چالش‌ها و فرصت‌های هند در نخستین نشست مشترک با کشورهای آسیای مرکزی

عنوان

نخستین نشست مشترک وزرای خارجه هند و کشورهای آسیای مرکزی در حالی ۱۲ و ۱۳ ژانویه در سمرقند برگزار می‌شود که هند در صدد دستیابی به یک موقعیت استراتژیک در آسیای مرکزی است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «اکونومیک تایمز»، هند و 5 جمهوری آسیای مرکزی در نظر دارند نخستین نشست مشترک وزرای امور خارجه را در روزهای 12 و 13 ژانویه در شهر تاریخی سمرقند (ازبکستان) برگزار کنند. هدف این نشست بررسی زمینه های مشارکت راهبردی هند با این کشورها مشابه آنچه چین در قبال این منطق غنی از ذخایر و منابع معدنی صورت داده است، می باشد.

در این راستا، سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند با همتایان قزاق، ازبک، قرقیز، تاجیک و ترکمن خود دیدار خواهد کرد. بنا بر اظهار مقامات کشورهای آسیای مرکز، هند پس از ورود به سازمان همکاری شانگهای به یکی از سهام داران کلیدی منطقه بدل شده است.  

با توجه به آن که وضعیت امنیتی افغانستان به یک نگرانی مشترک برای هند و آسیای مرکزی بدل شده، صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان نیز قرار است در این نشست شرکت کند. یکی از مقامات رسمی این کشورها با اشاره به این موضوع تاکید می کند که این نشست مقامات عالی رتبه علاوه بر ترسیم یک نقشه راه استراتژیک برای مشارکت کشورها، اهمیت سمبلیک قابل توجهی نیز خواهد داشت.

بنا بر گزارش رسانه دولتی ترکمنستان، کارکرد اصلی این نشست توسعه همکاری ها و ارتباطات در حوزه های سیاسی و دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری، علمی و فنی، و فرهنگی و انسانی است.

یکی از مقامات رسمی کشورهای آسیای مرکزی در این زمینه به اکونومیک تایمز می گوید: آسیای مرکزی با وسعتی که دارد محصور در خشکی مانده و از این جهت به لحاظ ژئوپلیتیکی وابسته به چین است. از همین جهت به دنبال حضور هند به عنوان بخشی از استراتژی موازنه گرانه خود برای رهایی از این موضوع می باشد. هند خود را به عنوان یک ثبات دهنده و تامین کننده امنیت در منطقه می پندارد و تقریبا تمام کشورهای آسیای مرکزی نیز به دنبال تقویت پیوندهای دفاعی خود با دهلی نو هستند. نفوذ مالی فزاینده هند نیز این کشور را به عنوان یک قدرت اقتصادی جذاب مطرح کرده و آن را قادر ساخته تا نقشی فعالانه در منطقه ایفا نماید.

مهم ترین چالش هند در توسعه روابط خود با کشورهای آسیای مرکزی فقدان دسترسی مستقیم زمینی و مسیرهای دریایی به منطقه و اوراسیا است. از همین رو، هند به صورت فعالانه ای بر روی شبکه های ارتباطی با آسیای مرکزی از طریق ایران و افغانستان، به وسیله بندر چابهار در جنوب شرقی ایران و کریدور بین المللی شمال- جنوب کار کرده است. این کریدور با طولی بالغ بر 7200 کیلومتر یک شبکه چند حالته ترانزیتی ریلی، دریایی و جاده ای برای حمل و نقل از مسیر هند، ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا است.

سال گذشته، هند موافقتنامه تاسیس کریدور بین المللی حمل و نقل و ترانزیت با ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان را در خلال موافقتنامه عشق آباد، تصویب کرد. علاوه بر این، قزاقستان نیز امیدوار است که از طریق گوجرات به وسیله مسیر ریلی موجود از راه ترکمنستان و ایران به این کریدور متصل شود.

روسیه نیز انتظار دارد تا جایگاهی در این مسیر ارتباطی که از طریق ایران، عمان و کشورهای آسیای مرکزی به هند متصل می شود، بیابد. ازبکستان و قزاقستان نیز با نگاه به دسترسی به اقیانوس هند، در صدد تثبیت حضور خود در بندر چابهار، که هند دفتر خود را در آن برای مدیریت امور عملیاتی آن بازگشایی کرده است، هستند. هند همچنین در حال مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ورود به بازارهای منطقه اوراسیا است.

گزارش تسنیم|سیاست های نوین قدرت نرم هند در آسیای مرکزی

آمادگی ترکمنستان برای مذاکره با هند در نشست سمرقند

گزارش تسنیم | رقابت ژئوپلیتیکی چین و هند در آسیای مرکزی و موقعیت جمهوری اسلامی ایران

تاکید وزیر مشاور در امور خارجه هند بر دسترسی به بازار آسیای مرکزی از طریق ایران

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین