باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

اولین نشانه MS چیست؟/ سلول‌هایی که قادر به بازسازی خود نیستند

عنوان

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان درباره بیماری ام‌اس و ترمیم سیستم عصبی توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سالها پیش دانشمندی بزرگ، چون رومن کاخال معتقد بود  هر انسانی با تعدادی ثابت از سلول های عصبی متولد شده و تعداد این سلول ها در تمام عمر او ثابت مانده و هیچ تکثیر و یا جایگزینی در این سلول ها اتفاق نخواهد افتاد. نظریه ای که در قرن ۲۰ با اکتشافات جدید به دست فراموشی سپرده شد.

در تحقیقات عصر جدید مشخص شد که در مناطقی از مغز (ناحیه تحت بطنی و لایه گرانولرهیپوکامپ) سلول هایی وجود دارند که قابلیت تکثیر به انواع سلول های عصبی (نورون و گلیا) را دارا هستند.

سلول هایی که همان سلول های بنیادی عصبی یا Neural Stem Cell بودند و با شناسایی آنها نظریه کاخال منسوخ و وجود سلول های بنیادی عصبیو  قابلیت ترمیم و بازسازی بافت عصبی اثبات شد.

علم پزشکی بازساختی تحولی بزرگ در حوزه طب بود که نشان داد با استفاده از تکنیک های مناسب می توان بافت ها و ارگان های آسیب دیده بدن را برای ترمیم کردن، تحریک و با پیوند بافت ها یا ارگان هایی که در آزمایشگاه تولید شدند، بدن را در بازسازی و بازگشت عملکرد اولیه یاری کرد.


بیشتر بخوانید: بیم و امید پشت درهای بسته رویان


خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

امیر باجوری مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بازسازی سیستم عصبی دربرگیرنده به مفهوم رشد مجدد آکسون های آسیب دیده، جایگزینی سلول های آسیب دیده، بازگرداندن عملکرد عصبی از دست رفته ابزار قدرتمند ترمیم سلول های بنیادی است؛ زمانی که آسیبی در بافت عصبی رخ می دهد، ترشح کموکاین ها از محل آسیب سبب هدایت بیوکمیکال سلول ها به منطقه آسیب و نفوذ آن ها به بافت می شود.

باجوری ادامه داد: سلول های لانه گزینی کرده در بافت با ترشح فاکتور های نوروتروفیک اثرات محافظت کننده از سیستم عصبی (Neuroprotective) دارند. این اثرات از طریق مهار آپوپتوز مرگ سلولی مهار فرایند های التهابی، پیشبرد آنژیوژنز و نوروژنز اعمال می شود، ویژگی که سبب استفاده از آن ها در مطالعات مختلف در بیماری های عصبی شد.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان بیان کرد:  امروزه کارآزمایی های بالینی متعدد در بیماری های مختلف سیستم عصبی مانند بیماری MS، ALS، سکته مغزی، پارکینسون. هانتینگتون، فلج مغزی، ضایعه نخاعی و ... انجام گرفته و یا در حال انجام است.

وی درباره بیماری MS گفت: بیماری مولتیپل اسکلروزیس، بیماری التهابی و demyelinative سیستم اعصاب مرکزی است که بیشتر در سنین جوانی افراد را درگیر می کند؛ شایع ترین علائم بیماری شامل بی حسی، اختلال، دید، از بین رفتن تعادل، ضعف، اختلال عملکرد مثانه، تغییرات ساکیولوژ کیال و اختلالات بینائی است؛ خستگی از اولین علائم در MS است.


بیشتر بخوانید: روش های بومی برای خداحافظی با ضایعات پوستی/ وقتی فیبروبلاست به کمک ترمیم زخم های کهنه می آید


خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

باجوری افزود: این بیماری ماهیت اتوایمن داشته و با واسطه T-Cell ها و سایر جمعیت های موثر در سیستم ایمنی به مغز و سلول های عصبی حمله کرده و باعث می شوند پوشش میلین آن ها و گاهی آکسون و کل ساختار عصب تخریب شود؛ بیماری MS شایع ترین علت ناتوانی نورولوژکی در جوانهاست.

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان تشریح کرد: متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای این بیماری یافت نشده است و درمان های دارویی مانند انواع اینترفرون ها، دارو های سیتوتوکسیک تنها تا % ۴۰ می تواند از پیشرفت بیماری پیشگیری کند و علی رغم استفاده از این داروها بیماری همچنان پیشرونده است و مکرر عود خواهد کرد.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

وی ادامه داد: رشد جمعیت در ایران سرعتی بالا داشته است به طوری که در حال حاضر جمعیت به حدود ۷۵ میلیون نفر می رسد و بیشترین گروه را افراد ۲۰ تا ۲۴ سال تشکیل می دهند. در این بین با توجه به آن که بیشترین میزان شیوع جمعیت در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال است، می توان دریافت که شیوع بیماری MS در کشور ما در حال افزایش است.

باجوری افزود: بالاترین آمار بیماری در ایران در استان های اصفهان، چهارمحال بختیاری، فارس و مرکزی دیده می شود؛ عوامل خطر بیماری MS شامل آمادگی ژنتیکی برای اتوایمیوتی، جنس مونث، عدم مواجهه با عوامل میکروبی گوناگون در سنین جوانی، سبک زندگی، رژیم غذایی و دور شدن از خط استواست؛ مواجهه با عوامل باکتریال یا ویروس هایی، چون ویروس HHV-۶ و ویروس اپشتین بار، سبب ایجاد آمادگی اتوایمیونیتی در فرد از طریق مکانیزم های مولکولی و یا ناظر می شود.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟


بیشتر بخوانید: خبر خوش برای مبتلایان به بیماری های پوستی/ لک و پیس درمان دارد؟


مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت: مواجهه مجدد با طیفی گسترده از میکروارگانیسم ها، سبب فعال شدن اتوراکتیویتی از پیش موجود شده و اتوایمیونیتی فعال گشته و این اتفاق به از بین رفتن سلول های الیگودندروسیت، اختلال میلیناسیون و مرگ آکسونی منجر می شود.

وی گفت: درمان های موجود شامل اینترفرون ها، گلاتیمراستات (کاپاکسون) میتوکسانترون (نوانترون) ناتالیزومب (تایسابری و فیگولامید) است؛  این داروها، درمان قطعی بیماری نیست و علی رغم استفاده از آن ها پیشرفت بیماری و وقوع حملات وجود دارد، زیرا سیستم ترمیم درونی بدن قادر به بازسازی نواقص روی داده نیست.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

باجوری تشریح کرد: از آنجا که سیستم ترمیمی داخلی بدن به دلایل گفته شده قادر نیست ضایعات ناشی از فرایند دمیلیناسیون را ترمیم کند، لذا پیوند سلول های بنیادی در بیماری MS صورت گرفت؛ برای این کار در ابتدا بی خطر بودن و اثربخشی تزریق سلول های بنیادی در مدل EAE یا انسفالیت اتوایمن تجربی در حیوانات مورد بررسی قرار گرفت.


بیشتر بخوانید: استئوآرتریت؛ بیماری وحشتناک در کمین ۶۰ ساله ها/ امیدی جدید برای درمان «آرتروز»


خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان یادآوری کرد: نتایج به دست آمده که نشان دهنده بی خطر بودن و بی عارضه بودن این سلول ها و نیز وجود اثرات درمانی بود، سبب شد تا مطالعاتی وسیع به شکل کارآزمایی بالینی در بیماران دچار MS انجام شود؛  به این منظور سلول های بنیادی مختلفی مانند سلول بنیادی مزانشیم ( MSC)، سلول های هماتوپوئتیک (MNC)، سلول های بنیادی عصبی مشتق از سلول های مزانشیم ( MSC-NSC ) مورد مطالعه قرار گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه

چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار 4200 تومانی

با گذشت 8 ماه از تصمیم دلار 4200 تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

مدیران فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نماز جمعه قلب تپنده جامعه و مغز بیدار جامعه باید باشد که برای مشکلات مردم دائما راه‌حل ارائه دهد.

قیمت‌ها با پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد/ روحانی استاد فرافکنی درتحمیلFATF است

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

فارس من| سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس:
سند ۲۰۳۰ از دستورکار آموزش و پرورش خارج شده است
در گفتگو با عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شد:
قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است
مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده:
آمار دختران فراری ما بیش از دخترانی است که در کودکی ازدواج می‌کنند/ پایین آمدن سن فحشا وحشتناک است
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در گفت‌وگو با فارس:
برای ورود غیرقانونی به محدوده طرح ترافیک جریمه نمی کنیم؛ عوارض می گیریم
سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خبر داد
هوای امروز تهران در شرایط «اضطرار»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین