سیلی دردناک ماهاتیر محمد به حکام عربی

عنوان

نخست‌وزیر مالزی از عدم صدور روادید برای ورزشکاران رژیم صهیونیستی در رقابت‌های جهانی پارا شنا ۲۰۱۹ در کشورش حمایت کرد که با این کار سیلی قوی و دردناکی به عادی‌سازان عرب با رژیم اشغالگر اسرائیل زد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» نوشت: «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی سیلی قوی و دردناکی به عادی سازان عرب با رژیم اشغالگر اسرائیل در روز جمعه زد، آن هم زمانی که موافقت کشورش به اعطای روادید به ورزشکاران اسرائیلی برای ورود( به مالزی) جهت مشارکت در رقابت های جهانی پارا شنا را رد کرد؛ مسابقه ای که قرار است مالزی در ماه ژوئیه آینده آن را میزبانی کند.

آقای ماهاتیر در موضع خود جدی بود و هرگز تسلیم فشارهای اسرائیل و جامعه جهانی نشده است. او دقیقا گفت: «ما ورود اسرائیلی ها به کشورمان را قبول نمی کنیم. اگر کمیته بین المللی می خواهد حق میزبانی( از ما) را بگیرد پس این کار را بکند.»

این موضع شرافتمندانه و اصولی مردی که مالزی را در صف قدرت های اقتصادی جهان قرار داده است، در زمانی اعلام شد که کشورهای عربی هر دو لنگه درها و پنجره های خود را روی مسئولان و تیم های ورزشی اسرائیلی برای ورود به کشورهایشان باز می کنند و سرود اسرائیل را پخش و پرچم این رژیم اشغالگر را نصب می کنند.

آقای ماهاتیر، مالزی را به جایگاه واقعی رساند؛ برای این که او به عدالت انسانی ایمان دارد، جانب ارزش های اسلامی را می گیرد و هرگز بر سر آنها چانه زنی نمی کند. او در حالی که در اوج قدرت بود حکومتداری را ترک کرد و تنها در زمانی که فساد بر آن حاکم شد و جانشینش به ابزاری در دستان برخی حکام فاسد عرب بدل شد، بار دیگر بازگشت که این بازگشت او به اراده گسترده مردمی و از طریق صندوق های رای انجام شد نه از طریق کودتای نظامی یا حتی انقلاب خیابانی.

کشورهای عربی، که از دروازه بازی های بین المللی( با اسرائیل) عادی سازی می کنند، تمایل شان بر پایبندی به قوانین کمیته های المپیک، اصرار بر ایجاد تمایز میان ورزش و سیاست، و ادغام در جامعه بین المللی را بهانه می کنند؛ در حالی که تمام اینها بهانه هایی کاذب برای خروج از آرمان های عربی و اسلامی است.

برای درک این موضع شرافتمندانه مالزی و نخست وزیر آن، خاطره ای را به نقل از یکی از سفرای اسبق فلسطین در کوالالامپور روایت می کنیم؛ یک مسافر تهیدست فلسطینی، که از مالزی به عنوان یکی از ایستگاه های سفرش بازدید کرد، خواست با ماهاتیر، نخست وزیر دیدار کند تا به او «سپری» به عنوان هدیه بدهد در مقابل انتظار دریافت «هدیه» مالی از ماهاتیر را داشت، و زمانی که نخست وزیر از طریق یکی از مشاورانش از خواسته این مرد فلسطینی مطلع شد به او از حساب خصوصی خود مبلغی را هدیه کرد؛ چرا که در بودجه دولتی مالزی بندی وجود ندارد که او بتواند هدایای مالی بدهد.

آقای ماهاتیر محمد، یک فرهیخته بزرگ جهانی درس های شفافیت، وطن پرستی، دموکراسی و تمدن اسلامی را آموزش می دهد در حالی که متاسفانه بسیاری از حکام عرب، در این کلاس درس از همان دقیقه نخست رد می شوند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

«واکنش زدگی» در عصرِ کلمه

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

اجازه حذف مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان را نمی‌دهیم

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه مصوبات این کمیسیون درباره پرداخت مالیات پزشکان را قدمی در راستای شفافیت مالیاتی می دانم، گفت: اجازه حذف مصوبات مربوط به پرداخت مالیات توسط پزشکان را نخواهیم داد.

سخنان جنجالی کیروش یا ترجمه جنجالی؟

گاهی موقع ترجمه‌کردن یک متن، مترجم به جمله‌ای برمی‌خورد که ابهام دارد یا کژتاب است و براساس شواهد متنی و فرامتنی هم نمی‌شود آن ابهام را برطرف کرد.

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

افزایش قیمت مسکن در سال 97 از تورم جلو زده است. حدود 500 هزار خانه خالی در تهران وجود دارد. تنها راهکار برای حل این مشکلات، مالیات بر عایدی سرمایه است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین