اسدی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

۱۰ درصد گلخانه‌های کشور مدرن هستند

عنوان

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به اینکه ۹۰ درصد گلخانه‌های کشور سنتی هستند، گفت: هم اکنون تنها کمتر از ۱۰ درصد گلخانه‌های کشور مدرن هستند.

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه تنها کمتر از ۱۰ درصد گلخانه های کشور مدرن هستند، اظهار کرد: اگرچه گلخانه های کشور به دو بخش گلخانه های سنتی و مدرن تقسیم می شود، اما مسئله این است که گلخانه های مدرن کشور تفاوت معناداری با کشور های پیشرفته اروپا دارند.

وی با اشاره به اینکه تعداد گلخانه های هم سطح با گلخانه های پیشرفته اروپایی بسیار محدود است، افزود: هم اکنون ۹۰ درصد گلخانه های کشور سنتی هستند چرا که تولید آن ها به هیچ وجه قابل قیاس با استاندارد های جهانی نیست.

اسدی با انتقاد از این مسئله که از لحاظ کمیت واحد های گلخانه مدرن وضعیت اسفناکی داریم، بیان کرد: البته وزارت جهاد کشاورزی به دنبال این موضوع است تا از طریق شهرک های کشاورزی و تسهیلات بانکی، سطح گلخانه های مدرن کشور را افزایش دهد.


بیشتر بخوانید: احداث ۲۷۶۳ هکتار گلخانه در سال جاری/ایران ۱۰۰ میلیون دلار سازه و نهاده گلخانه ای صادر کرد


عضو شورای خانه کشاورز مشکل اصلی پیش روی وزارت جهاد کشاورزی در بحث کمیت و کیفیت گلخانه ها را کمبود بودجه و منابع مالی اعلام کرد و افزود: تا زمانی که سیاست گذاران اقتصاد توجهی به بخش کشاورزی نداشته باشند و به عبارتی اولویت های خود را تغییر ندهند، کماکان این مشکلات ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان برای دریافت تسهیلات بانکی برای احداث گلخانه با معضلاتی روبرو هستند، افزود: با توجه به آنکه احداث گلخانه های پیشرفته سولار مستلزم هزینه های میلیاردی است، اما متقاضیان برای دریافت تسهیلات بانکی با مشکلات و معضلات جدی در تامین وثیقه روبرو می شوند که این امر منجر به کمبود گلخانه های مدرن در کشور می شود.

اسدی ادامه داد: با توجه به آنکه توسعه گلخانه ها در بهره وری مصرف آب و نهاده ها و همچنین کیفیت تولید تاثیر بسزایی دارد، از این رو باید شرایط به گونه ای فراهم شود تا افراد خارج از شهرک های کشاورزی بتوانند اقدام به احداث واحد های گلخانه ای کنند.

عضو شورای خانه مرکزی کشاورز در پایان با اشاره به اینکه توسعه گلخانه ها در گرو اختصاص بودجه به وزارت جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: اگر بودجه به میزان کافی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد، بنابراین محدودیتی در توسعه گلخانه های مدرن وجود ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟
اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین