رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت عنوان كرد

فعاليت ۲۴ مرکز فراهم آوری و ۳۰ مرکز شناسایی عضو در کشور

عنوان

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، گفت: تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی در سال ۹۶ کمتر از هزار نفر بوده است. درحالي كه ۲۵۰۰ نفر تا ۴۰۰۰ نفر، امکان اهدای عضو داشتند و تنها ۹۲۶ مورد، اهدا صورت گرفته است.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، مهدی شادنوش در کارگاه آموزشی کشوری هماهنگ کنندگان واحدهای فراهم آوری و شناسایی اعضای بدن، اظهار داشت: فعالیت در حوزه پیوند اعضا مقدس و متعالی است و لازمه آن داشتن احساس مسئولیت همراه با عشق و انگیزه است.  

 وی با بیان اینکه فعالیت مراکز پیوند اعضا براساس جمعیت یک مرکز و میزان زیرساخت ها، باید از روند منطقی برخوردار شوند، تصریح کرد: وجود افراد فعال به عنوان هماهنگ کنندگان فراهم آوری پیوند در کنار حمایت مسئولین دانشگاه ها، موجب می شود که در این حوزه اقدامات بزرگ و مهمی به انجام رسد.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت درخصوص مراکز فعال پیوند اعضا در کشور و در حوزه های مختلف، خاطرنشان کرد: در مراکز پیوند عضو، پیوند کلیه بیشترین آمار و پیوند روده کمترین آمار را به خود اختصاص داده است.  
شادنوش با بیان اینکه در حال حاضر 24 مرکز فراهم آوری و 30 مرکز شناسایی در کل کشور فعالیت می کنند، عنوان کرد: تاکنون بیش از 54 هزار پیوند کلیه انجام شده که 60 درصد این پیوندها از مرگ مغزی و 40 درصد از افراد زنده صورت گرفته است. خوشبختانه پیوند از مرگ مغزی در حال افزایش است و امیدواریم این روند با شدت بیشتری ادامه یابد. 

وی بیان کرد: بیش از 6 هزار پیوند کبد در کشور انجام شده است. در این خصوص دکتر ملک حسینی از مرکز شیراز، با 700 پیوند کبد در سال، رتبه اول را در جهان کسب کرده است. رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در کالیفرنیای آمریکا با 400 پیوند کبد در یک مرکز بوده و این موضوع افتخاری برای دانشگاه شیراز محسوب می شود و در نشست منطقه ای نیز مورد تجلیل قرار گرفته اند. همچنین در مرکز لبافی نژاد نیز به همت دکتر سیم فروش بیش از 5 هزار پیوند انجام شده است. 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت یادآور شد: در سال 96 میزان PMP (نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر 11.6 بوده است، گرچه این میزان از آغاز فعالیت تاکنون از رشد 600 برابری برخوردار بوده، اما نقطه مطلوبی نیست. با توجه به جمعیت 80 میلیونی کشور عدد PMP 40 مدنظر است. البته رسیدن به عدد 30 هم در این شاخص می تواند مناسب باشد. 
وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال جاری آمارها بسیار امیدوارکننده تر بوده و اگر این روند ادامه یابد در سال بعد شاهد دستیابی به شاخص مطلوب تری در زمینه افزایش عدد PMP خواهیم بود، گفت: در مجموع 25 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و سالانه 16 هزار حادثه در کشور اتفاق می افتد که با توجه به برآوردها نیمی از این موارد دچار مرگ مغزی می شوند و 2500 تا 4 هزار مورد امکان اهدای عضو دارند. ضمن اینکه هر فرد یک تا هشت عضو را می توانند اهدا کنند.

شادنوش گفت: تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی در سال ۹۶ کمتر از هزار  نفر بوده است. درحالی که 2500 نفر تا 4000 نفر امکان اهدا عضو داشتند و تنها ۹۲۶ مورد اهدا صورت گرفته است. 

 وی با بیان اینکه آمار پیوند کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده رو به افزایش است و امیدواریم این آمار روند ثابت، منطقی و مناسبی پیدا کند، تصریح کرد: بالاترین میزان فعالیت دانشگاه ها در حوزه پیوند و در چهار آیتم پیوند قلب، کبد، کلیه از مرگ مغزی و کلیه زنده مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بعد از آن به ترتیب دانشگاه های شهید بهشتی، تهران، ایران، مشهد و اصفهان است. 
شادنوش گفت: اهداکنندگان بالفعل مرگ مغزی در شش ماهه اول سال 1397 در تهران بالاترین تعداد و استان های مشهد، فارس، اصفهان و یزد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در پایان بیان کرد: در گام های بعدی تلاش می کنیم واحدهای فعال را شناسایی کرده و حمایت بهتری انجام دهیم تا از خدمات آنها در کشور بیش از پیش بهره مند شویم.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
تازه ترین خبرها از واژگونی اتوبوس
شمار دانشجویان جانباخته دانشگاه آزاد به ۱۰ تن رسید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین