رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت عنوان كرد

فعاليت ۲۴ مرکز فراهم آوری و ۳۰ مرکز شناسایی عضو در کشور

عنوان

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، گفت: تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی در سال ۹۶ کمتر از هزار نفر بوده است. درحالي كه ۲۵۰۰ نفر تا ۴۰۰۰ نفر، امکان اهدای عضو داشتند و تنها ۹۲۶ مورد، اهدا صورت گرفته است.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، مهدی شادنوش در کارگاه آموزشی کشوری هماهنگ کنندگان واحدهای فراهم آوری و شناسایی اعضای بدن، اظهار داشت: فعالیت در حوزه پیوند اعضا مقدس و متعالی است و لازمه آن داشتن احساس مسئولیت همراه با عشق و انگیزه است.  

 وی با بیان اینکه فعالیت مراکز پیوند اعضا براساس جمعیت یک مرکز و میزان زیرساخت ها، باید از روند منطقی برخوردار شوند، تصریح کرد: وجود افراد فعال به عنوان هماهنگ کنندگان فراهم آوری پیوند در کنار حمایت مسئولین دانشگاه ها، موجب می شود که در این حوزه اقدامات بزرگ و مهمی به انجام رسد.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت درخصوص مراکز فعال پیوند اعضا در کشور و در حوزه های مختلف، خاطرنشان کرد: در مراکز پیوند عضو، پیوند کلیه بیشترین آمار و پیوند روده کمترین آمار را به خود اختصاص داده است.  
شادنوش با بیان اینکه در حال حاضر 24 مرکز فراهم آوری و 30 مرکز شناسایی در کل کشور فعالیت می کنند، عنوان کرد: تاکنون بیش از 54 هزار پیوند کلیه انجام شده که 60 درصد این پیوندها از مرگ مغزی و 40 درصد از افراد زنده صورت گرفته است. خوشبختانه پیوند از مرگ مغزی در حال افزایش است و امیدواریم این روند با شدت بیشتری ادامه یابد. 

وی بیان کرد: بیش از 6 هزار پیوند کبد در کشور انجام شده است. در این خصوص دکتر ملک حسینی از مرکز شیراز، با 700 پیوند کبد در سال، رتبه اول را در جهان کسب کرده است. رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در کالیفرنیای آمریکا با 400 پیوند کبد در یک مرکز بوده و این موضوع افتخاری برای دانشگاه شیراز محسوب می شود و در نشست منطقه ای نیز مورد تجلیل قرار گرفته اند. همچنین در مرکز لبافی نژاد نیز به همت دکتر سیم فروش بیش از 5 هزار پیوند انجام شده است. 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت یادآور شد: در سال 96 میزان PMP (نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر 11.6 بوده است، گرچه این میزان از آغاز فعالیت تاکنون از رشد 600 برابری برخوردار بوده، اما نقطه مطلوبی نیست. با توجه به جمعیت 80 میلیونی کشور عدد PMP 40 مدنظر است. البته رسیدن به عدد 30 هم در این شاخص می تواند مناسب باشد. 
وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال جاری آمارها بسیار امیدوارکننده تر بوده و اگر این روند ادامه یابد در سال بعد شاهد دستیابی به شاخص مطلوب تری در زمینه افزایش عدد PMP خواهیم بود، گفت: در مجموع 25 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و سالانه 16 هزار حادثه در کشور اتفاق می افتد که با توجه به برآوردها نیمی از این موارد دچار مرگ مغزی می شوند و 2500 تا 4 هزار مورد امکان اهدای عضو دارند. ضمن اینکه هر فرد یک تا هشت عضو را می توانند اهدا کنند.

شادنوش گفت: تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی در سال ۹۶ کمتر از هزار  نفر بوده است. درحالی که 2500 نفر تا 4000 نفر امکان اهدا عضو داشتند و تنها ۹۲۶ مورد اهدا صورت گرفته است. 

 وی با بیان اینکه آمار پیوند کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده رو به افزایش است و امیدواریم این آمار روند ثابت، منطقی و مناسبی پیدا کند، تصریح کرد: بالاترین میزان فعالیت دانشگاه ها در حوزه پیوند و در چهار آیتم پیوند قلب، کبد، کلیه از مرگ مغزی و کلیه زنده مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بعد از آن به ترتیب دانشگاه های شهید بهشتی، تهران، ایران، مشهد و اصفهان است. 
شادنوش گفت: اهداکنندگان بالفعل مرگ مغزی در شش ماهه اول سال 1397 در تهران بالاترین تعداد و استان های مشهد، فارس، اصفهان و یزد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در پایان بیان کرد: در گام های بعدی تلاش می کنیم واحدهای فعال را شناسایی کرده و حمایت بهتری انجام دهیم تا از خدمات آنها در کشور بیش از پیش بهره مند شویم.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین