سیلی دردناک ماهاتیر محمد به حکام عربی

عنوان

نخست‌وزیر مالزی از عدم صدور روادید برای ورزشکاران رژیم صهیونیستی در رقابت‌های جهانی پارا شنا ۲۰۱۹ در کشورش حمایت کرد که با این کار سیلی قوی و دردناکی به عادی‌سازان عرب با رژیم اشغالگر اسرائیل زد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» نوشت: «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی سیلی قوی و دردناکی به عادی سازان عرب با رژیم اشغالگر اسرائیل در روز جمعه زد، آن هم زمانی که موافقت کشورش به اعطای روادید به ورزشکاران اسرائیلی برای ورود( به مالزی) جهت مشارکت در رقابت های جهانی پارا شنا را رد کرد؛ مسابقه ای که قرار است مالزی در ماه ژوئیه آینده آن را میزبانی کند.

آقای ماهاتیر در موضع خود جدی بود و هرگز تسلیم فشارهای اسرائیل و جامعه جهانی نشده است. او دقیقا گفت: «ما ورود اسرائیلی ها به کشورمان را قبول نمی کنیم. اگر کمیته بین المللی می خواهد حق میزبانی( از ما) را بگیرد پس این کار را بکند.»

این موضع شرافتمندانه و اصولی مردی که مالزی را در صف قدرت های اقتصادی جهان قرار داده است، در زمانی اعلام شد که کشورهای عربی هر دو لنگه درها و پنجره های خود را روی مسئولان و تیم های ورزشی اسرائیلی برای ورود به کشورهایشان باز می کنند و سرود اسرائیل را پخش و پرچم این رژیم اشغالگر را نصب می کنند.

آقای ماهاتیر، مالزی را به جایگاه واقعی رساند؛ برای این که او به عدالت انسانی ایمان دارد، جانب ارزش های اسلامی را می گیرد و هرگز بر سر آنها چانه زنی نمی کند. او در حالی که در اوج قدرت بود حکومتداری را ترک کرد و تنها در زمانی که فساد بر آن حاکم شد و جانشینش به ابزاری در دستان برخی حکام فاسد عرب بدل شد، بار دیگر بازگشت که این بازگشت او به اراده گسترده مردمی و از طریق صندوق های رای انجام شد نه از طریق کودتای نظامی یا حتی انقلاب خیابانی.

کشورهای عربی، که از دروازه بازی های بین المللی( با اسرائیل) عادی سازی می کنند، تمایل شان بر پایبندی به قوانین کمیته های المپیک، اصرار بر ایجاد تمایز میان ورزش و سیاست، و ادغام در جامعه بین المللی را بهانه می کنند؛ در حالی که تمام اینها بهانه هایی کاذب برای خروج از آرمان های عربی و اسلامی است.

برای درک این موضع شرافتمندانه مالزی و نخست وزیر آن، خاطره ای را به نقل از یکی از سفرای اسبق فلسطین در کوالالامپور روایت می کنیم؛ یک مسافر تهیدست فلسطینی، که از مالزی به عنوان یکی از ایستگاه های سفرش بازدید کرد، خواست با ماهاتیر، نخست وزیر دیدار کند تا به او «سپری» به عنوان هدیه بدهد در مقابل انتظار دریافت «هدیه» مالی از ماهاتیر را داشت، و زمانی که نخست وزیر از طریق یکی از مشاورانش از خواسته این مرد فلسطینی مطلع شد به او از حساب خصوصی خود مبلغی را هدیه کرد؛ چرا که در بودجه دولتی مالزی بندی وجود ندارد که او بتواند هدایای مالی بدهد.

آقای ماهاتیر محمد، یک فرهیخته بزرگ جهانی درس های شفافیت، وطن پرستی، دموکراسی و تمدن اسلامی را آموزش می دهد در حالی که متاسفانه بسیاری از حکام عرب، در این کلاس درس از همان دقیقه نخست رد می شوند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین