محروم هم باید بتواند از چنین امکانی برخوردار باشد. وقتی ضرورت این امر به درستی نمایان شود، تخصیص برخی هزینه ها به آن ممکن خواهد شد.

همچنین در این دیدار تولیدکنندگان مختلف صنف اسباب بازی و دارندگان نشان های تجاری برتر در این صنعت به بیان مطالبات خود پرداختند. از مهمترین این مطالبات میتوان به درخواست تشکیل اتحادیه اسباب بازی سازان اشاره کرد.

نخچی، دبیر انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی به نمایندگی از جمع حاضرین گفت: انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور بالغ بر صد عضو تولیدکننده دارد که سال گذشته تاسیس شد.

وی افزود: شناخت اسباب بازی به عنوان یک کالا با اصالت فرهنگی توسط دستگاه دولتی، تامین مواد اولیه از پتروشیمی ها بدون احتیاج به دلال بازی، تامین هزینه های سنگین برگزاری نمایشگاه های داخلی، حضور در نمایشگاه های خارجی جهت بازاریابی بین المللی، مشکلات در صادرات به کشور های همسایه، تامین نقدینگی تولید و تغییر فرمول محاسبه مالیات این دست از محصولات فرهنگی-صنعتی از جمله دغدغه های تولیدکنندگان در این صنف است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین