پس از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛

بسته زنجیره ارزش صنایع در نشست بعدی شورای گفتگو نهایی می‌شود

عنوان

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: جمع بندی بسته پیشنهادی زنجیره ارزش صنایع کشور به جلسه آینده موکول شد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از صدا و سیما ، پدرام سلطانی­ پس از نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درباره تعیین تکلیف بسته زنجیره ارزش صنایع تصریح کرد: نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت از آنجا که امکان نتیجه گیری 2 ساعته از مطالعه و بررسی 2 ساله اتاق درباره بسته پیشنهادی رقابت پذیری زنجیره ارزش صنایع کشور امروز امکان پذیر نبود جمع بندی و تصمیم نهایی در این باره به جلسه آینده موکول شد.

وی گفت: برغم برخورداری کشور از ذخایر عظیم نفت، گاز و معدن و سودآوری صنایع بزرگ مرتبط با آنها اما این مزیت به صنایع مکمل پائین دستی تسری نیافته است.

نائب رئیس اتاق ایران ادامه داد: در عین حال در حالیکه همین صنایع پائین دست بخشی از مشکل بیکاری را رفع می کند که ما به این بخش نیز بی توجهی کردیم.

سلطانی توضیح داد: اگر هر یک واحد تولیدی صنایع بزرگ چون پتروشیمی، آلومینیوم، مس و پالایش به ازای هر یک میلیون تن، 500 نفر را مشغول به کار می کنند اگر همین یک میلیون تن به صنایع پائین دست منتقل شود اشتغال زایی تا 200 هزار نفر افزایش می یابد و صادرات محصولات آن تا 3 برابر ارزش صادرات مواد میانی ارزآوری خواهد داشت.

وی تاکید کرد: برهمین اساس همان گونه که با اعمال سیاست های صحیح مالیاتی صنایع بزرگ توسعه یافتند باید صنایع میان و پائین دستی هم از چنین امکانی برخودار شوند ضمن آنکه سودآوری صنایع بالادستی از محل عرضه محصولاتشان به صنایع بومی باید به گونه ای افزایش یابد تا رویکرد صادرات محصولات میان دستی به سمت عرضه به واحدهای مکمل تولید داخل سوق یابد تا از رهگذر آن رونق و کارآفرینی ایجاد شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: بر همین اساس و برای جمع بندی نهایی قرار است با حضور کارشناسان ذیربط مذاکرات و تبادل نظرهای مختلفی درباره این بسته پیشنهادی صورت گیرد تا در جلسه بعدی شورا درباره آن جمع بندی و تصمیم گیری نهایی شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

جلیل محبی در سخنانی در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF گفت: وقتی جمهوری اسلامی بنا ندارد اطلاعات مالی‌اش را خارجی‌ها بدهد،‌پس چرا عده‌ای به دنبال تصویب CFT و پالرمو هستند!

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین