۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی

آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی

آیا مرد پشت‌پرده بانک مرکزی نمی‌داند نقدینگی را ۴ برابر کرده است؟!

سیف کیمجانی

قائم مقام بانک مرکزی که گویی از زمان سیف اقتصاددان ارشد بانک مرکزی است گفته است در چهار سال اخیر رشد نقدینگی از متوسط ۲۷ درصد در فاصله سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۱ که در واقع مصادف با سه دوره دولت‌های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد است، به ۲۳.۷ درصد رسیده است

نود اقتصادی:‌ قائم مقام بانک مرکزی که گویی از زمان سیف اقتصاددان ارشد بانک مرکزی است گفته است در چهار سال اخیر رشد نقدینگی از متوسط ۲۷ درصد در فاصله سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۱ که در واقع مصادف با سه دوره دولت‌های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد است، به 23.7 درصد رسیده است. به همین بهانه شاید ذکر چند نکته خالی از لطف نباشد:

اول آنکه، کل نقدینگی انباشته شده تاریخ ایران تا مرداد ماه سال ۱۳۹۲ که آقای روحانی رییس جمهور شده‌اند، ۴۹۰ هزار تومان بوده است و اکنون در فاصله کمتر از شش سال به رقم ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و پیش بینی ها نشان می دهد در چند ماه آینده به ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

دوم آنکه رشد نقدینگی در فاصله ۱۳۵۷تا ۱۳۹۱ به طور متوسط حدود ۲۴ درصد بوده حال آنکه در فاصله سال‌های 1392 تا 1396 یعنی پنج سال دولت آقای روحانی به ۲۷ درصد رسیده است. لذا شایسته نیست که اقتصاددان ارشد بانک مرکزی با گزینش دوره آماری بخواهد ناکامی حرفه ای دوره اش را کتمان کند.

سوم آنکه، ایشان نگفته‌اند که به دلیل سیاستگذاری غلط دولت یازدهم در کاهش نرخ ذخیره قانونی شاهد بالاترین نرخ رشد نقدینگی هستیم. یعنی نتیجه سالم سازی نقدینگی همین است که می بینیم.

چهارم آنکه در این دولت، ضریب فزاینده پولی کمتر از یک شده و در مقابل ضریب فزاینده نقدینگی به بالای ۷ رسیده است.

پنجم آنکه رشد ۲۷ درصدی نقدینگی در این دولت در شرایطی اتفاق افتاده که رشد اقتصادی سالانه بدون نفت در دوره پنج ساله دولت روحانی کمتر از یک بوده است و امسال منفی شده است.

ششم اینکه، تنها در این دولت است که سرعت گردش نقدینگی به کمتر از یک سقوط کرده است. بله دستآورد این رکود و ناترازی ها است که تورم ماه های اخیر را نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل  به چهل درصد ( تورم نقطه به نقطه) رسانده است و پیش بینی‌های خود بانک مرکزی نیز تورم پنجاه درصدی و بیشتر را محتمل دانسته است.

هفتم، پرتاب بی سابقه نرخ ارز، تورم کم سابقه، رکود ممتد و سرانجام نابرابرترین توزیع درآمد و نارضایتی اجتماعی دستاورد این دولت و اقتصاددانانی مانند ایشان است که بیشترین ادعا را در سالهای اخیر ارائه دادند و حقوق‌های نجومی از خزانه مردم گرفتند، اما کارنامه ای برای ارائه به ملت ندادند!

و آخر آنکه امثال آقای اکبر کمیجانی امانت دار خوبی نبودند. به قول رییس جمهور روحانی، مثل میوه فروشی بودند که میوه های خوب را کش رفتند و به رقم استقلالی که آقای روحانی به ایشان و دوستانش اعطا کردند، اینگونه به اقتصاد ایران کلنگ زدند.

البته شاید سلسله تغییرات معاونان بانک مرکزی ادامه دارد و ایشان پیش دستی کرده وگزارش عملکرد می سازند.

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین