واکنش سازمان دامپزشکی به خبر انتشار بیماری در ماهیان کپور

عنوان

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی در واکنش به خبر و عکس منتشر شده در فضای مجازی با عنوان انتشار بیماری در ماهیان کپور اعلام کرد: بیماری مشترک بین انسان و آبزیان نداریم و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در روزهای اخیر مطلبی در شبکه های مجازی مبنی بر مشاهده کرم نواری در ماهیان کپور و ادعای بیماری مشترک بین انسان و آبزیان منتشر شده و همچنان در حال بازنشر است.
«امرالله قاجاری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تشخیص یک بیماری نیازمند آزمایش و بررسی آزمایشگاهی است، اما براساس تصاویر منتشره در شبکه های مجازی، به نظر می رسد این مورد انگل «لیگولا اینتستینالیس» باشد که هیچ واگیری به انسان ندارد.
وی اظهارداشت: این انگل در مراکز تکثیر ماهی های سن بالا و ماهی های پشت سدها دیده می شود و مربوط به ماهیان پرورشی دارای سن پایین نیست.
قاجاری ادامه داد: حتی اگر این بیماری در ماهیان سن بالا دیده شود اتفاقی بوده و شیوع ندارد. همچنین مصرف آن در صورت دور ریختن امحاء و احشا و پختن و سرخ کردن ماهی، مشکلی برای انسان ندارد.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت آبزیان خاطرنشان کرد: آنچه که به طور موردی از انگل «آنیزاکیس» گزارش می شود مربوط به کشورهایی همچون ژاپن است که ماهی را به صورت خام خواری مصرف می کنند؛ اگر ماهی پخته شود بحث بیماری واگیر منتفی است.
وی افزود: مردم در صورت مشاهده چنین مواردی برای رفع نگرانی خود می توانند به ناظران، شبکه های دامپزشکی استان ها و سامانه شبانه روزی 1512 اطلاع رسانی کنند تا با آزمایش، دغدغه ای برای مصرف نداشته باشند؛ همچنین در مراکز عرضه شهر تهران نیز شبکه های دامپزشکی و ناظران مستقرند.
به گزارش ایرنا، لیگولا اینتستینالیس (Ligula intestinalis) از جمله انگل های ماهی از جمله کولی و شاه کولی از خانواده کپور ماهیان محسوب می شود.
این بیماری از مهمترین بیماری های ماهیان آب شیرین است. بیش از 30 گونه ماهی در جهان میزبان واسط انگل لیگولا هستند.
در ایران گونه هایی از جنس شیزوتوراکس در دریاچه هامون، لئوسیسکوس در غرب کشور، سس، سیاه ماهی، کلمه و سیم در شمال کشور و به تازگی ماهی کپور نقره ای در هامون هیرمند با شیوع گسترده ثبت شده و ماهی علفخوار در رودخانه مهاباد نیز به عنوان میزبانان جدید برای انگل لیگولا گزارش شده اند.
اقتصام**9186 ** 2023

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین