چالش‌ها و فرصت‌های هند در نخستین نشست مشترک با کشورهای آسیای مرکزی

عنوان

نخستین نشست مشترک وزرای خارجه هند و کشورهای آسیای مرکزی در حالی ۱۲ و ۱۳ ژانویه در سمرقند برگزار می‌شود که هند در صدد دستیابی به یک موقعیت استراتژیک در آسیای مرکزی است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «اکونومیک تایمز»، هند و 5 جمهوری آسیای مرکزی در نظر دارند نخستین نشست مشترک وزرای امور خارجه را در روزهای 12 و 13 ژانویه در شهر تاریخی سمرقند (ازبکستان) برگزار کنند. هدف این نشست بررسی زمینه های مشارکت راهبردی هند با این کشورها مشابه آنچه چین در قبال این منطق غنی از ذخایر و منابع معدنی صورت داده است، می باشد.

در این راستا، سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند با همتایان قزاق، ازبک، قرقیز، تاجیک و ترکمن خود دیدار خواهد کرد. بنا بر اظهار مقامات کشورهای آسیای مرکز، هند پس از ورود به سازمان همکاری شانگهای به یکی از سهام داران کلیدی منطقه بدل شده است.  

با توجه به آن که وضعیت امنیتی افغانستان به یک نگرانی مشترک برای هند و آسیای مرکزی بدل شده، صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان نیز قرار است در این نشست شرکت کند. یکی از مقامات رسمی این کشورها با اشاره به این موضوع تاکید می کند که این نشست مقامات عالی رتبه علاوه بر ترسیم یک نقشه راه استراتژیک برای مشارکت کشورها، اهمیت سمبلیک قابل توجهی نیز خواهد داشت.

بنا بر گزارش رسانه دولتی ترکمنستان، کارکرد اصلی این نشست توسعه همکاری ها و ارتباطات در حوزه های سیاسی و دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری، علمی و فنی، و فرهنگی و انسانی است.

یکی از مقامات رسمی کشورهای آسیای مرکزی در این زمینه به اکونومیک تایمز می گوید: آسیای مرکزی با وسعتی که دارد محصور در خشکی مانده و از این جهت به لحاظ ژئوپلیتیکی وابسته به چین است. از همین جهت به دنبال حضور هند به عنوان بخشی از استراتژی موازنه گرانه خود برای رهایی از این موضوع می باشد. هند خود را به عنوان یک ثبات دهنده و تامین کننده امنیت در منطقه می پندارد و تقریبا تمام کشورهای آسیای مرکزی نیز به دنبال تقویت پیوندهای دفاعی خود با دهلی نو هستند. نفوذ مالی فزاینده هند نیز این کشور را به عنوان یک قدرت اقتصادی جذاب مطرح کرده و آن را قادر ساخته تا نقشی فعالانه در منطقه ایفا نماید.

مهم ترین چالش هند در توسعه روابط خود با کشورهای آسیای مرکزی فقدان دسترسی مستقیم زمینی و مسیرهای دریایی به منطقه و اوراسیا است. از همین رو، هند به صورت فعالانه ای بر روی شبکه های ارتباطی با آسیای مرکزی از طریق ایران و افغانستان، به وسیله بندر چابهار در جنوب شرقی ایران و کریدور بین المللی شمال- جنوب کار کرده است. این کریدور با طولی بالغ بر 7200 کیلومتر یک شبکه چند حالته ترانزیتی ریلی، دریایی و جاده ای برای حمل و نقل از مسیر هند، ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا است.

سال گذشته، هند موافقتنامه تاسیس کریدور بین المللی حمل و نقل و ترانزیت با ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان را در خلال موافقتنامه عشق آباد، تصویب کرد. علاوه بر این، قزاقستان نیز امیدوار است که از طریق گوجرات به وسیله مسیر ریلی موجود از راه ترکمنستان و ایران به این کریدور متصل شود.

روسیه نیز انتظار دارد تا جایگاهی در این مسیر ارتباطی که از طریق ایران، عمان و کشورهای آسیای مرکزی به هند متصل می شود، بیابد. ازبکستان و قزاقستان نیز با نگاه به دسترسی به اقیانوس هند، در صدد تثبیت حضور خود در بندر چابهار، که هند دفتر خود را در آن برای مدیریت امور عملیاتی آن بازگشایی کرده است، هستند. هند همچنین در حال مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ورود به بازارهای منطقه اوراسیا است.

گزارش تسنیم|سیاست های نوین قدرت نرم هند در آسیای مرکزی

آمادگی ترکمنستان برای مذاکره با هند در نشست سمرقند

گزارش تسنیم | رقابت ژئوپلیتیکی چین و هند در آسیای مرکزی و موقعیت جمهوری اسلامی ایران

تاکید وزیر مشاور در امور خارجه هند بر دسترسی به بازار آسیای مرکزی از طریق ایران

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین