سناتور روس: حضور نظامی آمریکا در دریای سیاه تنش‌ها را افزایش می‌دهد

عنوان

یک سناتور ارشد روس تأکید کرد که حضور نظامی آمریکا در دریای سیاه صرفا باعث افزایش تنش‌ها در منطقه خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کنستانتین کساچف» رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه امروز (پنجشنبه) تأکید کرد، آمریکا به ترکیه اطلاع داده که طرح هایی برای اعزام ناوهای خود به دریای سیاه دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، این سناتور ارشد روسیه هشدار داد بلندپروازی‌های نظامی آمریکا و افزایش حضور نظامی این کشور در دریای سیاه در میان تنش‌های بوجودآمده با اوکراین، صرفا باعث افزایش ناآرامی‌ها و تنش‌ها در منطقه خواهد شد.

شبکه «سی ان ان» روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش کرد که فرماندهی نظامی آمریکا در اروپا از وزارت خارجه آمریکا درخواست کرده تا ترکیه را از طرح‌های این فرماندهی برای اعزام ناوهای‌ آمریکایی به دریای سیاه مطلع کند.

منابع سی‌ان‌ان، این اقدام آمریکا را «پاسخی به اقدامات روسیه علیه اوکراین در تنگه کرج که حدفاصل میان دریای سیاه و دریای آزف است»، عنوان کردند.

رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه تأکید کرد، البته اعزام ناوهای آمریکا به این دریا هیچ منع قانونی ندارد اما، «به نظر می‌رسد که در جهت تلاش برای سرپوش گذاشتن بر یک اقدام تحریک آمیز دیگر کی‌یف برنامه‌ریزی شده است».

تنش‌های اخیر میان مسکو و کی‌یف از جایی آغاز شد که سه کشتی نیروی دریایی اوکراین روز یکشنبه ۲۵نوامبر (۴ آذرماه) با عبور از مرز دریایی روسیه وارد آبهای منطقه‌ای روسیه شدند و بدون توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه به مسیر خود ادامه دادند.

روسیه می‌گوید نیروهای این کشور برای متوقف کردن این کشتی‌ها مجبور به استفاده از سلاح‌ شدند. در تبادل آتش صورت گرفته میان دو طرف سه نفر از نیروهای اوکراین زخمی شدند. 

نیروهای امنیتی روسیه در ادامه این سه کشتی را تا بندر کرچ کریمه هدایت کرده و آنها را توقیف‌ می‌کنند و این سه نظامی اوکراینی نیز تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرند. دادگاهی در کریمه برای خدمه این کشتی‌ها حکم حبس صادر کرده است. در حال حاضر پرونده‌ای جنایی با اتهامات نقض حریم مرزی روسیه به جریان افتاده است.

مسکو این اقدام نیروی دریایی اوکراین را از پیش‌طراحی‌شده و اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده است. این در شرایطی است که کی‌یف گفته کشتی‌های اوکراین هیچ اقدام اشتباهی صورت نداده‌اند و روسیه را به تهاجم نظامی متهم کرده است.

ارتش اوکراین در این مدت دو مرتبه رزمایش نظامی در مناطق مرزی با روسیه برگزار کرده است که آخرین رزمایش در حضور فرماندهان ارشد نیروهای آمریکا و کانادا در این کشور برگزار شد.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین