الجزیره: سرنوشت مشاور سعودی و متهم قتل خاشقچی نامعلوم است

عنوان

تهران- ایرنا- شبکه خبری الجزیره گزارش داد: سعود القحطانی مشاور دیوان پادشاهی عربستان که بنا به اعلام دادستانی این کشور نقش زیادی در ماجرای قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری سعودی در استانبول داشته است، دور از انظار بسر می برد و از سرنوشت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، این شبکه خبری به نقل از مقاله ای از روزنامه واشنگتن پست افزود: مقام های سعودی آنچه را بر سر القحطانی آمده است فاش نخواهند کرد و از زمانی که دولت گفت وی تحت بازجویی قرار دارد، واکنش آنها در برابر شایعات همواره سکوت بوده است.
با این حال شاهدان عینی می گویند وی اخیرا در شهر ساحلی جده و دفتر دیوان پادشاهی این کشور در ریاض دیده شده است. روایات دیگری نیز حاکی است که او در نقطه دور افتاده ای از عربستان بسر می برد.
در ادامه این مقاله آمده است: آمریکا و بسیاری از کشورها برخورد مقام های سعودی با القحطانی را به عنوان آزمونی برای پی بردن به صداقت عربستان در محاکمه عاملان قتل خاشقچی از جمله مقام های بلندپایه، از نزدیک زیر نظر دارند.
این گزارش می افزاید: دولت سعودی تاکنون به درخواست های مطرح شده برای اظهار نظر درباره آزادی، دستگیری و یا متهم بودن القحطانی پاسخی نداده و این در حالی است که یک مقام نزدیک به دیوان پادشاهی سعودی معتقد است که القحطانی در بازداشت خانگی بسر می برد.
دادستانی عربستان پنجشنبه گذشته اعلام کرد که 11متهم این پرونده برای نخستین بار در دادگاه حاضر شده اند اما درباره اسامی این افراد و اینکه آیا القحطانی نیز در میان آنهاست، توضیحی نداد.
ناظران معتقدند که سرنوشت القحطانی نکته کلیدی این ماجراست. آنها می گویند که مهم ترین پرسش این است که آیا عربستان گام های عملی را برای دور شدن از سیاست های سرکوبگرانه اتخاذ کرده است.
گروه های مدافع حقوق بشر نیز گفته اند که القحطانی در بازداشت های صورت گرفته علیه منتقدان و رقبای محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و شکنجه افراد زندانی و پیگرد منتقدان عربستان در خارج از کشور نقش اساسی داشته است.
«مجتهد» افشاگر معروف سعودی از نخستین کسانی بود که از نقش پررنگ القحطانی، احمد العسیری و عبدالعزیز مطرب در پرونده قتل خاشقچی در دوم اکتبر (10 مهرماه) گذشته پرده برداشت.
وی در آن زمان اعلام کرد که القحطانی کینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشته و همزمان با قتل وی، با گذرنامه معمولی و با اسم شخص دیگری وارد ترکیه شده است.
عربستان برای نجات ولیعهد سعودی از بحران قتل خاشقچی، 18 تن را بازداشت کرد تا آنها را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی کند.
با وجود تمامی شواهد و قرائن مبنی بر اثبات نقش بی بدیل بن سلمان، عربستان چند فرد را به اتهام دست داشتن در این پرونده بازداشت کرده است.
این اقدام نه تنها موجب اقناع افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری نشد، بلکه دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تازه ترین اظهار نظر، اقدام سعودی ها درخصوص محاکمه این افراد را ناکافی خواند و خواستار مجازات عادلانه شد.
شبد**1480**9122

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

چگونه با مالیات بر عایدی سرمایه معادلات را به نفع تولید تغییر دهیم؟

ساختار اقتصادی کشور به گونه‌ای است که عموم فعالیت‌های غیرمولد حائز سودهای کلان و مصون از ریسک سرمایه گذاری بوده و در طرف مقابل، تولید با دشواری‌های بسیار و سود ناچیز همراه است. ابزار مالیات بر عایدی سرمایه در چنین شرایطی می‌تواند این معادله را به نفع تولید تغییر دهد.

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: من در پایان بیانیه [اخیر] ، از مردم برای راه‌پیمایی ۲۲بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از چیزی است که حق مردم ایران است.

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین