عتیقی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

آسمان امشب میزبان همنشینی ماه با سیاره سرخ

عنوان

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: لحظاتی پس از غروب آفتاب و در تاریکی هوا، فرصت مناسبی برای یافتن سیاره سرخ بهرام در کنار هلال افزاینده ماه است.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از همنشینی ماه و مریخ خبر داد و اظهار کرد: آسمان امشب یعنی شنبه 22 دی ماه، فرصت مناسبی برای یافتن سیاره سرخ بهرام در کنار هلال افزاینده ماه است؛ ساعت ۲۳:۱۷ دقیقه این دو جرم در کمترین فاصله از هم قرار می گیرند به طوری که  فاصله زاویه ای سیاره سرخ با ماه در ساعت مذکور  ۵.۳ درجه خواهد بود؛ از آنجا که این اجرام قبل از نیمه شب غروب می کنند به علاقمندان توصیه می کنیم لحظاتی پس از غروب آفتاب و تاریکی هوا ماه را در آسمان جست و جو کنند؛ در این صورت می توانید در فاصله ای به اندازه حدود سه بند انگشت در یک دست کشیده که در راستای چشم قرار گرفته است، سیاره مشهور مریخ را در شمال کره ماه با رنگ مشهور خود یعنی رنگ قرمز مشاهده کنند.


وی تشریح کرد: روشی که در بالا توضیح دادیم اندازه گیری جدایی زاویه ای اجرام آسمانی نام دارد؛ در این روش ساده و دستی به این صورت فرض می کنیم که یک بند انگشت در راستای چشم انسان و با دست کشیده حدود دو درجه و یک مشت بسته در راستای چشم انسان حدود ۱۰ درجه زاویه دارد؛ می توانیم از این روش برای اندازه گیری زاویه بین سیارات استفاده کنیم.

همنشینی ماه با سیاره سرخ

علت نامگذاری مریخ

عتیقی گفت: همنشینی ماه با سیاره سرخ در آخرین صورت فلکی منطقه البروج یعنی صورت فلکی ماهی( حوت) به وقوع می پیوندد؛ سیاره سرخ بهرام که به علت رنگ قرمز خود همیشه مورد توجه اخترشناسان آماتور و حرفه ای قرار می گیرد، دارای دو قمر نویوس و دایموس (ترس و وحشت) است، علت نامگذاری این اقمار باتوجه به رنگ سرخ سیاره، تداعی کننده جنگ و خونریزی بودن آنهاست؛ به همین دلیل است که غربی ها به آن سیاره مارس می گویند که نام خدای جنگ در اساطیر یونان باستان است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران  تصریح کرد: این سیاره همواره مورد مطالعات علمی مختلفی قرار گرفته است؛ با توجه به جو نسبتاً نازکی که دارد از حدود ۵۰ سال قبل تا به امروز دست ساخته های بشری به سمت این سیاره اعزام شدند؛ حتی برخی از آن ها هنوز هم به دور آن در حال چرخش هستند؛ برخی دیگر از فرستاده ها بر روی سطح سیاره فرود آمدند و به تحقیقات متعدد می پردازند؛ تاکنون تحقیقات متعددی برای بررسی حیات و شرایط زندگی در این سیاره انجام شده است؛ هرچند برخی از این مأموریت ها ناکام ماندند و در لحظات پایانی فرودهای ناموفقی در مریخ داشتند که ماموریت آنها را ناتمام گذاشت.

همنشینی ماه با سیاره سرخ
وی افزود: با توجه به اینکه کره ماه، حدود ۳.۷ میلیارد سال قبل دارای آتشفشان های فعال بود با چشم غیر مسلح هم لکه های تیره رنگ ناشی از ضایعات آتشفشانی روی آن دیده می شود و در حقیقت آن مناطق، جنسی بازالتی دارند؛ مناطق مرتفع هم در ماه روشن تر دیده می شوند.

عتیقی بیان کرد: با مشاهده ماه از درون تلسکوپ دهانه های مختلفی قابل مشاهده است که برخی متاثر از برخورد سنگ های آسمانی با سطح قمر زمین است و برخی دیگر دهانه های آتشفشانی هستند، این کره خاکی همسایه زمین فاقد جو است، به همین دلیل عامل فرسایشی روی آن وجود ندارد که باعث شده دهانه هایی با سن حدود ۴ میلیارد سال روی آن مشاهده کنیم که سالم و دست نخورده باقی مانده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: نبود جو باعث می شود سنگ های ریز و درشت به این جرم که به عنوان سپر زمین عمل می کند، برخورد کند و دهانه هایی روی سطح آن به وجود آورد؛ لازم به ذکر است نام برخی از مفاخر ایرانی بر روی دهانه ها و پستی و بلندی های گذاشته شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

«واکنش زدگی» در عصرِ کلمه

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

اجازه حذف مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان را نمی‌دهیم

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه مصوبات این کمیسیون درباره پرداخت مالیات پزشکان را قدمی در راستای شفافیت مالیاتی می دانم، گفت: اجازه حذف مصوبات مربوط به پرداخت مالیات توسط پزشکان را نخواهیم داد.

سخنان جنجالی کیروش یا ترجمه جنجالی؟

گاهی موقع ترجمه‌کردن یک متن، مترجم به جمله‌ای برمی‌خورد که ابهام دارد یا کژتاب است و براساس شواهد متنی و فرامتنی هم نمی‌شود آن ابهام را برطرف کرد.

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

افزایش قیمت مسکن در سال 97 از تورم جلو زده است. حدود 500 هزار خانه خالی در تهران وجود دارد. تنها راهکار برای حل این مشکلات، مالیات بر عایدی سرمایه است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
تازه ترین خبرها از واژگونی اتوبوس
شمار دانشجویان جانباخته دانشگاه آزاد به ۱۰ تن رسید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین